Jaroslav Bašta: Neexistují hloupé otázky, jenom hloupé odpovědi

politika

Traduje se, že tento výrok pronesl při jedné tiskové konferenci bývalý britský premiér Winston Churchill.

Jaroslav Bašta: Neexistují hloupé otázky, jenom hloupé odpovědi
Jaroslav Bašta
23. ledna 2022 - 03:20

Americký prezident Joe Biden tento bonmot evidentně nezná. V tomto týdnu ve čtvrtek a v pátek měl dva projevy. V tom prvním dlouze vysvětloval, jakou katastrofou skončí pro Ruskou federaci vojenský vpád na Ukrajinu. Skoro to vypadalo, že se nechal inspirovat slavným projevem Saddáma Husajna, a sliboval prezidentu RF Vladimíru Putinovi cosi jako „Matku všech sankcí“, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.
   
V pátek se k tomuto tématu na schůzce s představiteli Výboru pro vědu a technologie vrátil, a vykládal o tom, jak ruský prezident si stále ještě rozmýšlí, zda na Ukrajinu vtrhne, protože se přece jen bojí sankcí. Ke konci svého vystoupení Joe Biden dospěl k závěru, že „Putin musí něco udělat“ a určitě „se rozhodne pro vpád na Ukrajinu.“ Poté mu reportérka televize Fox News položila logický dotaz, proč Spojené státy očekávají takový agresivní „první krok“ od prezidenta Vladimíra Putina? Bidenova odpověď zněla – „to je ale hloupý dotaz.“
   
Myslím si, že stojí za to tuto reakci nepříliš diplomatického amerického prezidenta dešifrovat a uvést do kontextu vyjednávání mezi oběma velmocemi. V pátek v Ženevě proběhla již druhá schůzka ministrů zahraničních věcí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena. Ruská strana poté vyjádřila své zklamání slovy Lavrova – jenom obavy, obavy, obavy… Nedočkala se totiž odpovědí na své písemně formulované požadavky. Oba výše zmíněné projevy Joe Bidena na to dávají odpověď. Pro nás v Evropě velmi nepříznivou – válka na Ukrajině bude.

  
Jediné možné vysvětlení toho, proč dle přesvědčení amerického prezidenta musí Vladimír Putin dát rozkaz k útoku na Ukrajinu, je to, že bude reagovat na ofenzívu ukrajinské armády na obě povstalecké republiky na východě. Především z vnitropolitických důvodů, protože v ruské Státní Dumě se projednává poslanecký návrh zákona o uznání Doněcké a Luhanské lidové republiky. Předložila ho Komunistická strana Ruské federace.
   
V pátek také, po Bidenově projevu, proběhly v americkém tisku zprávy o plánech na evakuaci diplomatů USA z Ukrajiny. Urychlený odjezd z obou svých konzulátů chystají podle zprávy ukrajinských tajných služeb také Rusové. Přípravy na válku jsou asi v plném běhu a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokonce už oznámil její výsledek. V rozhovoru pro The Washington Post promluvil o budoucí ruské okupaci největšího města na východní Ukrajině Charkova...
  
Tak mi připadá, že prezident USA Joe Biden zase jednou prozradil přísně tajné informace. A ještě pokáral televizní reportérku, že je nezná.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 68%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif