První protiútok Číny na Evropskou unii

byznys

Antidumpingové vyšetřování dovozu vepřového masa. Jedná se o první čínský úder proti EU (a Španělsku zejména) po zvýšení cel na elektromobily.

První protiútok Číny na Evropskou unii
Ilustračí foto
19. června 2024 - 06:30

Čína zahájila první protiútok na Evropskou unii v reakci na nedávné zvýšení cel na čínské elektromobily. Tento protiútok má podobu antidumpingového vyšetřování dovozu vepřového masa z EU, přičemž Španělsko je jedním z hlavních producentů těchto výrobků.

Evropská unie je největším zdrojem dovozu vepřových produktů do Číny, přičemž Španělsko v roce 2023 vedlo jako největší exportér vepřového masa do Číny s vývozem v hodnotě 1,5 miliardy dolarů podle oficiálních celních údajů.

Peking využívá stejnou rétoriku, kterou někteří evropští lídři používali měsíce, když argumentovali přebytkem kapacit, nadměrnými dotacemi a nekalou konkurencí. Čínské úřady tento jazyk využily k ospravedlnění zahájení antidumpingového vyšetřování určitých vepřových produktů z EU.

Tato vyšetřování by mohla zvlášť zasáhnout Španělsko, které v roce 2023 bylo největším exportérem vepřového masa do Číny. Diplomatické zastoupení Španělska v Číně neskrývá velké obavy z tohoto vyšetřování, které představuje první reakci Číny na rozhodnutí EU zvýšit cla na čínské elektromobily až o 38 % od 4. července.

"Zaměřit se na vepřové maso znamená přímo poškodit španělské firmy. Španělsko bylo jednou z hlavních zemí, které podporovaly vyšetřování dotací na čínské elektromobily, což vedlo ke zvýšení cel. To čínské úřady velmi nepotěšilo, přestože naše bilaterální vztahy jsou vynikající," uvedly zdroje z konzulátu.

Tento krok Pekingu představuje zřejmou eskalaci obchodního napětí mezi Čínou a EU, přičemž obě strany využívají obchodní sankce jako nástroj k prosazování svých ekonomických zájmů. Pro Španělsko, které je silně závislé na čínském trhu s vepřovým masem, by dopady tohoto vyšetřování mohly být značné a vyvolaly obavy v celém odvětví, komentuje španělský deník El Mundo.Podle prohlášení čínského ministerstva obchodu (Mofcom) se vyšetřování zaměřuje především na produkty určené ke konzumaci, jako je čerstvé, chlazené a mražené vepřové maso; vepřové droby; vepřový tuk bez libového masa; a také střeva, močové měchýře a žaludky.

Čínská média uvedla, že vyšetřování bylo zahájeno v reakci na formální žádost Čínské asociace pro zemědělskou živočišnou výrobu (CAAA), která zastupuje domácí vepřový průmysl a která požádala o antidumpingové vyšetřování vepřového masa dováženého z EU dne 6. června.

Ministerstvo uvedlo, že toto vyšetřování by nemělo trvat déle než jeden rok, ačkoli může být prodlouženo o dalších šest měsíců. „Po obdržení žádosti jsme usoudili, že splňuje podmínky pro zahájení antidumpingového vyšetřování. Vyšetřovací agentura provede vyšetřování v souladu se zákonem, plně ochrání práva všech zúčastněných stran a učiní objektivní a spravedlivá rozhodnutí na základě výsledků,“ uvádí se v prohlášení čínských úřadů.

Čína je největším spotřebitelem vepřového masa na světě. Podle oficiálních údajů se každý rok spotřebuje přibližně 700 milionů prasat, což představuje více než polovinu celosvětové roční produkce vepřového masa. Vepřové maso tvoří 60 % z celkové spotřeby masa v této asijské zemi. Loni Peking nakoupil vepřové maso včetně drobů v hodnotě 6 miliard dolarů.

EU je největším zdrojem dovozu vepřových produktů do Číny, představuje přibližně 54 % celkového dovozu mezi lety 2020 a 2023. Po Španělsku byli největšími exportéry do Číny v loňském roce Spojené státy a Brazílie. V Evropě jsou to pak v pořadí Nizozemsko, Dánsko a Francie.

"Minulý týden jsem se setkal s čínským ministrem obchodu a průmyslu a všichni jsme se shodli na tom, že bychom neměli upadat do dynamiky obchodních válek," uvedl v pondělí španělský ministr zemědělství, rybolovu a výživy Luis Planas, který před třemi týdny navštívil Peking a Šanghaj. "Obchodní války nejsou pro nikoho dobré."

Psali jsme:

Tento vývoj přináší další vrásky na čele evropských politiků, kteří se snaží udržet stabilní obchodní vztahy s Čínou. Jakékoli další eskalace by mohly mít negativní dopady na exportéry v celé Evropské unii a zejména na španělský vepřový průmysl. Na obou stranách je zřejmé, že potřeba dialogu a vzájemného porozumění je důležitější než kdy jindy.

Tato událost přichází v době rostoucího obchodního napětí mezi Čínou a Evropskou unií, kdy obě strany využívají obchodní opatření k prosazování svých hospodářských zájmů. Španělské firmy a další evropští producenti vepřového masa se nyní musí připravit na možné důsledky tohoto vyšetřování, které by mohlo ovlivnit jejich přístup na klíčový čínský trh. Evropští politici se obávají, že tento krok může vést k dalším obchodním sporům a komplikovat již tak napjaté vztahy mezi oběma ekonomickými mocnostmi.

(jk, el mundo, repro: dv news)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?