14. listopadu 2023 - 07:03
„A ještě jedna posila, kterou jsme včera představili. Jeden z nejvýznamnějších intelektuálů současné doby Prof. RNDr. Ivo Budil, Ph.D., DSc. (tituly uvádím speciálně pro nabubřelé twitterové experty, kteří tvrdí, že strana PRO je tu pouze pro ty nevzdělané), souhlasil s tím, že převezme garanci našeho programu v oblasti vzdělávání a školství.
Dovolím si připomenout jeden z jeho starších textů, jenž publikoval asi před půl rokem. Považuji jej totiž za naprosto dokonalé shrnutí období po roce 1989. Podepsal bych v něm každé slovo. Tady je," napsal na sociální síti Facebook staronový předseda strany Jindřich Rajchl, který následně sdílel zmíněný text Ivo
Budila:
Konec státu noční můry
„Anglický spisovatel John Le Carré kdysi napsal, že o výsledku studené války nerozhodli stratégové v Pentagonu, Washingtonu či Bruselu, ale statisíce obyvatel střední a východní Evropy, kteří navzdory pendrekům a vodním dělům vyšli do ulic a prohlásili: Dost! Dost bylo rozdělené Evropy, persekuce, špiclování, zákazu cestování a nedůstojného života! Ukončeme to! Chceme být svobodným politickým národem, který bude rozvíjet a ochraňovat hodnoty, jež učinily západní civilizaci nejlepším místem k životu v dějinách lidstva.
Je možné, že mnozí účastníci demonstrací v roce 1989 byli naivní a nepochopili skutečnou povahu událostí, které nápadně připomínaly scénáře inscenovaných barevných revolucí. Vypjatý emocionální prožitek davového nadšení mohl oslabit jejich racionalitu a realismus. Neporozumění zákulisním intrikám však nesnižuje autentické odhodlání a idealismus, který z nás činí svobodné tvůrce dějin.
V roce 1989 jsme netoužili po tom, abychom se stali politickým protektorátem a ekonomickou periférií. Nevěděli jsme, že směs militarismu, hysterického šovinismu a protiruského rasismu bude mít na nezávislé a kritické myšlení více devastující dopad než marxistická ideologie. Nevěřili bychom, že naše hodnota bude spočívat v potravě pro děla v zájmu zbrojařských koncernů a odpudivého oligarchicko-banderovského režimu. Připadalo by nám nemyslitelné, že se školství změní v mašinerii indoktrinace stavící děti proti rodičům a znemožňující sdílení mezigenerační zkušenosti.
Psali jsme:
Nežijeme v liberální utopii „konce dějin“, ale v dystopii propadající se stále hlouběji do nitra noční můry.
Ukončeme to! Ne dnes nebo zítra, protože na to nemáme sílu, ale prostřednictvím soustavné drobné práce, občanského odporu a veřejných vystoupení. Demonstrace pořádaná 11. března pravděpodobně nepovede ke změně politických poměrů, ale bude důležitým vzkazem nejhorší a nejnebezpečnější vládě po roce 1989: Vás už soud dějin odepsal jako prodejné, zlé a omezené posluhovače cizích zájmů, ale my si chceme svoji historickou velikost a úctu budoucích generací teprve vydobýt! A dosáhneme ji prostřednictvím vaší porážky," ukončil svůj příspěvek a citaci článku profesora Budila předseda strany PRO Rajchl.
(böhm, prvnizpravy.cz, foto: repro: PRO)