„Někdy můžete zamknout dveře tak pevně a zatáhnout závěsy tak pevně, že vnější svět již nepronikne dovnitř. Zatímco venku postupuje úpadek a zuří nespokojenost, uvnitř se zdá, jako by bylo vše tak, jak bylo. Strany samozvaného centra zabarikádovaly brány Bundestagu tak pevně, že se cítily v bezpečí před rozpadem v zemi. Nahromaděná frustrace se ale dostala až k volebním urnám při volbě kancléře. V 10:07 si hněv našel cestu do samozvaného středu země. Koalice nezvolila svého kandidáta na kancléře.
Poprvé v historii Spolkové republiky, poprvé po 20 spolkových volbách, nevzešel z prvního kola voleb žádný kancléř. Kandidát CDU a CSU měl teoretickou většinu dvanácti hlasů. Nakonec jich ale chybí 18. Pro Merze nehlasovalo minimálně šest členů CDU nebo SPD. Tím je jasné: hluboké trhliny v zemi konečně zasahují až do srdce republiky. Zavedení ztratili kontrolu.
Během volební kampaně Merz opakovaně sehrál populistickou roli – ale jen napůl. Prosadil se rozhodnými oznámeními a ukvapenými akcemi. Na rozdíl od úspěšných populistů tohoto světa ale později ustoupil: v hlasováních, která zahrnovala možnost společného hlasování s AfD, v otázkách o nevládních organizacích i v dluhové brzdě. Zítra by měl vlastně začít plnit své volební sliby. Ale už týdny to on a jeho lidé změkčují,“ okomentoval situaci novinář Moritz Eichhorn pro Berliner Zeitung.
O velké „facce“ hned na startu píše ekonom a politický komentátor Pavel Šik.
I když má dohodnutá koalice většinu, německá Ústava požaduje, aby byl kancléř schválen Bundestagem v anonymním hlasování.