Kritika za názor je cestou zpět k totalitě, míní Knížák

politika

Bývalý šéf Národní galerie prof. Profesor Milan Knížák napsal otevřený dopis, ve kterém reaguje na to, jak ministryně Černochová veřejně vyčinila Davidu Svobodovi za jeho slova o účasti Rusů a Bělorusů na Olympijských hrách.

Kritika za názor je cestou zpět k totalitě, míní Knížák
Milan Knížák
8. dubna 2023 - 11:03

Výtvarník zároveň vyzval premiéra Petra Fialu, aby odvolal ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Ta podle jeho názoru totiž veřejně ponížila moderního pětibojaře Davida Svobodu a ohrozila základní principy demokracie, jimiž je i svoboda slova.

Knížák v otevřeném dopise reaguje na to, jak Černochová veřejně vyčinila Davidu Svobodovi za jeho slova o účasti Rusů a Bělorusů na Olympijských hrách. Mediální kritika, která se poté strhla, jde podle Knížáka právě hlavně ze Černochovou.

„Pane premiére, žádám Vás tímto o okamžité odvolání ministryně obrany Jany Černochové. Aféra, kterou vyvolala kolem zcela standardního prohlášení sportovce Svobody je ponižující pro celou naši společnost. Ukazuje, že se přes všechny Vaše námitky opravdu vracíme zpátky k totalitě,“ napsal úvodem Knížák.


„Každý občan naší republiky má právo na osobní názor, je to základní princip demokracie. Neexistuje státní názorová silnice, z které se nesmí uhnout. I zaměstnanec ministerstva vnitra a obrany může říkat co si myslí, pokud neprozrazuje státní tajemství. Pokud uhneme, byť jen o milimetr, z cesty osobní svobody, dopouštíme se tím zločinu proti demokracii. Vaším jednáním zabíjíte pravdu a svobodu,“ napsal Knížák s tím, že kritika za názor je cestou zpět k totalitě.

To, že si jako terč vybrala Černochová právě člověka s příjmením Svoboda, je podle Knížáka symbolické.

„Vybrali jste si pro váš útok na svobodu opravdu vhodný terč. Skandalizovaný sportovec se symbolicky jmenuje SVOBODA. Volání SEBERTE SVOBODOVI SVOBODU je ukázkou pokleslosti Vaší vlády,“ má jasno Knížák.

Ten přitom pětikoalici před volbami dle svých slov podporoval. „Byl jsem šťasten, když přestala hegemonie A. Babiše a nastoupila Vaše koalice. I když s ní v mnohém nesouhlasím, čekal jsem poctivý a otevřený způsob vládnutí,“ píše Knížák, kterého ale prý následný vývoj zklamal.

Také jsme psali:

„Bohužel… nejste schopni vládnout. Uvědomuji si však, že by demise celé vlády znamenala obecnou destabilizaci, proto žádám jen o okamžitou demisi ministryně války Jany Černochové. Stydím se za to, že reprezentuje náš stát,“ dodává nespokojený Knížák.


Pane premiére,

Žádám Vás tímto o okamžité odvolání ministryně obrany Jany Černochové. Aféra, kterou vyvolala kolem zcela standartního prohlášení sportovce Svobody je ponižující pro celou naši společnost. Ukazuje, že se přes všechny Vaše námitky opravdu vracíme zpátky k totalitě.

Každý občan naší republiky má právo na osobní názor, je to základní princip demokracie. Neexistuje státní názorová silnice z které se nesmí uhnout. I zaměstnanec ministerstva vnitra a obrany může říkat co si myslí, pokud neprozrazuje státní tajemství. Pokud uhneme, byť jen o milimetr, z cesty osobní svobody, dopouštíme se tím zločinu proti demokracii. Vaším jednáním zabíjíte pravdu a svobodu.

Vybrali jste si pro váš útok na svobodu opravdu vhodný terč. Skandalizovaný sportovec se symbolicky jmenuje SVOBODA. Volání SEBERTE SVOBODOVI SVOBODU je ukázkou pokleslosti Vaší vlády.

Byl jsem šťasten, když přestala hegemonie A. Babiše a nastoupila Vaše koalice. I když s ní v mnohém nesouhlasím, čekal jsem poctivý a otevřený způsob vládnutí.

Bohužel … nejste schopni vládnout. Uvědomuji si však, že by demise celé vlády znamenala obecnou destabilizaci, proto žádám jen o okamžitou demisi ministryně války Jany Černochové.  Stydím se za to, že reprezentuje náš stát.

Prof. Milan Knížák

Na vědomí:
Jana Černochová

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?