Omezení lékařské péče nemůžeme brát jako fakt, říká Hašek

politika

Omezení péče nemůžeme brát pouze jako fakt a čekat, zda se ministr Válek s lékaři dohodne či ne, píše v komentáři ohledně situace v českém zdravotnictví advokát a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Omezení lékařské péče nemůžeme brát jako fakt, říká Hašek
Michal Hašek, advokát
30. listopadu 2023 - 06:05

„Se zájmem jsem si přečetl o pondělní schůzce hejtmana a radního pro zdravotnictví Jihomoravského kraje se zástupci nemocnic v regionu před očekávaným omezením přesčasů lékařů,kteří už řadu měsíců chtějí po státu změnu systému přesčasů a protože se žádná dohoda s ministrem Válkem nenašla, vypověděli od 1.12 přesčasové dohody. Několik poznámek:

1) zdravotnictví je jednou z klíčových veřejných služeb a kraj by mu měl věnovat trvalou pozornost, takové schůzky zástupců všech nemocnic bez ohledu na zřizovatele by měly být samozřejmostí a ne výjimkou,

2) jasně, dá se ukázat prstem do Prahy na stát a ministerstvo zdravotnictví, umýt si nad problémem ruce a jít něco nového natáčet, ale to je málo. Kde je nějaká viditelná iniciativa kraje a krajů směrem ke státu k rychlému nalezení dohody s lékaři? Stav od 1.12 přece nemůže trvat týdny a měsíce! Omezení péče nemůžeme brát pouze jako fakt a čekat, zda se ministr Válek s lékaři dohodne či ne.3) píšu tohle celé nikoliv jako osobní kritiku hejtmana nebo radního pro zdravotnictví, ale proto, že jsme před více než 10 lety museli řešit ještě horší hrozbu - tehdy hrozil exodus lékařů z nemocnic v rámci akce Děkujeme odcházíme. A tehdy se do jednání ministra Hegera s lékaři a se zdravotnickými odbory aktivně zapojila i Asociace krajů. Důvod je zřejmý - řadu veřejných nemocnic v zemi zřizují kraje v různých právních formách. Situace byla tehdy dramatičtější, jednání mezi Nečasovou vládou a kraji vázla - premiér odmítal svolat Bezpečnostní radu státu (uskutečnila se neformální schůzka premiéra a několika ministrů s hejtmany), ministr obrany Saša Vondra nám tehdy jako pomoc nabídnul několik vojenských vrtulníků a sanitek d posádkami i bez. Odmítnuta byla varianta připravovat se při hrozícím kolapsu nemocnic na vyhlášení celostátního nouzového stavu. Začali jsme tedy v krajích diskutovat o vyhlášení stavu nebezpečí v případě potřeby dle situace. Zároveň jsme se účastnili jednání ministra Hegera a lékařů, protože dohoda byla tím nejlepším možným řešením. Nakonec se podařilo krizový scénář odvrátit a žádné krizivé stavy nemusely být aktivovány.

Psali jsme:

Dnešní situace je jiná a nevolám po žádných opatřeních podle krizové legislativy, ale určitě by se měl nejen jihomoravský hejtman, nýbrž celá Asocice krajů aktivněji vložit do jednání vlády a lékařů. Důvodem nejsou žádné blížící se volby. Kraje jsou významným hráčem v oblasti lůžkové zdravotnické péče a měly by mít zájem na plynulém poskytování standardního objemu zdravotnické léče ve všech krajích pro jejich občany. To se může podařit zajistit nyní jen u jednacího stolu tlakem na ministra zdravotnictví a vládu. Držím jako občan a pacient palce nám všem, ať se to podaří i s pomocí krajů co nejdříve," zakončil svůj komentář ohledně situace v našem zdravotnictví advokát a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: fb profil)


Anketa

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano 42%
transparent.gif transparent.gif
Ne 29%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 29%
transparent.gif transparent.gif