Starmer se chystá převzít kontrolu nad British Steel

byznys

Britská vláda premiéra Keira Starmera přistoupila k mimořádnému kroku a připravuje se na převzetí kontroly nad společností British Steel, která je jedním z posledních velkých producentů oceli v zemi.

Starmer se chystá převzít kontrolu nad British Steel
Ilustrační foto
16. dubna 2025 - 06:55

Vládní zásah má zabránit uzavření vysokopecních provozů, které generují ztrátu 700 000 liber denně (přibližně 21 milionů Kč). British Steel, vlastněná čínskou skupinou Jingye Group, zaměstnává ve Scunthorpe zhruba 3 500 lidí.

Tento krok přichází v době, kdy se ocitla budoucnost klíčového závodu ve Scunthorpe v ohrožení kvůli finančním problémům a sporům o financování ekologické transformace výroby.

„Zákon projde ještě dnes… a to znamená, že budeme mít kontrolu nad tímto závodem,“ prohlásil premiér Keir Starmer přímo při návštěvě oceláren. „Je to mimořádné opatření, ale zaručí budoucnost britské oceli. Je to v národním zájmu,“ cituje Stamera agentura Reuters.

Kvůli schválení mimořádného zákona bylo dokonce svoláno zasedání britského parlamentu na sobotu, což bylo poprvé od války o Falklandy v roce 1982. Nový zákon umožní vládě přímo zasahovat do rozhodování managementu firmy, zajistit výplaty zaměstnanců i nákup surovin nutných k pokračování výroby.

Ministr průmyslu Jonathan Reynolds během jednání přiznal, že úplné zestátnění British Steel se stává „pravděpodobnou variantou“, především kvůli přístupu čínských vlastníků. 

„Převod vlastnictví na stát zůstává na stole a vzhledem k chování firmy se to může v této fázi ukázat jako nejpravděpodobnější možnost,“ uvedl Reynolds.


Pokud by došlo k zestátnění, šlo by o největší státní záchranu britského podniku od finanční krize v roce 2008, kdy stát převzal několik bank. Uzavření vysokopecních provozů ve Scunthorpe by přitom znamenalo, že Británie jako jediná země G7 ztratí schopnost vyrábět tzv. panenskou ocel přímo z železné rudy.

Hospodářská situace British Steel se dlouhodobě zhoršovala. Globální přetlak výroby, prudký růst cen energií a americká cla ve výši 25 % na dovoz oceli z Británie od března 2025 zásadně ztížily konkurenceschopnost firmy.

Podle organizace UK Steel tvoří vývoz do USA asi 5 % britské ocelářské produkce v hodnotě 400 milionů liber ročně.

Vláda mezitím plánuje pro celý ocelářský sektor strategii, kterou chce představit na jaře 2025. Už dříve vyčlenila 2,5 miliardy liber na podporu ocelářství, a to včetně přechodu na ekologičtější technologie. Příkladem může být výstavba elektrických obloukových pecí v Port Talbotu firmou Tata Steel, kde ale výroba nezačne dříve než v roce 2027.

Psali jsme:

Zástupci odborů i UK Steel vládní zásah vítají. Shodují se, že ocelářství má pro Británii nejen hospodářský, ale i bezpečnostní a strategický význam.

Jak nakonec situace kolem British Steel dopadne, bude záležet především na tom, zda se vládě podaří dojednat dlouhodobé řešení, ať už se soukromým sektorem, nebo formou zestátnění.

(dan, reuters.com, foto: zai)


Anketa

Premiérem ČR by měl být po podzimních volbách podle Vašeho názoru: