16. května 2024 - 17:05
První blesková asociace – je mi deset let, na náměstí Trenčína vidím pochodovat četu Hlinkových gard a v paměti se mi vybaví slova jejich pochodu: „Rež a sbíjaj do krve, nebolo to poprvé...“ Tu 80 let starou vzpomínku hned přehluší hluk dnešní podpory války „bez limitu“, ve které se statisíce mrtvých stávají daní za „netrpělivost“ politiků. Nebezpečně to připomíná Hitlerovu „totální válku“, která posvěcovala všechny způsoby boje proti bolševickému Rusku. Atentát na předsedu Fica je zastřešen kultem násilí rozbujelým dnešními dvěma válkami a všeobecným kultem zbraní, násilí a smrti.
V každém případě je zjevné, že Ficův příběh se vymknul ze svěrací kazajky ortodoxního výkladu té první války, která je hybridní a naprogramovaná do nebezpečného formátu světové apokalypsy. Fico prokázal těžko docenitelnou odvahu říct, co si myslí o této bratrovražedné válce. U nás by ho mohli za ta slova hlídači politické korektnosti odsoudit nejméně na 3 roky do vězení. Ale vždyť už se na něčem takovém i na Slovensku horlivě pracovalo. Připomeňme jen, čím mu dobře organizovaný dav na ulicích již před několika lety vyhrožoval. (Zvlášť se vyjímaly pečlivě nakreslené anglické nápisy s barevně vyznačenými písmeny FICO. To se nedalo přehlédnout.) Není třeba tu dokumentovat Ficovo neuvěřitelné politické zmrtvýchvstání, není třeba probírat předvolební události, rozhodující slovo pověděl slovenský lid a za to mu buďme my Češi a desítky milionů lidí v Evropě a ve světě hluboce vděčni.
Pak je tu ještě jedna rovina událostí, kterou vyšetřovatelé atentátu samozřejmě nebudou a nemohou brát úvahu. Jde o hrozivý příznak doby, o masivní kult násilí, který se na nás nepřetržitě řítí ze všech možných kanálů. Je to nezpochybnitelné podhoubí masových vražd, které se lavinovitě šíří světem jako společenská nemoc, jako kolektivní reflexe krutě reagující na nebezpečné symptomy dnešní doby týrané známými i novými krizemi. Ptám se, jak je možné, že se lékaři, chemici, biologové a další odborníci tak důkladně a úporně snaží zabránit, aby se do rukou lidí nedostaly biologicky škodlivé potraviny, zatímco jim političtí, ideologičtí, ekonomičtí i právní ochránci národního zdraví nedovolí zabývat se hygienou ducha, vědomí, mozku?
Zmiňuji se o tom, že Kafka považoval za nejhorší vlastnost netrpělivost. Dodejme, že signálem, spouštěčem, příznakem duševní nemoci je výraz „bez limitu“. Kolikrát jen se s ním na každém kroku setkáváme, kolikrát je hlásají i lidé u moci, kteří přece vědí, co to znamená, když se odloží veškeré zábrany a z temnot vylézají monstra. Dost možná, že atentátníku v Handlové došla trpělivost a chtěl se stát vzorem důslednosti. Fantomatický předvánoční masový střelec na Filozofické fakultě řešil jen svůj osobní problém, ale ten, kdo pálil z pistole na nejvýznamnějšího slovenského politika, dobře věděl, koho chce usmrtit a v očích kterých lidí chce být hrdinou.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)