Jak se v České televizi zametají kauzy hnutí STAN

politika

Proč se zajímáte o Hlubučka, je to férový chlap? Bývalá reportérka pořadu Reportéři ČT podala svědectví o vazbách mezi Českou televizí a hnutím STAN.

Jak se v České televizi zametají kauzy hnutí STAN
Markéta Dobiášová
1. října 2022 - 07:20

Markéta Dobiášová, která z České televize přešla na CNN Prima NEWS, se rozepsala o kauze Lysolaje, o propojení dnes stíhaného Petra Hlubučka s obchody v této pražské městské části a o údajném propojení lidí ze STAN s ČT. 

Dobiášová se na serveru Svědomí národa.cz rozepsala o tom, jak ještě v roce 2019 dostala na stůl smlouvy o prodeji pozemků v Lysolajích. Pozemky byly podle Dobiášové prodávány za podezřele nízké ceny, což z jejího pohledu svědčilo o neblahých klientelistických vazbách spojených s těmito přesuny.

Informace o obchodu prý Dobiášové dodala dramaturgyně České televize Jana Škopková, která jí ke smlouvám napsala i pár slov:

„Ahoj Markétko. Všechny doklady a smlouvy bych ti k tomu dodala, pokud se ti to bude zdát dobré, z mého pohledu je to pěkná kauza, ale vzhledem k DP a Witowské* a Snopové**, která prý žije s Dušičkou z DP, to možná bude neprostupné v ČT. No uvidíš. Materiály ti dodám v pondělí, pokud se ti to bude zdát OK. Pa. Jana,“ napsala prý Dobiášové.

Dobiášová připomněla, že Světlana Witowská byla v roce 2019 zaměstnankyní České televize. Tou bude až do konce října 2022, ale pak v ČT na vlastní žádost končí. V té době byla provdána za ředitele Pražského dopravního podniku Petra Witowského.

„Aneta Snopová je reportérka České televize, partnerka Martina Dušičky, vedoucího Odboru centrálního nákupu Dopravního podniku hlavního města Prahy. Zástupkyně Marka Wollnera, šéfredaktora publicistiky ČT. Kamarádka Světlany Witowské,“ doplnila Dobiášová.

Informace které má Dobiášová k dispozici podle ní ukazují na propojení Petra Hlubučka, tehdy pražského radního za STAN, takže propojení Magistrátu hl. města Prahy s developery, ale také s dopravním podnikem. Pozemky v Lysolajích, kde radnici vedl Petr Hlubuček, prý developer koupil za cenu 2500 korun za metr čtvereční a posléze je prý sám začal prodávat za 12 000 za metr čtvereční. Makléři prý Dobiášové na kameru sdělili, že v roce 2017 cena pozemků v Lysolajích mohla být v rozmezí od 4 500 do 7 000 korun.

„Na chodbě v televizi potkávám Marka Wollnera. Říkám mu o tématu, do kterého se s Adélou (Paclíkovou) pouštíme. O Dopravním podniku, který v kauze hraje podstatnou roli. Upozorňuju ho, že je Aneta ve střetu zájmu a neměla by o ničem vědět.  Usmál se. Nemám prý přehánět. Aneta s Markem jsou si blízcí, do jejich soukromých porad v kanceláři šéfredaktora nevidí nikdo. Únik informací asi neuhlídáme. O čtyři dny později, jde na redakční, tzv. velkou úterní poradu, moje kolegyně Adéla sama. Dává mi poté vědět. Marek Wollner od ní zjišťoval, co k Dopravnímu podniku máme. Přede všemi,“ napsala Dobiášová.

A čím déle Dobiášová řeší kauzu Hlubučka a Lysolají, tím častěji jí prý začínají chodit různé zprávy. Od kolegů z ČT, kteří po odchodu z veřejnoprávního média začali pracovat pro STAN. Nejvýraznějším „přestupem“ tohoto typu je Jan Lacina, někdejší producent v ČT a dnes poslanec za hnutí STAN, kde svou politickou kariéru začal coby místostarosta Prahy 6. Poslanec Lacina je velmi aktivní ve věcech týkajících se České televize, například prosadil neschválení Výroční zprávy Rady ČT kvůli nevyplacení plné výše bonusu generálnímu řediteli Petru Dvořákovi.


„Netrvá dlouho a začínají mi chodit zprávy od kolegů, co že to s tím Hlubučkem vlastně děláme? Pro STAN pracuje hned několik bývalých novinářů, také z řad České televize. ‚Proč se zajímáte o Hlubučka? O co jde? Je to férový chlap, fakt v pohodě“. V jedné ze zpráv ovšem stojí velmi vážné tvrzení: ,Pozor, ať si nenaběhnou...‘,“ prozradila Dobiášová.

Dobiášová podle svých vlastních slov pracuje na kauze dál, až ji jednoho dne ukazuje šéfredaktorovi reportážní publicistiky ČT Marku Wollnerovi.

„Marek Wollner má k reportáži zásadní připomínky. Není si jistý tématem. Když už jsme točily, máme reportáž výrazně zkrátit, maximálně tak do osmi minut. Jde podle něj o malou komunální kauzu.  Nesouhlasím. Říká, že se o Lysolajích bavil s architektem Janem Kaslem, svým spoluhráčem z tenisu, bývalým pražským primátorem a komunálním kandidátem STANu. Ten se s Hlubučkem dobře zná. Lysolaje jsou prý v pořádku, a nejde o špatný projekt. Bude tam školka, nová kavárna, zázemí pro občany…“ napsala k tomu Dobiášová.

Její text popisuje také velmi nepěknou zkušenost její kolegyně Adély Paclíkové, která je obviňována, že ve spolčení s jistým lobbistou, který má být jejím známým, se snaží vydírat lysolajské developery o deset milionů. A tlaky, kterým redaktorky čelily z byznysového a advokátního prostředí.

Nakonec si posteskla, že ačkoli jí přijde kauza o tom, jak Pražané údajně tratí miliony korun kvůli tomu, jak rozhodl Petr Hlubuček v Lysolajích, Markovi Wollnerovi se celá kauza jeví jako nezajímavá a Reportéři ČT ji neodvysílají. 

A neodvysílali. Takhle se prostě za peníze daňových poplatníků sprostě zametají kauzy v naší veřejnoprávní České televizi. 

(zak, prvnizpravy.cz, foto: youtube)Anketa

Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano 72%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif