Květnový sjezd sudetů v Brně odmítají!

politika

Skoro půl tisíce občanů demonstrovalo 28. dubna v jihomoravské metropoli proti přípravě srazu Sudetoněmeckého landsmanšaftu (SdL), který bude od 22. do 25.května v Brně.

Květnový sjezd sudetů v Brně odmítají!
Z akce
29. dubna 2026 - 07:45

Odsoudili dnešní osobnosti zejména KDU-ČSL, ODS, TOP 09, STAN či Pirátů, které potomky nacistických organizací prostřednictví spolku Meeting Brno k jejich sněmu do Brna pozvaly. Obdařily je mnohamilionovými dotacemi z peněz daňových poplatníků z rozpočtů města Brna, Jihomoravského kraje i Bavorské vlády.


Místo omluvy za rozpoutání dvou světových válek s miliony mrtvých, za systematické vyhlazování méněcenných národů „nadřazenou rasou" žádají pohrobci německých fašistů a nacistů s jejich českými kamarády vrácení území českého pohraničí a po válce zestátněného majetku z českých do německých rukou. Vedení pravicových stran na brněnském magistrátu, na brněnském hejtmanství i na Ministerstvu zahraničních věcí ČR s tím souhlasí a této provokační ostudě ČR nechtějí udělat přítrž. To přesto, že Německo nevyplatilo Česku ze soudně nařízených válečných reparací dosud ani korunu.





Na brněnském protestním shromáždění vlasteneckých sil s názvem „Obrana národa 2," které se uskutečnílo v úterý pod jezdeckou sochou moravského markraběte a římského císaře Jošta moravského, měl hlavní projev Tomio Okamura, předseda strany Svoboda a přímá demokracie a předseda Poslanecké sněmovny PČR. 
Okamura uvedl, že občané protestují proti nebetyčné ostudě - srazu nacistických pohrobků Sudetoněmeckého landsmanšaftu (SdL) v Brně. Toto sdružení založili po válce bývalí nacisté, příslušníci SS, NSDAP, SA a dalších zločineckých nacistických organizací. Jejich cílem byl revanš, návrat do jejich údajné domoviny, do které zavlekli hrůzný nacistický teror. 


V roce 1949 byl vyhlášen dodnes platný dokument Sudetoněmeckého landsmanšaftu. Obsahuje mj. tyto požadavky, které Okamura citoval: „Našim nezadatelným požadavkem je návrat vlasti  v jejích hranicích z roku 1938. Jde o nastolení udržitelného poměru mezi Německem a jeho západoslovanskými sousedy. Předpokladem pro to by byla připravenost Čechů a Poláků vrátit vyhnaným Němcům jejich vlast. Všechny tyto úkoly mohou být řešeny jedině ve federálním uspořádání Evropy." Tolik z citátu zakládajícího dokumentu SdL. Tuto deklaraci podpsalo mnoho bývalých funkcionářů NSDAP, Henleinova hnutí, SS a dalších válečných zločinců. Celostátně byl ustaven SnL až v roce 1950 s druhým základním prohlášením. Opět požadovalo právní nárok na vlast a znovuzískání vlasti! Mezi jeho signatáři se to hemžilo bývalými funkcionáři NSDAP. 


Součástí SdL je i organizace sudetoněmeckých nacistů Witikobund, který šíří protičeské názory. Ve zprávě Ministerstva vnitra ČR z roku 2004 se uvádí, že programem organizace je odstranění tzv. „zločinných Benešových dekretů" a odčinění údajných válečných zločinů Spojenců a jejich stoupenců na německém národě. Dále program Witikobundu obsahuje vymýcení tzv. lží o zločinech Němců za druhé světové války a pranýřování tzv. holocaustové kultury jakožto projevu neněmeckého způsobu myšlení. Kromě Bavorska je na německém území jeho nejsilnější složkou organizace v Severním Porýní – Vestfálsku. Bouřlivý ohlas publika mělo Okamurovo prohlášení, že »ti, kteří  dnes navazují na tyto zločince a působí ve společnosti založené na zločinu, nemají v naší zemi co dělat! Pokud chtějí smír, ať nejprve odčiní zločiny svých předků. A  mohou ihned konečně začít platit válečné reparace. Dosud nezaplacené válečné škody, které nám způsobili činí odhadem více než 18 000 miliard korun. A těch 21 milionů Kč, které dal organizátorům na propagaci sjezdu SdL v Brně Bavorský stát, nepočítám. Spisovatel Arnoš Lustig, který prožil mládí v koncentračních táborech Terezín, Osvětim a Buchenwald, říkal, že Německo by mělo za trest ještě tisíc let po holocaustu držet hubu a krok,« uvedl Okamura.

Svůj projev uzavřel předseda Poslanecké sněmovny slovy: »Na sjezdy Sudetoněmeckého landsmanšaftu s touto historií jezdí pravidelně osobnosti KDU-ČSL, poslanci TOP 09, dále STAN Víta Rakušana (včetně exministra školství Mikuláše Beka). S předákem SdL Berndem Posseltem jednal expremiér za ODS Petr Fiala.  Nebo exministr kultury ČR Daniel Herman mluví o sudetských Němcích jako o milých krajanech.  Aby oficiální představitelé naší země jezdili na sraz této organizace, je pro nás absolutně nepřijatelné. Stejně nepřijatelné je, aby se sjezd SdL konal v ČR. Opačné snažení má současná brněnská vládnoucí koalice na radnici - ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN s podporou Pirátů a politiků z nového subjektu Brno blíž lidem (což jsou bývalí členové hnutí ANO). Za půl roku, při volbách na radnice a do Senátu jim to občané spočítají!« uzavřel proslov Okamura.

Mezi dalšími řečníky na brněnském Moravském náměstí byl např. historik Jiří Jaroš Nickelli a další osobnosti.

(rp, vž, prvnizpravy.cz,foto: Václav Žalud)




Anketa

Je podle Vás správné znovu otevírat otázku Benešových dekretů, jak navrhuje Péter Magyar?