Kdo rozděluje společnost? Média v čele s Českou televizí!

politika

Už několik let jsme svědky toho, že Česká televize a její pracovníci, nerespektují Kodex ČT a zásady pro naplňování veřejné služby. Na stránkách strany PRO se k tomu vyjádřila její místopředsedkyně Alena Maršálková. 

Kdo rozděluje společnost? Média v čele s Českou televizí!
z demonstrace Česko proti bídě
22. března 2023 - 11:03

Česká televize vlastně nedělá to, k čemu je určena. Místo nestranného a nezávislého zpravodajství, hlásá jednu jedinou pravdu, jiné názory ignoruje a jejich autory doslova mediálně šikanuje. Ve svých reportážích a pořadech vystupují jen ti, kteří její „pravdu“ potvrdí, bez ohledu na jejich morální a profesní zkušenosti a znalosti. A dát prostor tomu, o kom to všechno vlastně je? Proč? Česká televize si přece může, beztrestně dělat co chce! 

Ve středu 15. března jsme se na tiskové konferenci jasně vyjádřili k událostem, ke kterým došlo v sobotu 11. března. Tedy k celonárodnímu setkání Česko proti bídě a také k incidentu, ke kterému došlo po skončení celonárodního setkání na schodech Národního muzea. Záznam naší tiskové konference je k dispozici na webech a sociálních sítích. Přesto se pracovníci ČT, konkrétně Nora Fridrichová, Václav Crhonek a Eva Koryntová, při přípravě pořadu 168 hodin, neobtěžovali zjistit si naše vyjádření a dát nám prostor v dané reportáži. Místo toho si na pomoc vzali Martina Bartkovského, reportéra Reflexu, aby jim u těch lží ještě sekundoval. 

Při anonci reportáže Chcimírové, uvedla Nora Fridrichová zcela vědomě lži, aby šířila dezinformace, které redaktoři zopakovali v reportáži, aniž by znali názor toho, koho se to týká.

V pořadu 168 hodin zaznělo! 
První věta Fridrichové byla: „Česko proti bídě a proti pomoci Ukrajině! S tím na Václavské náměstí přišla řada demonstrantů!" Pak pokračovala připomenutím historických událostí z roku 1968 před Národním muzeem a následné spojení s akcí 11. března 2023 vyústilo v její další prohlášení: „Proruská hesla tak dnes zní na místě, kde se formoval protiruský odpor.“

A jaká, že proruská hesla tam vlastně zněla? Žádná, protože hned v úvodu akce celé Václavské náměstí odpovědělo na otázky Jindřicha Rajchla, že tam nejsou kvůli Rusku. V reportáži to tedy bylo potřeba otočit proti demonstrujícím. Toho se zhostil možná kdysi známý, politolog Jiří Pehe: „Rusko můžeme podporovat přímo, demonstrovat za jeho zájmy. Nebo tak, že budete mluvit o českých občanech, kteří jsou upozaďování na úkor Ukrajiny, na úkor války na Ukrajině, kvůli tomu, že na Ukrajinu dáváme zbraně.“ Chtěl nám tím pan politolog říci, že se nesmíme zastávat českých občanů? Důchodců, matek samoživitelek, sociálně slabších rodin? Víte o tom, vy pravdobijci z ČT, že tam vepředu u pódia byla řada občanů tělesně postižených, zrakově postižených, na vozíčcích, se špatnou pohyblivostí, kteří přijeli na setkání ze všech koutů naší republiky? Protože už jsou bezradní, nemají svého zubaře, na jinou zdravotní péči čekají týdny a musí za ní daleko odjíždět? Řeší existenční problémy, kupují levné a často nekvalitní potraviny, a na ovoce a zeleninu jim nezbydou peníze? Tito lidé, tam byli kvůli sobě, ne kvůli Rusku. Urazili jste desetitisíce spoluobčanů, kteří se nemohou bránit proti vašim nehorázným lžím!


Další „moudro, které padlo z úst Fridrichové, bylo: „Po skončení zamířili někteří demonstranti k Národnímu muzeu a cestou napadli ukrajinské auto a pokusili se dostat do historické budovy muzea. Terčem demonstrantů se stala ukrajinská vlajka, která visí na Národním muzeu." 

Tak znovu a pro ty méně chápavé. K incidentu došlo na jiném místě, a až po skončení akce Česko proti bídě. Na prostranství před a na schodech Národního muzea probíhaly jiné akce, jiných pořadatelů.

Výzvu k odstranění ukrajinské vlajky inicioval Slávek Popelka z Holešovské výzvy. Velmi intenzivně se mu přímo na Václavském náměstí věnoval Martin Bartkovský z Reflexu. V reportáži ČT pak uvedl: „Popelka vykřikoval, že demonstranti budou vládě pro smích, pokud se po demonstraci jen pokojně rozejdou. Je třeba je pořádně vystrašit. Navrhuji po skončení tohoto shromáždění odstranit z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku.“ 

Podle tvrzení Bartkovského nikdo z organizátorů na to nereagoval, nikdo se nesnažil uklidnit ten dav. Jenže to není pravda. „Už před začátkem akce přišel náš kameraman, který natáčel záběry mezi lidmi, že si stěžují, že je tam obtěžuje člověk s amplionem a křičí, ať jdou strhnout tu ukrajinskou vlajku na muzeu. Když už ke mně přišel asi 20, 25 člověk s touto informací, šla jsem za policistou, který byl v našem prostoru, a řekla jsem mu to. Odpověděl mi: „My o něm víme, ignorujte ho!“ uvedla na tiskové konferenci místopředsedkyně PRO Alena Maršálková. 

Veřejnoprávní televize lže a honí se jen za senzací, která jí ovšem v tomto případě nevyšla. A také se zapomněli redaktoři v reportáži zmínit, že ten, který to všechno spískal, byl sice zadržen, odvezen na Bartolomějskou, kde ho vyslechli a pak propustili. Popelka prostě z ničeho obviněn nebyl. 

Také jsme psali:

V reportáži dostal také hodně prostoru jakýsi Roman Máca, údajně analytik dezinformací. O jeho vzdělání jsme toho moc nenašli. Ale zjistili jsme, že jeho hlavní afilací byl donedávna tzv. Institut pro politiku a společnost, a vedle toho „odborně" zaštiťuje např. portál Manipulatori.cz. Více asi není potřeba dodávat.

Na těchto zdrojích informací staví veřejnoprávní České televize své reportáže. Tak si její pracovníci představují zásady veřejné služby, to je to nestranné a nezávislé zpravodajství, informace a komentáře. Občané jsou ale jiného názoru a proto budou 16. dubna zase na Václavském náměstí. Budou tam, protože chtějí mír!

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?