Hegseth bez konzultace zastavil zbraně pro Ukrajinu

politika

Americký ministr obrany Pete Hegseth přerušil vojenskou pomoc Ukrajině i přes analýzy armády, které potvrdily, že dodávky neohrozí připravenost USA. Rozhodnutí šokovalo diplomaty, Kongres i řadu evropských spojenců.

Hegseth bez konzultace zastavil zbraně pro Ukrajinu
Pete Hegseth, ministr obrany USA
6. července 2025 - 05:30

Rozhodnutí přerušit americkou vojenskou podporu Ukrajině padlo v Pentagonu nečekaně a bez jakéhokoli projednání s dalšími klíčovými aktéry. Podle exkluzivní reportáže serveru NBC News se ministr obrany Pete Hegseth rozhodl zcela sám a šlo již o třetí případ, kdy podobný krok učinil bez širší konzultace s ministerstvem zahraničí, Kongresem nebo aliančními partnery. Vysocí představitelé americké administrativy a diplomaté v Evropě považují postup za bezprecedentní a potenciálně škodlivý pro vnímání jednoty Západu.

Samotná armáda přitom předem připravila podrobnou analýzu, která potvrdila, že pokračování dodávek zbraní a munice na Ukrajinu nepředstavuje žádné zásadní riziko pro obranyschopnost ozbrojených sil Spojených států. NBC News uvádí, že vnitřní vojenské posouzení jasně konstatovalo, že zásoby klíčové výzbroje zůstanou dostatečné i pro případ krizového konfliktu. Přesto Hegseth spolu s šéfem politického oddělení ministerstva obrany Elbridgem Colbym rozhodli, že zásilky zůstanou pozastavené.

Colby je známý svou dlouhodobou skepsí vůči rozsahu americké pomoci Ukrajině. Jeho postoj vychází z přesvědčení, že USA musí koncentrovat kapacity především na možné střety s Čínou v oblasti Indo-Pacifiku. Hegseth podle dostupných informací tento argument přijal jako klíčový, i když podle několika anonymních zdrojů přímo z Pentagonu nebyl podpořen žádným novým zpravodajským zjištěním ani operačními údaji.


Oznámení o přerušení dodávek se stalo zdrojem okamžitého rozhořčení v Kongresu i mezi diplomaty ministerstva zahraničí. Řada zákonodárců ze Sněmovny reprezentantů a Senátu, včetně členů bezpečnostních výborů, vyjádřila překvapení a požádala o vysvětlení. Někteří z nich zdůraznili, že Kongres schválil finanční rámec i politický mandát pro pokračující pomoc Kyjevu, a proto považují jednostranný zásah Pentagonu za překročení mandátu.

Rozladění neskrývali ani evropští partneři USA. Podle diplomatických zdrojů citovaných NBC News se představitelé Berlína, Londýna a Paříže obávali, že tento krok může narušit soudržnost koalice podporující Ukrajinu. Jeden z vysokých evropských úředníků prohlásil, že taková rozhodnutí „posilují v Moskvě dojem, že Západ ztrácí odhodlání a je rozdělený.“

Ukrajinská vláda byla podle dostupných informací rovněž zaskočena. Kyjev se opakovaně odvolával na ujištění americké administrativy, že podpora bude pokračovat v předem dohodnutém objemu. Náhlé přerušení zásobování tak vyvolalo obavy, že se Spojené státy uchýlí k dalším omezením bez předchozího varování.

Podle NBC News se v nejbližší době očekává, že Kongres svolá slyšení, na kterém bude Hegseth čelit otázkám ohledně motivů svého postupu a míry koordinace s Bílým domem. V samotném Pentagonu přitom panuje nejistota, zda se dodávky obnoví, nebo zda bude Hegsethova linie pokračovat i v příštích měsících.

Psali jsme:

Celý případ ilustruje rostoucí pnutí mezi politickým vedením resortu obrany a profesionálním vojenským aparátem. 

„Rozhodnutí zastavit dodávky bylo učiněno výhradně ministrem obrany Petem Hegsethem, bez širší konzultace s dalšími klíčovými institucemi,“ uvedla televizní stanice NBC News.

Situace nyní otevírá debatu o tom, zda má Pentagon mít právo samostatně měnit parametry schválené podpory v probíhajícím konfliktu, aniž by o tom předem informoval zbytek americké vlády a spojenecké státy.

(Beneš, NBC News, repro: Guardian)


Anketa

Souhlasili byste se zavedením čtyřdenního pracovního týdne?

Ano 23%
transparent.gif transparent.gif
Ne 64%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 13%
transparent.gif transparent.gif