Komte ze Saint-Germaina je považován za jednoho z nejzáhadnějších lidí 18. století. Přestože se dochovalo mnoho zmínek o jeho pobytu na královských dvorech Francie, Anglie, Ruska a řady německých knížectví, jeho skutečný původ zůstává nejistý. Podle některých verzí se narodil kolem roku 1691 jako nemanželský syn transylvánského knížete Františka II. Rákócziho. Jiné záznamy ho spojují s Benátkami, Štrasburkem nebo dokonce s Portugalskem. Sám komte si s otázkami svého dětství a rodokmenu pohrával a nikdy nepodal jasné vysvětlení.
V Londýně se objevil kolem roku 1743, kde už vystupoval jako respektovaný, výřečný šlechtic s neobyčejným vzděláním. Ve svých proslovech i pamětech dokázal plynule přecházet mezi několika jazyky. Historikové a svědci zmiňují, že ovládal nejen francouzštinu, angličtinu a němčinu, ale také italštinu, španělštinu, portugalštinu a údajně i orientální jazyky, včetně arabštiny, čínštiny a sanskrtu.
Saint-Germain byl známý svou pohádkovou výřečností, díky níž se stal oblíbeným hostem šlechtických salonů a důvěrníkem vlivných osobností. Casanova o něm napsal, že se nikdy nesetkal s člověkem, který by věděl tolik a uměl o tom s takovým nadšením hovořit. Velkou část jeho legendy tvoří historky o alchymii a věčném mládí. Traduje se, že vlastnil tajemné elixíry, jimiž léčil nemocné a sám údajně nikdy nezestárl. Voltaire se o něm vyjádřil, že je muž, který všechno ví a nikdy nezemře.
Neobyčejné příběhy ještě podpořilo jeho vzezření. Zprávy říkají, že ať se objevil kdekoliv, vypadal stále jako muž středního věku, s tmavými vlasy a zdravou pletí. Ti, kdo ho potkávali v rozpětí několika desetiletí, si nevšimli žádné změny jeho vzhledu. S tím souvisela i pověst o jeho údajné nesmrtelnosti, která se stala hlavním pilířem jeho záhady.
Komte ze Saint-Germaina byl také výtečný hudebník a malíř. Dochovaly se skladby, které údajně složil, a zprávy o jeho virtuozitě při hře na housle. Kromě umění se věnoval chemii a výrobě barev. Některé látky, které dodával na královský dvůr, byly podle očitých svědků tak jedinečné, že prý neměly srovnání. Sám tvrdil, že umí vyrábět diamanty a obnovovat jejich velikost.
Dalším aspektem jeho legendy je špionážní činnost. Francouzská diplomacie ho využívala jako tajného emisara v důležitých jednáních. Existují zprávy, že se podílel na složitých diplomatických misích mezi Francií a Anglií i během sedmileté války. Jiné prameny tvrdí, že byl příslušníkem tajného bratrstva rozekruciánů, tedy Rosikruciánů, a zasvěceným mistrem okultních nauk.
Psali jsme: Nikdy nezradím štít ani město! Slavný slib aténských efébů
Oficiálně měl komte zemřít v roce 1784 ve městě Eckernförde na severu Německa, kde pobýval u vévody Karla z Hesenska. I tato smrt je však obestřena pochybnostmi. Někteří svědci tvrdili, že jeho tělo vůbec nebylo nalezeno, nebo že rakev obsahovala jen šaty a osobní předměty. O dekády později přicházela další a další svědectví o jeho údajném objevení ve Francii během revoluce, v Itálii či v Německu. V moderní době byl s jeho jménem spojován například francouzský okultista Richard Chanfray, který se v sedmdesátých letech 20. století prohlašoval za jeho reinkarnaci.
Příběh Komteho ze Saint-Germaina je typickou ukázkou fascinace Evropanů kombinací šlechtické důstojnosti, vědeckého vzdělání, mystiky a představy věčného života. Historici se dodnes přou, kolik na něm bylo legend a kolik pravdy. Jisté je jen to, že už za jeho života vznikal kolem jeho osoby kult, který přežil staletí a dodnes inspiruje badatele, spisovatele i tvůrce záhadných teorií o nesmrtelném muži, který prý poznal všechna tajemství tohoto světa.
(mia, prvnizpravy.cz, obr.: aiko)