Monstrózní manipulace a nové dno české žurnalistiky

politika

Pod záminkou boje s hybridními hrozbami se tu vede politický boj proti opozici. Autorství této monstrózní manipulace leží ve spolku Evropské hodnoty, což je nezisková organizace s rozpočtem přes 20 mil. Kč financovaná převážně ze zahraniční.

Monstrózní manipulace a nové dno české žurnalistiky
Jakub Janda, Evropské hodnoty
9. června 2023 - 10:30

Máme zde nové dno české žurnalistiky a ukázkový příklad toho, jak obviňování z dezinformací je často jen nástrojem politického boje a snahou zdiskreditovat oponenty. Web Aktuálně.cz zde slouží pouze jako tlampač a „autoři“ článku jako užiteční idioti. Skutečné autorství této monstrózní manipulace leží ve spolku Evropské hodnoty (nezisková organizace s rozpočtem přes 20 mil. Kč financovaná převážně ze zahraniční), který sestavil nový seznam „zkrachovalců“ a „zaprodanců“. Prý nejznámější tváře dezinformační scény.

Pod záminkou boje s hybridními hrozbami se tu ve skutečnosti vede politický boj proti opozici. Text háže do jednoho pytle předsedy nejvýznamnějších opozičních stran (aby to tak nebilo do očí, vynechali Tomia Okamuru, kterého mají na paškále nejčastěji), bývalého prezidenta a nezávislou senátorku coby další opory opoziční scény s exoty odsouzenými za šíření poplašné zprávy.


Článek je klasickou ukázkou argumentačního faulu „guilt by association“ – tedy spojení někoho (alespoň významnou částí společnosti) respektovaného, koho byste rádi diskreditovali, ale nic na něj nemáte, s někým, koho se moc lidí zastávat nebude. Společného přitom mají jen to, že všichni upozorňují na problémy omezování svobod. Dalším faulem pak je past „zahlcení“, kdy se sepíše tolik pomluv, aby nikoho nenapadlo ověřovat, zda jsou všechny pravdivé.

Kdyby text, který sepsaly Evropské hodnoty a zveřejnilo Aktuálně.cz, posuzovali sami dezinfobijci, stal by se dle jejich nejčastějších kritérií (záměrná lež se společensky významným dopadem) jedním z nejnebezpečnějších dezinformací v ČR. Lze jej v podstatě označit za mediální atentát na celou opozici. Kdyby měl měřit všem spravedlivě a stejně, pak by musel Nadační fond nezávislé žurnalistiky okamžitě odejmout webu Aktuálně.cz dosažený rating.

Také jsme psali:

V USA je nyní hitem mapa cenzurního průmyslu sestavená v rámci investigace Twitter Files. Až se bude něco takového sestavovat u nás, Evropské hodnoty tam jistě budou mít s elfy, Manipulátory, firmou Semantic Visions a Forum24 své čestné místo.

(jar, sosp.cz, foto: red.)


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 17%
transparent.gif transparent.gif
Ne 66%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif