Návrat k brexitu. Evropská unie a Británie v novém sporu

politika

EU a Spojené království stojí před rozhodujícím summitem a hrozí, že důležité otázky, jako rybolovná práva a mobilita mládeže, mohou zablokovat dohodu o „velkém resetu“ vzájemných vztahů. Jednání připomínají dramatické dny brexitu a odhalují rozpory mezi Londýnem a Bruselem.

Návrat k brexitu. Evropská unie a Británie v novém sporu
Ursula von der Leyenová, Keir Starmer
20. května 2025 - 06:03

Nedělní večer 18. května 2025 připomínal staré časy brexitu. Dlouhá jednání, nejisté kompromisy a nervózní očekávání diplomatů. Podle deníku The Guardian zůstaly těsně před pondělním summitem mezi EU a Velkou Británií otevřené zásadní otázky jako jsou rybářská práva a mobilita mládeže, tedy oblasti, které byly problematické už během odchodu Spojeného království z Unie.

„Jednání o zásadním resetu vztahů Spojeného království s Evropskou unií dospěla na hranu možného,“ uvádí původní zpráva a připomíná, že ambasadoři členských států EU byli instruováni, aby zůstali v pohotovosti na pozdní noční zasedání. Atmosféra, která podle Guardianu evokuje „scény připomínající brexitová jednání“.

Jedním z hlavních bodů sporu je rybolov. Pro britské pobřežní komunity je to symbol suverenity získané brexitem. Brusel však trvá na přístupu evropských lodí do britských vod, především pro Francii a Španělsko.

Podle uniklých informací z jednání EU požaduje, aby britské vody zůstaly dostupné evropským flotilám v rámci kvótového systému. Britská vláda však čelí tlakům vlastních voličů i odborů, které požadují přísnou ochranu domácích rybářů a odmítají „kompromisy, které by znovu oslabily nezávislost získanou po brexitu“.

Druhou důležitou otázkou je mobilita mladých lidí. EU chce obnovit možnost snadného cestování a pobytových programů pro mladé občany, a to především ve formě účasti Velké Británie v programech jako Erasmus+. Britská vláda sice zvažuje vlastní „alternativní schéma“, ale odmítá povinnost reciprocity bez vlastních podmínek.


„Starmer chce najít kompromis, který by umožnil mobilitu mládeže bez toho, aby šlo o přímý návrat k předchozím schématům EU,“ uvedl jeden z diplomatických zdrojů. Londýn chce totiž zachovat kontrolu nad imigrační politikou, zatímco Brusel považuje volný pohyb mladých lidí za zásadní hodnotu evropské integrace.

Britský premiér Keir Starmer čelí těžkému úkolu: snaží se napravit chladné vztahy s EU, které se po brexitu dostaly na bod mrazu, aniž by přitom zradil voliče, kteří věří ve „suverénní Británii“. Přivítání předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové v Londýně je podle pozorovatelů signálem ochoty k obnově důvěry, ale zároveň i rizikem vnitropolitických útoků na premiéra za ústupky Bruselu.

Někteří britští konzervativní komentátoři už nyní tvrdí, že Starmer „prodává Británii zpět EU po kouskách“. Naopak liberální média vítají snahu o návrat ke spolupráci a upozorňují, že právě mladí lidé a ekonomika trpí izolací nejvíce.

Za kulisami probíhá i širší jednání o stabilizaci obchodních vztahů, obranné spolupráci a výzkumných projektech. Obě strany si uvědomují, že globální nejistota, růst vlivu Číny a válka na Ukrajině si žádají užší spolupráci starého kontinentu. Reset vztahů s Británií tak není jen technickou dohodou, ale strategickou otázkou budoucnosti evropské stability.

Psali jsme:

Rybářství a studentské výměny se mohou zdát jako marginální témata, ale ve skutečnosti ztělesňují hlubší dilema: Jak sladit nezávislost s nutností spolupráce? Dokáže Evropa integrovat bývalého člena jako „rovnocenného partnera“, aniž by oslabila své zásady? A může Británie přijmout kooperaci bez pocitu podřízenosti?

Výsledky pondělního summitu ukážou, zda obě strany dokážou najít nový modus vivendi, nebo zda zůstane Evropa rozdělená, i když už bez hranic na mapě.

(Kovář, The Guardian, foto: zai)


Anketa

Měla by podle Vás šéfka EK Ursula von der Leyenová po rozhodnutí Evropského soudu v kauze "Pfizergate" skončit ve funkci?

Ano 91%
transparent.gif transparent.gif
Ne 4%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 5%
transparent.gif transparent.gif