Vládní zásah má zabránit uzavření vysokopecních provozů, které generují ztrátu 700 000 liber denně (přibližně 21 milionů Kč). British Steel, vlastněná čínskou skupinou Jingye Group, zaměstnává ve Scunthorpe zhruba 3 500 lidí.
Tento krok přichází v době, kdy se ocitla budoucnost klíčového závodu ve Scunthorpe v ohrožení kvůli finančním problémům a sporům o financování ekologické transformace výroby.
„Zákon projde ještě dnes… a to znamená, že budeme mít kontrolu nad tímto závodem,“ prohlásil premiér Keir Starmer přímo při návštěvě oceláren. „Je to mimořádné opatření, ale zaručí budoucnost britské oceli. Je to v národním zájmu,“ cituje Stamera agentura Reuters.
Kvůli schválení mimořádného zákona bylo dokonce svoláno zasedání britského parlamentu na sobotu, což bylo poprvé od války o Falklandy v roce 1982. Nový zákon umožní vládě přímo zasahovat do rozhodování managementu firmy, zajistit výplaty zaměstnanců i nákup surovin nutných k pokračování výroby.
Ministr průmyslu Jonathan Reynolds během jednání přiznal, že úplné zestátnění British Steel se stává „pravděpodobnou variantou“, především kvůli přístupu čínských vlastníků.
Pokud by došlo k zestátnění, šlo by o největší státní záchranu britského podniku od finanční krize v roce 2008, kdy stát převzal několik bank. Uzavření vysokopecních provozů ve Scunthorpe by přitom znamenalo, že Británie jako jediná země G7 ztratí schopnost vyrábět tzv. panenskou ocel přímo z železné rudy.
Hospodářská situace British Steel se dlouhodobě zhoršovala. Globální přetlak výroby, prudký růst cen energií a americká cla ve výši 25 % na dovoz oceli z Británie od března 2025 zásadně ztížily konkurenceschopnost firmy.
Podle organizace UK Steel tvoří vývoz do USA asi 5 % britské ocelářské produkce v hodnotě 400 milionů liber ročně.
Zástupci odborů i UK Steel vládní zásah vítají. Shodují se, že ocelářství má pro Británii nejen hospodářský, ale i bezpečnostní a strategický význam.