Totalita sílí! Vnitro chystá zákon o cenzuře

politika

Vnitro pod taktovkou ministra Víta Rakušana (STAN) vytvořilo návrh zákona, který by umožnil státu legálně blokovat a znepřístupňovat nepohodlné názory. 

Totalita sílí! Vnitro chystá zákon o cenzuře
Ilustrační foto
6. října 2022 - 09:01

Současná vláda se poučila poté, kdy v únoru nechala zcela nezákonně zablokovat několik „údajně" proruských zpravodajských serverů. Nyní přišlo vnitro s plánem na blokování webů „ohrožujících Česko" v „souladu se zákonem".

Jak uvádí server Aktuálně.cz, který chystaný návrh zákona získalo, české úřady by dostaly pravomoc odstavit do několika hodin weby šířící proruské lži. Vnitro nechce blokovat dezinformace, ale obsah ohrožující bezpečnost či demokratické základy Česka. Zvrácení rozhodnutí a odškodnění by provozovatelé webů mohli vymáhat soudně. Právě propagandou se podle tajných služeb ruský prezident Vladimir Putin pokouší rozvrátit Západ.

Je zvláštní, že se tento chystaný „cenzurní zákon" neopírá i o případné hrozby a lži od představitelů jiných zemí a státu, včetně toho našeho. Tento chystaný „bič na nepohodlné" je tedy spíše jen snahou zlegalizovat možnost odstranění kritických názorů, resp. jakýchkoli jiných názorů, než které lidem předkládá vláda premiéra Petra Fialy (ODS). De facto varuje své občany, aby si už teď zalepili ústa a oči a uši pod pohrůžkou trestu nasměrovali pouze „SPOLU-schváleným" a tudíž i ideologicky „čistým" provládním médiím.

Od chvíle, kdy vojska Vladimira Putina koncem února zaútočila na Ukrajinu, ospravedlňuje jejich činy ruská propaganda. Lži, které šíří, přebírá v Česku síť webů zaměřených na domácí publikum. Hned na začátku invaze proto vojenské zpravodajství požádalo o blokování stránek podílejících se na „hybridním působení ve prospěch agresivních kroků Ruské federace". I dnes tajné služby varují, že se Rusové snaží lživou propagandou rozvrátit Západ, a tím i pomoc napadené Ukrajině.

Úřadům dá zákon možnost do několika hodin zablokovat přístup k internetovému obsahu způsobilému "ohrozit svrchovanost, územní celistvost, demokratické základy země, nebo značnou měrou ohrozit vnitřní pořádek a bezpečnost České republiky", stojí v návrhu. Pokud projde, má být doplňkem dalších opatření proti šíření dezinformací, která ministři připravují.

Také jsme psali:

Pokud úřady zjistí, že web ohrožuje bezpečnost či demokracii v Česku, bude moci nařídit jeho zablokování i do 12 hodin. V případě, že byl kvůli lžím blokovaný už dříve, dokonce do hodiny. Vyhovět by měli poskytovatelé internetu i ti, kdo obsah hostí. Paragrafy se vztahují i na sociální sítě, prostřednictvím kterých šíří proruský obsah mnozí dezinformátoři, jejichž činnost Aktuálně.cz v posledním roce rozkrylo.

Návrh počítá s tím, že o blokování bude rozhodovat ministerstvo vnitra. Jeho legislativci ale zároveň uvádějí, že to nepovažují za nejlepší řešení. Podle nich by bylo ideální svěřit pravomoc nezávislému orgánu. Do budoucna se proto takovému řešení nebrání.

Samo ministerstvo uvádí, že návrh ještě není definitivní. V tuto chvíli je ve fázi politických konzultací a na připomínky teprve čeká. "Podoba se tak v budoucnu může výrazně změnit," uvedlo ministerstvo vnitra. Kdy by mohl zákon začít platit, tak prozatím není jasné.

(zak, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano 45%
transparent.gif transparent.gif
Ne 28%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 27%
transparent.gif transparent.gif