Ostuda v Izraeli. Fialu už nemůže brát nikdo vážně

politika

Petr Fiala (ODS) se v Izraeli setkal s tamním předsedou vlády Netanjahuem a slovy přečtenými z papíru ho ubezpečil o podpoře České republiky. Vystupování našeho premiéra však vzbudilo mezi lidmi rozpaky a rozhořčení. 

Ostuda v Izraeli. Fialu už nemůže brát nikdo vážně
Petr Fiala, Benjamin Netanjahu
28. října 2023 - 06:30

„Česká republika stojí na straně Izraele, teď jako vždycky. A stejně jako před 75 lety se můžete spolehnout na náš hlas a podporu,“ prohlásil Fiala. Více než Fialova slova české publikum na sociálních sítích zaujala špatná úroveň premiérovy angličtiny. Fiala totiž musel přečíst svůj proslov Netanjahuovi z papíru a řady lidí izraelskému premiérovi vlastně vůbec nerozuměl.

Šéf našeho vládního kabinetu Petr Fiala se ve středu setkal v Tel Avivu s izraelským předsedou vlády, který Fialu velmi vřele přivítal. 

„Jsem velmi potěšen, že vás zde mohu přivítat. Česká republika velmi, velmi silně podporovala Izrael v dobách dobrých i zlých. Nyní je naše nejtemnější hodina a já si vážím toho, že zde stojíte. Vaše podpora je neocenitelná a já vás vítám v Izraeli. Vždycky říkám, že stát za Izraelem je jedna věc, lepší je ale stát v Izraeli. A to právě děláte. Děkuji vám,“ řekl Netanjahu premiérovi Fialovi.

Ten se ale při jeho slovech usmíval, což podle některých účastníků diskuze ukazuje, že Fiala izraelskému premiérovi vůbec nerozuměl. Navíc to ještě vypadalo tak, že Fialu více než Netanjahův projev zajímají desky s jeho vlastním připraveným projevem, po kterých se sháněl a netrpělivě očima hledat a vybízel, aby mu je někdo podal. 

„Ten pocit, když ani v této vážné chvíli nejsi schopný přestat se usmívat jako totální idiot. Jsem zděšena!“ napsala na sociální sítí X jedna z komentujících. „Nemá potuchy, co mu říká,“ přikyvovala další.


Fiala chtěl následně vyjádřit podporu Izraeli, ale zatímco Netanjahu mluvil anglicky spatra, Fiala si vzal na pomoc připravený text uložený v deskách. 

„Přijel jsem sem v této těžké době, abych vyjádřil naši jasnou podporu a solidaritu s Izraelem,“ začal svůj proslov lámanou angličtinou Fiala. 

„Měli jsme v plánu setkat se v Praze 8. října, ale den předtím Hamás a palestinské teroristické organizace zahájily barbarský teror. Sedmý říjen byl pro Izrael a židovský národ nejtragičtějším dnem za poslední desetiletí. Obětí tohoto teroristického činu se stal i jeden český občan,“ doplnil. Fiala také reagoval na fotografie a videa masakru ze 7. října, které prý byly opravdu šokující. 


„Tyto násilné činy nemají v našem světě místo. Chtěl bych jasně říci - Česká republika stojí na straně Izraele, teď i vždycky. A stejně jako před 75 lety se můžete spolehnout na náš hlas a podporu. Jsem rád, že české firmy okamžitě dodaly Izraeli základní vojenské vybavení, konkrétně šlo o 3000 kusů balistických desek a máme možnost poslat další,“ četl premiér dál svůj proslov.

„Izrael má absolutní právo se bránit. Teroristé mají stále více než 200 rukojmích. Hluboce cítím se všemi rodinami. Mezinárodní společenství se musí zasadit o jejich bezpodmínečné propuštění. Zítra jedu do Bruselu na zasedání Evropské rady a mým cílem je zajistit, aby rada potvrdila silnou podporu Izraeli a jeho právu na obranu. Hamás je naším společným nepřítelem. Musíme zajistit, aby byl izolován. Takže, vážený pane premiére, Izrael se může na Českou republiku spolehnout. Jsme s vámi jako vždycky,“ dodal premiér Fiala s tím, že v Bruselu si to vezme všechno na starost.

Právě úroveň Fialovy angličtiny a fakt, že slova mířená izraelskému premiérovi musel číst z papíru, kritizuje řada diskutujících. „A rozuměl jste jim něco? Tohle je fakt trapas,“ má jasno jeden z komentujících.

Psali jsme:

„Pane premiére, to neumíte z hlavy říct nic souvislého? Fakt na všechno papír, pane profesore?“ ptá se další.

Podle jiných Netanjahuova mimika ukázala, že postoje České republiky Izrael vlastně vůbec nezajímají. „Jak jsem viděl video, kde Fiala Bibimu předčítá básničku o tom, že Palestina zaútočila na Izrael a že ty videa byly šokující, skoro jsem se pos*al smíchy. Bibi taky nahodil takový ten letmý úsměv ‚jakože fakt?‘. Jako respekt to fakt nevypadalo. Tak tam něco pošlem zadarmo...“ napsal na síti X další komentující.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: repro: X)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?