Fiala hodil bratry Slováky přes palubu, říká Vidlák

politika

Přinášíme vám další díl pravidelného pondělního cyklu s názvem VIDLÁKŮV OTVÍRÁK. Známý český bloger Daniel Sterzik, který píše pod jménem Vidlák, přináší zamyšlení nad aktuálními problémy naší doby exkluzivně pro server Prvnizpravy.cz.

Fiala hodil bratry Slováky přes palubu, říká Vidlák
Vidlákův pondělní otvírák
25. března 2024 - 06:05

ZA ČESKOU REPUBLIKU AŽ NA SLOVENSKO. V sobotu se v Praze na Václavském náměstí konala další protivládní demonstrace, kterou svolala strana PRO Jindřicha Rajchla. Václavákem zazněly požadavky adresované vládě, aby co nejdříve začala vyvíjet snahu o mírová řešení a řešit bezpečnost naší republiky namísto neustálého dodávání dalších zbraní a peněz na Ukrajinu. Také se mluvilo o problémech s rostoucí migrací, Green Dealu i o narušení česko-slovenských vztahů, které rozdmýchal premiér Petr Fiala zrušením tradičních mezivládních konzultací. Přestože nespokojenost obyvatel s vládou Petr Fialy stále roste, paradoxem je, že účast byla tentokráte nižší než při demonstracích minulých. 

Jak byste sobotní protivládní demonstraci zhodnotil a proč podle Vás lidé nemají stále dostatečnou motivaci přijít veřejně vyjádřit svůj názor?

Fakt je to v lidech a jejich motivaci? Při jiných demonstracích bylo lidí podstatně víc. Ti, kteří nepřišli, z těch se nestali voliči Pětikoalice, jen prostě přestali vidět smysl v dalším postávání na Václaváku. Proč v tom nevidí smysl? Protože se to nikam neposouvá. Do kina také nejdete pětkrát na jeden film. Nejdete pětkrát na stejný koncert. Nenavštívíte pětkrát stejný seminář. Z celé té demonstrace bohužel čišela určitá bezradnost, co dál. Co dalšího nabídnout lidem po průvodu či táboření před Strakovkou? Jakou další formu protestu zvolit? Co přitáhne pozornost médií a způsobí vládnoucím politikům žaludeční nevolnost?

Ano, sejít se už umíme, ale co dál? Co je plán B a C? Na to v této chvíli dává lepší odpověď fůra zemědělského hnoje před Strakovkou než projevy z pódia na Václaváku. Láďa Vrabel zorganizoval tři velké demonstrace a pak už to bylo málo. Lidé chtěli posun. Přišel Jindra Rajchl a udělal tři další velké demonstrace na kterých přidal průvod a nátlakové akce před úřadem vlády. Ale po třech demonstracích už je to málo. Lidé chtějí posun a vidí ho teď spíš v zemědělcích... Jestli ještě do voleb bude nějaká velká demonstrace, bude v traktorových kulisách.

A ještě přidám jeden postřeh. Víte, jak se pozná, že se nápady vyčerpaly? Na pódiu se objeví Jiří Paroubek. To je poslední instance. Když už nikdo nechce vystoupit, přijde jeho chvíle...Organizátoři demonstrace vyzývali lídry opozičních stran, ať už parlamentních či neparlamentních, aby se k akci připojili. Na pódiu se objevili zástupci SPD či ČSSD, neobjevil se však nikdo z hnutí ANO, Přísahy či Svobodných.  Proč se podle Vás stále nedaří spojit opoziční síly a v jeden moment vyjádřit společně jednotný názor, který ostatně všechny tyto strany spojuje – čímž mám na mysli demisi současné pětikoaliční vlády?

Protože tento názor není zapotřebí nijak vyjadřovat. Ten je zcela všudypřítomný. Stejně tak nepotřebujete vyjadřovat názor, že musíme dýchat vzduch a nebo pít vodu. Všichni chtějí demisi Pětikolky. Ale jak to co nejlépe udělat, na to se už názory liší. A pozor - neliší se ani tak u politiků, jako spíš u voličů. Nás konzervativce totiž nevolí ovce, víme? Našim voličům nestačí předhodit politického panáka, říct jim, aby ho volili a spolehnout se na to, že neuvidí jeho hloupost či nekompetenci. Uvědomme si, že naši voliči by nám neodpustili tupost Danuše Nerudové.

Teď jsem viděl předvolební průzkum pro eurovolby a SPD tam má sedm procent. Kde se stala chyba? Desetiprocentní SPD se spojila s tříprocentní Trikolorou a  10 + 3 = 7.   Kdo by to byl řekl, že?  Tohle nás limituje podstatně víc než rozdílné politické názory předsedů stran a vysvětluje to, proč tu už dávno není velká spojená kandidátka všech malých konzervativních stran.

Ale abych nebyl jen pesimista... spojování se odehrává. Dokonce i úspěšné. Ale vypadá trochu jinak, než bychom si přáli. A na druhé straně probíhá "eliminace blbců," tedy neúspěšných politických projektů, které zvolna končí na smetišti dějin.

Osobně si myslím, že do parlamentních voleb se vzduch ještě pročistí a politická scéna bude přehlednější než dnes. Sobotní demonstrace tomu také přispěje.

Psali jsme:
 
Matěj Gregor ze Svobodných, který v minulosti na demonstracích vystupoval, nyní účast odmítl s tím, že se mu to nehodí kvůli probíhající kampani do Evropského parlamentu. Je to „zrada na nespokojených občanech“ nebo jen čistý „politický kalkul a pragmatismus“?


Myslím, že Matěj Gregor i mnozí další už tušili, že demonstrace bude mít slabou účast a bude tím pádem neúspěšná. Nikdo nechce být dobrovolně součástí neúspěšného projektu. To se na vás přilepí. Obzvlášť těsně před horkou fází kampaně do europarlamentu. Vaši odpůrci vám to připomenou při té nejhorší možné příležitosti - čtrnáct dní před volbami. Před první demonstrací září 2022 jsem napsal, že Jindra Rajchl je s demonstracemi bytostně spjatý. Buď ho vynesou nahoru, nebo ho potopí. Myslím, že to stále platí a zjevně nejsem sám, kdo to takhle vidí.

Jak vidíte spojování opozičních sil v budoucnu? Je vůbec šance, že k tomu dojede, anebo můžeme opět očekávat propadnutí miliónu voličských hlasů díky tomu, že spoustu subjektů skončí kvůli neochotě se domluvit pod pětiprocentní hranicí nutnou ke vstupu do Sněmovny?

Myslím, že zárodky spojení už vznikly. Ti, co se mohli spojit, ti už zpravidla mají společnou koalici a vyrážejí do voleb. Ti, kteří se nespojili, ti toho prostě z mnoha důvodů nejsou schopni. Ať už kvůli voličům nebo kvůli egu svých lídrů. Teď se musí ukázat, jestli to spojování bylo uděláno správně, jestli je životaschopné a nebo jestli bylo lepší se nespojovat. Eurovolby nám to ukáží.

Já osobně budu lidem říkat, ať teď v eurovolbách volí jak chtějí. Ale pak ať jsou nemilosrdní. Strana, která nedokázala v nejjednodušších volbách dostat do europarlamentu alespoň jednoho zástupce, ta si ve volbách do sněmovny žádnou podporu nezaslouží. Ono se to ještě vytříbí. Někteří teď uspějí a jiní se historicky znemožní. Obojí bude prospěšné a usnadní to lidem rozhodování v těch opravdu důležitých volbách.

Během demonstrace zazněla také kritika rozhodnutí české vlády o zrušení tradičních česko-slovenských mezivládích konzultací, protože se naší vládě nelíbí názory slovenského premiéra Roberta Fica, a to zvláště v jeho postoji k Ukrajině. Premiér Fiala místo slovenského premiéra pak přijal na oficiální návštěvě lídra opoziční slovenské strany Michala Šimecku. Nepřijde Vám, že Fiala vlastně povýšil Ukrajince na naše „bratry“ a Slováky hodil přes palubu?


Ano, máte naprostou pravdu. Fiala hodil přes palubu bratry Slováky a místo toho si vybral nové kamarády z Ukrajiny. Podle toho také dopadne. Přátelství se nepozná v dobrých časech, ale v těch zlých. A až to půjde z tlustých do tenkých, Fiala zjistí s kým vlastně šel na led a za koho si zláme nohy. Karma je zdarma.
Ale nemyslím si, že by to mezi českým a slovenským národem hrálo nějakou roli. Naše vzájemné vztahy nestojí ani na Fialovi ani na Ficovi a bylo by moc smutné, kdyby to tak bylo. Vztahy Čechů a Slováků jsou stejné jako byly vždycky, to jen český premiér je blbec. Vědí to Češi a vědí to i Slováci.Když už jsme u našich východních sousedů, i tam bylo o víkendu živo, neboť proběhlo první kolo prezidentských voleb. V něm zvítězil Ivan Korčok nad Petrem Pellegrinim, a již za čtrnáct dní se jeden z nich stane novým slovenským prezidentem. Máte ke zmíněným kandidátům do druhého kola nějaké preference? Resp. dokázal byste říct, koho byste raději viděl zvítězit a stát se novým slovenským prezidentem?

Drze řeknu, že vyhraje Korčok, protože Harabinovci se k druhému kolu nebudou obtěžovat. Jejich jediný dokonalý vlastenecký kandidát neuspěl a Pellegrini je pro ně jen druhá strana Korčoka. To říkám i přesto, že pokud by Pellegrini dostal Harabinovy hlasy, tak by vyhrál. Bohužel, v tomto se Slováci moc neliší od Čechů. Také tam volí srdíčkem a odmítají menší zlo. Proto dostanou to větší.

Jsem zvědavý, jestli Harabin podpoří Pellegriniho. Za týden se k této otázce vrátíme a řekneme si, jestli vidím nějaký posun.

Na závěr mi dovolte položit ještě jednu otázku, která se týká teroristického útoku v ruském Krasnogorsku poblíž Moskvy. Pachatelé byli „hladce“ dopadeni a už se rojí spoustu teorií, kdo za tím stojí, přestože se jako první k útoku přihlásil Islámský stát. Moskva však zatím viníka neoznačila a naznačuje propojení na Ukrajinu. Jak situaci „mezi řádky“ čtete Vy? Nestojíme náhodou před „všeobecnou mobilizací“ a naprosto šílenou eskalací rusko-ukrajinského konfliktu, který by se ale mohl světovým lídrům „vymknout kontrole“?

Už druhý týden píšu o tom, že jsou splněny všechny potřebné podmínky pro třetí světovou válku. Po tomto teroristickém útoku jsou splněny vrchovatou měrou. Nehodlám spekulovat, kdo tento útok zorganizoval, ale jednoznačně vidím, že se nestal proto, že Alláh je veliký nebo že má být svobodná Čečna, ale prostě proto, aby byla velká válka.

Tento útok způsobil, že Rusové se budou hlásit do armády naprosto dobrovolně a ti, co nepůjdou na frontu, ti budou makat jako barevní při nepřetržité výrobě vojenského materiálu a budou to brát jako vlasteneckou povinnost.

Myslím, že se ruský medvěd defintivně nasral a začne bojovat bez ohledu na následky, bez ohledu na civilisty, bez ohledu na cokoliv. Z Putinova posledního projevu vysloveně kapalo plutonium nebo alespoň bílý fosfor.

Ne, nevím, jestli třetí světová válka bude. Jen říkám, že je vše připraveno, aby mohla být. Už tomu nic nebrání.

(Vidlák pro Prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Souhlasíte s tím, že na světovém šampionátu v hokeji letos nestartují Rusové?

Ano 14%
transparent.gif transparent.gif
Ne 72%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 14%
transparent.gif transparent.gif