Peníze z covidové podpory chci zpět. Stanjurův výsměch lidem

politika

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se snažil obhájit vládní konsolidační balíček a také vysvětlil, proč vláda nepřizvala k jednání odbory a zástupce zaměstnavatelů. A zdůraznil, že je načase vzít zpět peníze z covidové podpory.

Peníze z covidové podpory chci zpět. Stanjurův výsměch lidem
Zbyněk Stanjura, ministr financí
31. května 2023 - 08:03

Česká vláda se snaží ušetřit desítky miliard korun. K tomu má dle tvrzení vlády sloužit konsolidační balíček, který se snažil v deníku E15 hájit ministr financí Zbyněk Stanjura. Ten například tvrdil, že na zdravých financích nejvíce vydělají nízkopříjmoví, kteří jsou závislí na pomoci od státu. Ale "vydělat“ mají všichni ve střednědobé perspektivě. 

„Neříkám, že na tom vydělají v tom, že například budou mít nižší výdaje nebo vyšší příjmy. Ale vydělají na tom tak, že pokud bude finanční situace státu stabilní, tak stát bude dobře fungovat,“ konkretizoval ministr.

Dále uvedl, že lidé se sice shodnou na tom, že je potřeba šetřit, ale jsou proti, pokud se má šetřit na nich. Také vyslovil myšlenku, že je načase si vzít zpátky peníze z covidové podpory. 

„Musíme si říct, že roky 2020, 2021, 2022, částečně rok 2023 přinesly obrovské dotace ze strany daňových poplatníků vůči firmám. A to i z dobrých důvodů. Některé státy třeba v covidových letech dávaly pomoc formou půjčky. Jestli to byly opravdu desítky a desítky miliard této pomoci, tak si myslím, že není nic špatného na tom chtít část té pomoci vrátit zpátky ve formě daní,“ řekl doslova. Má za to, že konsolidační balíček k nižší aktivitě firem nepovede.


Stanjura tako hovořil o tom, proč k debatám o konsolidačním balíčku a jeho podobě nebyli přizvání zástupci odborů a zaměstnavatelé. Nebylo to podle něj možné, protože už tak bylo prý u jednacího stolu plno, protože se muselo shodnout pět koaličních stran.
 
Zároveň také připustil, že balíček možná neprojde úplně ve stejné formě, jak byl představen. „Je možné, že tam bude nějaká technická chyba, legislativní chyba. Možná jsme něco úplně nedomysleli, takže ještě nějaký detail budeme projednávat a budeme to řešit v příštích týdnech,“ uvedl Stanjura.

Velmi ostře se do Stanjury a celé vády pustil ekonom Pavel Šik, který jeho "možná jsme něco nedomysleli“ zahrnul do hlubšího výčtu hříchů vlády pětikoalice. Jmenoval například bezprecedentní a protiústavní vypnutí soukromých webů, protiústavní prodloužení nouzového stavu, výzvu k nahlašování „dezinformací“ s tím, že to není práskačství nebo zřízení pozice vládního zmocněnce, který byl po roce zase zrušen.

Dále pak "podržení“ Rakušana v kauze Dozimetr, protože bez jeho poslanců by vláda padla, Síkelův slavný výrok a vypnutí německého průmyslu, aby bylo dost plynu pro české domácnosti, pozdní zavedení cenového stropu, drtivou inflaci nebo Nekulovo neefektivní tažení proti obchodním řetězcům.

A pak se ekonom dostal k současnějším hříchům. „Tzv. windfall daň, slavně schválená na konci minulého roku vycházela ze zcela mylných úvah, Stanjura se neomlouvá. 22 tisíc lidí čeká na přiznání starobního důchodu, a to jsou pouze ti, kteří čekají déle než čtvrt roku. A co na to Jurečka? Prý se omlouvá. V lékárnách chybí již půl roku léky, chybí i základní antibiotika. Ministr zvaný Leopard se v únoru omluvil, za to, že léky ‚nebyly‘, ale asi kvůli hraní tankových her nezpozoroval, že se situace nezměnila a teprve v dubnu zřizuje pracovní skupinu,“ uvedl příklady.

Také jsme psali:

Zmínil i dvě kauzy s Eurostatem, tedy když se ukázalo, že Češi mají jedny z nejdražších energií v Evropě a Petr Fiala namítal, že statistický úřad vychází ze špatných čísel. Ovšem to, že reálná mzda v Česku za panování Fialovy vlády klesla o 8,3 %, už u Eurostatu nerozporoval.

Šik také poukázal na to, že před deseti lety byl Petr Fiala ministr školství v Nečasově vládě. „Chybí místa pro děti na střední školy, což jistě nemůžeme přičíst jen této vládě, ale můžeme se ptát, co proti tomuto problému udělal ministr školství před deseti lety, kdy byl ještě dostatek času něco dělat, ale také jaké krizové plány pro tento problém představil a realizoval po svém nástupu Gazdík,“ ptá se.

Jen krátce Šik zmínil nákup nových zbraní a nápad se zrušením rodných čísel. „A po 15 dnech od představení balíčku Stanjura přiznává, že něco nedomysleli!“ korunuje svůj výčet ekonom a má jen jeden závěr: „Teda podle mého, kdyby se tohle stalo v privátní akciové společnosti a naši ministři byli představenstvo a my občané akcionáři, okamžitě bychom je za ten dosavadní výkon odvolali. Bez pardonu,“ uzavřel Šik. 

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?