Fiala trvá na výpovědi bez udání důvodu, lidovci se bouří

politika

Šéf vládní pětikoalice Petr Fiala (ODS) se pokusí přesvědčit další strany vládní koalice, aby ve Sněmovně prosadily výpověď bez udání důvodu do vládní novely zákoníku práce. Problém mají stále lidovci.

Fiala trvá na výpovědi bez udání důvodu, lidovci se bouří
Petr Fiala, premiér ČR
25. května 2024 - 06:05

„Je to věc, o které je moje politická strana přesvědčena, stejně jako Národní ekonomická rada vlády (NERV), stejně jako reprezentanti zaměstnavatelů, že to by byl správný krok. My se budeme pokoušet přesvědčit naše koaliční partnery a prosadit to při projednávání v Poslanecké sněmovně, ale zatím výpověď bez udání důvodu v tom balíku změn obsažena není,“ prohlásil Fiala s tím, že to není nic proti zaměstnancům, neboť se počítá s adekvátním odstupným ve výši šesti až osmi měsíčních platů, což je podle něj zcela dostatečná ochrana.

Návrh nicméně odmítají jak opoziční hnutí ANO a SPD, tak i vládní lidovci.

„Za KDU-ČSL mohu říci, že v žádném případě nebudeme podporovat jakýkoli proces, jakoukoli snahu, aby se to tam během legislativního procesu objevilo,“ řekla místopředsedkyně sněmovního petičního výboru Nina Nováková.

Proti možnosti bezdůvodného propouštění z pracovního poměru se postavila Českomoravská konfederace odborových svazů, která ve středu předala Sněmovně petici proti takovému doplnění zákoníku práce. Petici za tři měsíce podepsalo 52.643 lidí.NERV doporučil možnost propuštění bez udání důvodu kvůli tomu, že problémové zaměstnance či zaměstnance bez výkonu není možné v Česku propustit, pokud hrubě neporuší pracovní kázeň. Vedle snadnějších výpovědí podpořil možnost pružnějších náborů či regulaci pracovní doby. Česko patří v EU dlouhodobě k zemím s nejnižší nezaměstnaností. Zaměstnavatelé si stěžují na nedostatek pracovních sil. Podle NERV by bylo potřeba český trh práce rozpohybovat.

Psali jsme:

Fiala dále uvedl, že kritizované zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc se má týkat těch zaměstnanců, kteří se dopustí pochybení nebo svou práci vykonávají nedostatečně. Terčem výtek je i prodloužení zkušební doby ze tří na čtyři měsíce, u vedoucího zaměstnance ze šesti na osm měsíců.

(jar, prvnizpravy.cz, repro: ovm)


Anketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?