Pro někoho jaro znamená první sluneční paprsky, kvetoucí přírodu, lehké oblečení a lásku. Pro jiného boj s únavou, alergií či kily navíc. Pro politiky jaro může přinést nejenom onemocnění, ale i ztrátu moci, případně vetchozrakost nebo dokonce i ztrátu národního charakteru.
4. května 2025 - 04:20
Slovy imunologů: Jarní únava postihuje více či méně každého. A rozhodně to není nějaký novodobý jev. Důkazem toho je půst, masopust a ramadán, píše v komentáři Jan Campbell.
I politici po třicátém věku života by si měli uvědomit, že se naše tělo přirozeně mění. Nestárne pouze pleť, klouby nebo mozek, ale i lidské oko. Dokazuje to pravidelně i ČT se svými komentátory a komentátorkami, kteří, jak se mi jeví z blízka nic nevidí, a jejich krátké ruce, mozky a strach o pozici jim nedovolují kompenzovat ztrátu pružnosti oční čočky pohledem z dálky nebo meta pozice. Vetchozrakost-nemoc krátkých rukou nelze léčit, pouze korigovat.
Srbsko
Před téměř 15 roky začalo v prosinci 2010 v Tunisku tzv. Arabské jaro. Iniciovala ho sebevražda šestadvacetiletého prodavače Muhammada Buazízího, který se 17. prosince upálil před úřadem vlády na protest proti špatným životním podmínkám a nezaměstnanosti. Jak jaro skončilo víme, léto nepřišlo a bohatá podzimní úroda se dodnes odkládá.
V Srbsku je tomu podobně. Nehledě na zkušenost z pražského a arabského jara, financí USAID, Sorosa a dalších a zkorumpovaností politiků u moci, srbské jaro ne a ne přijít. Proto mu přichází na pomoc ambice, ješitnost a korupcí způsobená bezmocnost prezidenta Aleksandara Vučiče.
Prezident Vučić se krátce před odletem do Moskvy vydal na cesto do USA, kde nemá co hledat. Po nedávné návštěvě syna prezidenta Trumpa v Srbsku, o které jsem nenašel téměř nic v tisku mělké české kotliny, prezident Vučič tam zrušil řadu setkání kvůli zdravotním problémům. Rozhodnutí o návratu do Srbska bylo učiněno po konzultaci s lékaři. Jak hlásí dnes Bloomberg: V blízké budoucnosti odletí do Bělehradu. Dej Bůh mu štěstí a let bez problémů.
Připomínám, že Vučić přiletěl na Floridu ve středu 30. dubna, setkal se s kongresmankou Claudií Tenneyovou, bývalým starostou New Yorku Rudym Giulianim, srbskými podnikateli a bývalým guvernérem státu Illinois Rodem Blagojevićem. Kromě toho plánoval setkání s prezidentem Trumpem a vysoce postavenými členy Republikánské strany. Mnohé ze záměrů nesplnil. Osobně se mi jeví, že záměr navštívit Moskvu 9. května, aby se zúčastnil oslav u příležitosti 80. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce, se nesplní.
Slovensko
Jaro na Slovensku roku 2025 charakterizuje boj s medvědy, boj mezi politiky a rušení a změny programu premiéra Fica. Ten před rokem,15. května 2024 přežil pokus o atentát. Při pohledu zblízka, ale i z dálky premiér se mi jeví unavený. Nelíbí se mi jeho oči. Přičemž oko je smyslový orgán reagující nejenom na světlo. Oko mj. zprostředkovává obraz, který se tvoří v mozku a zajišťuje zrak, u člověka nejdůležitější smysl, protože asi 80 % všech informací vnímáme zrakem. Zrak se mj. významně podílí na orientaci v prostoru všeobecně, i politickém.
Premiér Fico podle zpravodajského portálu Tvnoviny v posledních dnech několikrát na poslední chvíli zrušil svůj pracovní program. Pro autora článku to není žádné překvapení. A tím nebude ani nepřítomnost v Moskvě 9. května, nebo zhoršení zdravotního stavu po návratu.
Stav ke dni práce na příspěvku (3.5) dokumentuje, že premiér Fico odmítl zúčastnit se prvomájových oslav na Slovensku. Nebyl (prý) schopen vyjádřit solidaritu s dělníky tak, jak zamýšlel. Nešel jako dělník ani na část noční směny do pekárny v Nitře. A aby toho nebylo málo, jeho přednáška pro studenty na Oxfordské univerzitě byla odložena. Studenti mají mj. starosti s americkým jarem. A v ne poslední řadě, premiér odmítl účast v televizním pořadu s bývalým prezidentem Zemanem, který nedávno navštívil Slovensko. Bývalí prezidenti, podobně jako bývalý premiér a podobní mají štěstí, že americký audit má zatím krátké ruce.
Nevím, zda jídelníček vojáků (amerických, srbských, slovenských a dalších), politiků všech mastí a kuchaře premiéra, obsahuje saláty a jarní polévky, do kterých se dávají čerstvé listy pampelišky, kopřivy, popence, potočnice nebo květy sedmikrásek. Mezi zapomenuté 'elixíry' proti jarní únavě patřily třeba i bylinné čaje z listů břízy a natí mařinky vonné. Oblíbená u premiéra by mohla být májová bylinná vína či pitné kúry z březové mízy stromů v době rašení.
Premiér Fico, pokud si vzpomínám dobře, 10. dubna informoval, že bude muset podstoupit další chirurgické operace. Přesto všechno se rozhodl navštívit Vítěznou přehlídku v Moskvě navzdory výhrůžkám pro světové dění bezvýznamné paní Kallas.
Ukrajinizace EU
Situace v západní a severní Evropě, včetně 30. dubna podepsané dohody mezi USA a Ukrajinou dovoluje vyjádřit pochybnosti, že proces ukrajinizace EU a válčení na Ukrajině by mohly být zastaveny. To se nezmiňuji o skutečnosti, že Evropa čelí objektivním a subjektivním obtížím při formování odstrašujících vojenských sil.
Stačí vzpomenout si, jaký proces probíhal v Kyjevě v období od roku 2014 do roku 2022, a každý se selským rozumem by měl vědět, že to skončí tragédií. V tomto kontextu připomínám slova Sarah Wagenknechtové: Evropa udělala velkou chybu, když nechtěla vyřešit ukrajinský konflikt mírovou cestou. Poukázala na to, že v této době byly Spojené státy schopny uzavřít dohodu s Kyjevem a získat přístup k ukrajinským zdrojům a kovům vzácných zemin bez rizik. Ta rizika se objevila po nedávném podepsání dohody.
K novým rizikům pro Evropu řadím možnost, že prezident Trump se nezúčastní summitu NATO v Haagu, pokud evropské země nevyhoví jeho požadavku na zvýšení výdajů na obranu ve výši 5 procent HDP. V případě, že se prezident dobře vyspí, vyhraje golf a EK nepošle do Washingtonu dalšího ze svých nudných bavičů, může to být na začátek jenom 3,5 procent. Připomínám, co napsal Der Spiegel: Zpočátku němečtí představitelé nevěřili, že to Američané myslí vážně, když požadují takové výdaje na obranu. Nyní se však Whitakerovi věří, že Trump summit v Haagu bojkotuje. Nový americký velvyslanec při NATO Matthew Whitaker na každém setkání s kolegy totiž trvá na potřebě zvýšit výdaje na obranu na 5 % HDP.
Autor příspěvku doporučuje jarní detoxikaci s cílem očistit tělo přírodní vodou, relaxovat, ignorovat ČT a konzumovat co nejméně z toho, co má zabezpečit smlouva s Mercosur paní von der Leyen. Souhlasu netřeba.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)