O kolik si od ledna připlatíme za jídlo? Prouza odhalil

politika

Ekonom a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza vysvětlil důvody, které povedou v příštím roce k nárůstu cen za potraviny. Prp české domácnosti to nejsou vůbec hezké vyhlídky.

O kolik si od ledna připlatíme za jídlo? Prouza odhalil
Tomáš Prouza, ekonom
7. prosince 2023 - 07:03

Potraviny by měly i po snížení DPH příští rok podražit. V pořadu Impulsy Honzy Benešovského vysvětlil důvody pro zdražování prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Stojí za tím ceny energií, ale i konsolidační balíček. Prouza prozradil, které položky ze supermarketů od nového roku zdraží nejvíce.

„Pokud bude dodavatel potravinu v lednu dodávat za stejnou cenu, za jakou ji dodával v prosinci, tak ta potravina bude levnější právě o nižší DPH. Jenomže tady je řada velkých českých potravinářů, kteří nám poslali nové ceníky od ledna, a tam řada potravin zdražuje o pět až deset procent. Takže logicky ty věci půjdou proti sobě. Nižší DPH a proti tomu výrazné zdražení některých dodavatelů,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v pořadu Impulsy Honzy Benešovského.

Podle Tomáše Prouzy budou dodavatelé zdražovat primárně kvůli cenám energií.

 „Potravinářství je energeticky hodně náročný byznys,“ prohlásil Prouza s tím, že současně s energiemi budou dodavatelé zdražovat i kvůli mnoha věcem vyplývajícím z konsolidačního balíčku.„Vyšší daně, zdražení práce omezením práce na dohody, zdražení mýtného,“ vysvětlil Prouza s tím, že těch důvodů je tam relativně hodně. 

„Myslím, že to vláda tušila a proto mluvila o snížené DPH,“ uvedl dále Prouza.

Od nového roku podraží nápoje kvůli vyšší DPH. Vyšší DPH má být i na kojeneckou stravu. Z dodavatelských cen lze nejvyšší zdražení pozorovat u mléčných produktů.

Během pořadu přišla řeč i na nedávný nákup premiéra Petra Fialy (ODS) v Německu a porovnávání ceny i gramáže některých výrobků. Prouza nicméně odmítl, že by potraviny byly v České republice dražší než v zahraničí.

Psali jsme:

„Když se podíváte na srovnání čísel Eurostatu, tak Česko má pořád šesté nejlevnější potraviny v Evropě,“ prohlásil Prouza s tím, že náskok před Českem má Polsko.

Ve srovnání s okolními zeměmi vidí Prouza hlavní problém v tom, že Česká republika má výrazně nejvyšší DPH na potraviny.

„V Německu je to 7 %. V Česku je to pořád ještě 15 %. Nakonec i ten nákup premiéra Fialy - z těch zhruba 60 korun cenového rozdílu, 35 korun z těch 60 šlo právě na úkor nižší DPH na potraviny v Německu,“ uvedl k výši DPH a rozdílu cen ekonom a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: repro: ovm)


Anketa

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano 42%
transparent.gif transparent.gif
Ne 29%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 29%
transparent.gif transparent.gif