Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová si v úterý telefonovala s čínským premiérem Li Čchiangem. Mluvili spolu i o nebezpečí celní války ve chvíli, kdy USA zavádějí vysoká cla. Peking po telefonátu oznámil, že chce s EU posilovat spolupráci, von der Leyenová označila rozhovor za „konstruktivní“. Telefonát se odehrál ještě předtím, než Bílý dům oznámil, že od středy na Čínu uvalil plošná cla v celkové minimální výši 104 procenta.
„Nadbíhání“ Číně ze strany Evropské unie, která tak často „mává“ tibetskými vlajkami, okomentoval ekonom Pavel Šik.
„Je to opravdu už legrace. Potom, co včera Leyenová telefonovala s čínským premiérem Li Čchiangem dnes Bloomberg píše, že španělský premiér Pedro Sanchez jede za čínským prezidentem Si Ťin-pchingem aby si cituji: vyměnili poznámky o společném problému jak reagovat na stále více nespolehlivé Spojené státy.
Musel jsem se fakt smát, když Leyenová ve svém prohlášení uvedla, že cituji: "v reakci na rozsáhlé narušení způsobené americkými cly prezidentka von der Leyenová zdůraznila odpovědnost Evropy a Číny za podporu silného obchodního systému, který bude svobodný, spravedlivý a založený na rovných podmínkách."
Vystrčil i Pekarová mlčí, co si má nyní český občan myslet, když "spravedlnost" bude Evropa prosazovat s Čínou?
Blooomberg dokonce píše z tajných zdrojů, že Sanchezova strategie je tlačit Evropu na vytvoření užšího vztahu s Čínou, protože se podle něj prý nesmíme podvolit požadavkům Washingtonu postavit se proti Číně.