Nejbohatší města světa 2025. New York vede, Evropa ztrácí

byznys

New York si i v roce 2025 udržel pozici nejbohatšího města světa. Nejrychleji však bohatnou města v USA a na Blízkém východě, zatímco evropská centra bohatství, jako Londýn nebo Moskva, zaznamenávají úbytek milionářů.

Nejbohatší města světa 2025. New York vede, Evropa ztrácí
Ilustrační foto
30. dubna 2025 - 06:55

Podle nejnovější zprávy poradenské společnosti Henley & Partners ve spolupráci s firmou New World Wealth si New York i v roce 2025 udržel pozici nejbohatšího města na světě. Tato zpráva, která analyzuje počet dolarových milionářů, superboháčů i miliardářů, přinesla i několik překvapivých trendů, jako je rychlý růst bohatství v některých amerických městech, v Dubaji nebo v jihovýchodní Asii.

V New Yorku dnes podle studie žije 384 500 dolarových milionářů, z toho 818 lidí disponuje likvidním majetkem přesahujícím 100 milionů dolarů a 66 obyvatel města je dokonce miliardáři. Každá z těchto skupin zaznamenala v uplynulém roce nárůst přibližně o 10 procent.

Originální zprávu zveřejnil server The Epoch Times: „New York je i nadále světovým centrem bohatství a jeho postavení se dále upevňuje,“ uvádí doslovně článek na serveru The Epoch Times.

Ze seznamu 50 nejbohatších měst planety se hned 11 nachází ve Spojených státech. Kromě tradičně bohaté Kalifornie (San Francisco, Los Angeles) a New Yorku překvapují i další města – především Miami a Austin.


Miami v posledních deseti letech téměř zdvojnásobilo počet milionářů na 38 800, což znamená růst o 94 %. Očekává se, že počet superboháčů v Miami (aktuálně 180) se v příští dekádě ještě zdvojnásobí. Austin zaznamenal podobný trend, kdy za posledních 10 let zde přibylo 90 % milionářů, aktuálně jich je kolem 32 000.

Zcela odlišný trend ale sledujeme v Evropě. Londýn, kdysi symbol globálního bohatství, klesl ze světového 5. na 6. místo. Počet milionářů zde klesl o 12 %. Důvodem jsou podle odborníků především vysoké daně z kapitálových výnosů a negativní dopady brexitu.

„Brexit bezpochyby tuto situaci zhoršil,“ cituje Epoch Times výrok Andrewa Amoilse, ředitele výzkumu společnosti New World Wealth.

Moskva je spolu s Londýnem jediným městem v top 50, kde počet milionářů za posledních 10 let klesl. Ruská metropole zaznamenala propad o 25 %.

Psali jsme:

Naopak na vzestupu je Dubaj. Ta se díky nulovým daním vyšplhala z loňského 21. místa na letošní 18. místo. V Dubaji dnes žije 81 200 milionářů, z toho 237 superboháčů a 20 miliardářů. Pozici si drží i Singapur, Tokyo nebo Bangalore, který je díky technologickému sektoru označován za „indické Silicon Valley“.

Specifickou kapitolou je Monako, malé knížectví na Azurovém pobřeží. Zde je milionářem více než 40 % obyvatel, což je největší podíl na světě. Průměrné bohatství obyvatel Monaka navíc přesahuje 20 milionů dolarů.

Zpráva o nejbohatších městech světa z roku 2025 potvrzuje starou pravdu – bohatí lidé míří tam, kde jsou nízké daně a stabilní prostředí. Zatímco New York, Kalifornie nebo Dubaj bohatnou rekordním tempem, stará Evropa, včetně Londýna, pomalu ztrácí svůj lesk.

Jak to stručně shrnuje The Epoch Times: „Vysoké daně a politická nestabilita odrazují bohatství víc než cokoli jiného.“

(Kovář, epochtimes.com, foto: zai)