Po Rakušanově reformě je Česká pošta v rozkladu, tvrdí Mašek

politika

Lékař a poslanec Jiří Mašek (ANO) označil reformu České pošty za drahou frašku, která zhoršila služby a dostala podnik do obřích dluhů. Podle Maška už vážně můžeme radši nasadit poštovní holuby.

Po Rakušanově reformě je Česká pošta v rozkladu, tvrdí Mašek
Vít Rakušan, ministr vnitra
23. července 2025 - 05:05

Když ministr vnitra Vít Rakušan představil plán transformace České pošty, tvrdil, že podnik čeká modernizace, stabilizace financí a služby vstřícné k lidem. Jeho záměr podpořil vládní plán „Ambice“, který sliboval úspory přes 12 miliard korun a efektivní přerozdělení státních a komerčních činností. Jenže realita se od oficiálních výroků dramaticky liší.

Reforma České pošty, kterou ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) označil za nezbytnou záchranu státního podniku, přináší podle poslance Jiřího Maška (ANO) pravý opak. Mašek označil celý proces za „frašku za veřejné peníze“ a upozornil na rostoucí dluhy, kolabující služby a neschopnost vedení pošty dostát základním závazkům vůči občanům. Jeho komentář, který se rychle šířil internetem, se stává zrcadlem rostoucí frustrace mezi běžnými občany.

„Pamatujete si ty sliby? Pošta bude fungovat. Pošta bude moderní. Pošta bude v plusu. Pošta bude konečně službou pro lidi, ne proti nim. Jo, tak z toho zbylo jen to poslední slovo – slib,“ napsal Mašek ve veřejném komentáři, který rychle rezonoval mezi nespokojenými uživateli sociálních sítí. Reforma podle něj selhala ve všech směrech a místo stabilizace přinesla chaos a místo úspor dluhy.

Jedním z konkrétních dopadů, který se výrazně dotýká veřejnosti, je dramatické zpožďování zásilek. Mašek uvádí případ otce, který posílal dopis dítěti na školu v přírodě a dopis dorazil až dva týdny po návratu dítěte domů.

„To už vážně můžeme radši nasadit poštovní holuby. Nebo posílat zprávy v lahvi po Vltavě,“ glosuje poslanec situaci s hořkým humorem. Ještě tvrdší je však jeho přirovnání ke státní spolehlivosti.

Spoléhat se na poštu? To je jako hrát ruskou ruletu se šesti náboji, naspal Mašek.

Od dubna letošního roku platí nový režim doručování, ve kterém obyčejné dopisy putují až pět dnů. Cena přitom stoupla na 31 korun. Rychlejší doručení? Připlatíte si pětikorunu, ale i tak si podle Maška můžete „hodit korunou, jestli to dorazí včas“. Lidé hlásí ztracené dopisy, výpadky doručování a přetížené pobočky. A ministerstvo vnitra? To vše označuje za „transformaci“, která má podnik zachránit.

Oficiální čísla nicméně svědčí o opaku. Česká pošta očekávala v roce 2023 ztrátu 1,5 miliardy korun, a celkový dluh se už vyšplhal přes čtyři miliardy. Reformní plán „Ambice“ měl přinést úspory ve výši 12 miliard korun, ale reálné výsledky zatím veřejnost nevidí. Místo toho došlo ke zrušení stovek poboček a masivnímu propouštění. Obyvatelé mnoha měst i menších sídel si stěžují na zhoršení dostupnosti služeb.

Protesty proti rušení poboček přicházely i ze strany starostů. Ti si stěžovali, že nebyli informováni, a že rozhodnutí byla často přijímána bez konzultace s obcemi. Ministr Rakušan argumentuje, že žádná pobočka nebyla uzavřena v obci do 2 500 obyvatel, avšak v praxi je situace složitější. Redukce ve větších městech vedla k přeplněným poštám a dlouhým čekacím dobám, což degraduje úroveň služeb pro všechny.

Ve stínu reformy se odehrává také spor o Balíkovnu, což je komerční dceřinná značka České pošty. Opoziční politici v čele s Karlem Havlíčkem tvrdí, že vedení Balíkovny se dopustilo účetních manipulací a že zisky byly uměle navyšovány. Pošta i ministr Rakušan obvinění popřeli a oznámili, že zváží právní kroky.

Psali jsme: Emisní povolenka za 425 000 Kč? Likvidační, varují ekonomové

Žádné levárny se nedějí,“ prohlásil generální ředitel pošty Miroslav Štěpán. Přesto zůstávají pochybnosti nejen mezi politiky, ale i mezi zaměstnanci a veřejností.

Podle poslance Maška reforma selhává systémově. Z kritizované instituce se stala podle něj „rozložená firma bez důvěry“. Reforma je podle jeho slov „jak z učebnice o tureckém hospodářství“. Víc peněz, horší služba, zajištění pro kamarády ve vedení, ztráta klientů a rozprodej budov. 

„Dneska máme třicet šest let po revoluci, platíme na poště jak mourovatí a služby jsou předražené a hrozné,“ podivuje se nad stavem státního podniku poslanec Mašek.

Zbývá snad už jen vyřešit, co s Českou poštou bude dál. Ministr vnitra tvrdí, že transformace je jediným způsobem, jak zabránit krachu. Opozice naopak varuje, že stát přichází o jeden ze svých posledních pilířů veřejné infrastruktury. Mezi občany roste pocit, že služby, na které byli dlouhá léta zvyklí, mizí, a že místo moderní pošty dostali jen dražší, pomalejší a méně dostupnou instituci.

(dan, prvnizpravy.cz, repro: ovm)



Anketa

S návrhem hnutí STAN o zavedení eutanazie, časem možná i od 14 let: