Soukromá rádia burcují veřejnost. Zákonodárci mají další problém

politika

Chystaná novelizace mediálního zákona, která počítá se zvýšením poplatků za Českou televizi a Český rozhlas, budí stále větší vášně. Soukromá rádia se nyní bouří a burcují veřejnost k vyjádření nesouhlasu s navrhovanými změnami.

Soukromá rádia burcují veřejnost. Zákonodárci mají další problém
Česká televize - Kavčí hory
24. října 2024 - 07:55

Připravovaná legislativa vyvolává znepokojení nejen mezi občany, ale i mezi provozovateli soukromých médií. Nejčastěji kritizovaným bodem takzvané velké mediální novely je podle dalších aktérů i opozice rozšíření okruhu poplatníků, kdy platit by nově měla každá domácnost či firma, která vlastní alespoň jeden chytrý telefon, počítač či tablet. 

Soukromá rádia proto nyní spustila kampaň nazvanou "Dopis poslanci", jejímž cílem je vyburcovat veřejnost k vyjádření nesouhlasu s navrhovanými změnami.

Kampaň se opírá o nově vytvořený web, prostřednictvím kterého mohou občané odesílat poslancům a senátorům předem připravené e-maily s protesty proti novele. Do této iniciativy se zapojila široká škála rozhlasových stanic včetně známých rádií jako Evropa 2, Frekvence 1, Rádio Bonton, Kiss Radio, Rádio Beat, Country Rádio, Rádio Impuls, Rádio Blaník, Hitrádia, Fajn rádio a Rock Rádio.

„Bohužel, vláda místo zákona, který by posiloval nezávislost a transparentnost Českého rozhlasu, předkládá návrh, který Český rozhlas pouze zdražuje a přenáší toto břemeno na občany a firmy,“ uvedla asociace provozovatelů soukromých vysílačů (APSV). 

Soukromá rádia dále dodávají, že většina jejich návrhů byla ignorována a proto jsou nuceni požádat veřejnost, aby prostřednictvím této kampaně vyjádřila svůj nesouhlas.



V dopisech se zmiňují hlavní argumenty proti navýšení poplatků, jako je nepřiměřené zatížení domácností, nedostatek transparentnosti v hospodaření veřejnoprávních médií a zastaralá definice veřejné služby.

„Jako váš potenciální volič vás žádám, abyste nehlasoval pro návrh zákona, který navyšuje rozhlasové poplatky Českému rozhlasu,“ stojí v dopise, který mohou občané odeslat poslancům a senátorům.

Nekrm hydru

Akce soukromých rádií ale není jediná, která apeluje na naše zákonodárce. Před časem spustil známý bloger Daniel Sterzik alias Vidlák společně s místopředsedou Trikolóry Petrem Štěpánkem web nazvaný Nekrm hydru. Tento pojekt jde ještě dál a žádá stop koncesionářským poplatkům. Důvody jsou podle výzvy následující:

„Česká televize dlouhodobě nedodržuje zákonná ustanovení. Ve svém zpravodajství a publicistice naopak preferuje pouze jeden ideový a politický směr a jeho protagonisty ve svém vysílání zvýhodňuje. Nositelé jiných názorů jsou naopak selektováni, ostrakizováni, dehonestováni a stigmatizováni.

Máme zato, že Česká televize není nezávislým informačním zdrojem, nýbrž propagandistickým nástrojem, který jsme nuceni financovat povinným placením koncesionářských poplatků, které mají být od začátku příštího roku navýšeny a má být rozšířen okruh těch, kteří je budou platit.

Psali jsme:

Chceme, aby se praktiky České televize staly předmětem široké veřejné diskuse a silným volebním tématem pro volby do poslanecké sněmovny v roce 2025. Chceme toto téma zviditelnit masovou nátlakovou akcí zaměřenou výhradně proti České televizi.

Chceme sdružit všechny, kteří jsou ochotni jít do občanského rizika a koordinovaně přestat platit koncesionářské poplatky," uvádí se na stránkách webu Nekrym-hydru.cz

K dnešnímu dni se k výzvě připojilo 22 tisíc občanů z celé České republiky.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: arch.)


Anketa

Souhlasíte s požadavkem europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), aby byla hnutí SPD a STAČILO! označena za „extrémistická“?