Ukrajinci nabízejí na černém trhu zbraně z války. Okamura zuří

politika

Vlády západoevropských států a Fialova vláda podle názoru předsedy SPD Tomia Okamury způsobují možné ohrožení občanů, protože dodávají zbraně zkorumpovanému ukrajinskému režimu a Ukrajinci pak zase nabízejí tyto zbraně na černém trhu na sítích.

Ukrajinci nabízejí na černém trhu zbraně z války. Okamura zuří
Tomio Okamura, předseda SPD
1. května 2025 - 06:22

„Ukrajinci nabízejí na síti zbraně z války. Černý obchod bují už teď, bude to horší, informují média.  A nedej Bože, aby k těm zbraním u nás přibyl i Vetchého "milion frustrovaných mužů z Ukrajiny, kteří mají v sobě tu postsovětskou pouliční brachialitu". Vlády západoevropských států a Fialova vláda podle mého názoru způsobují možné ohrožení občanů, protože dodávají zbraně zkorumpovanému ukrajinskému režimu. A ty zbraně se pak ztrácí a nikdo neví kam. SPD odmítá, aby čeští občané financovali dodávání zbraní Ukrajině a aby dotovali zkorumpovaný kyjevský režim i Ukrajince. 

Různé typy samopalů, samonabíjecí pušky, ruční pistole Glock nebo granáty. To vše se dá sehnat na "bazaru" zbraní z Ukrajiny, který prodejci provozují online přes sociální síť Telegram. K nákupu navíc nepotřebujete žádné povolení ani zbrojní průkaz, stačit vám bude účet s kryptoměnami. O bujícím byznysu se zbraněmi z východu, který děsí evropské tajné služby,“ napsal na síti facebook předseda SPD Tomio Okamura s odkazem na server iDnes, který o problematice informoval:  

„Samopal MP5 Heckler & Koch MP5 se zde dá pořídit za 490 dolarů (asi 11 300 korun). Samopal 26 za 450 dolarů, samonabíjecí puška Taurus T4 vás vyjde na 820 dolarů, granát pak stojí 130 dolarů. Pistole, od těch starších až po Glocky, seženete od 120 dolarů.. A k nákupu nepotřebujete vůbec nic – žádné povolení, zbrojní průkaz. Jen účet s kryptoměnami. Tak jednoduše se dají koupit zbraně z Ukrajiny, kdy jejich prodej nabízí několik různých účtů a kanálů na sociální síti Telegram.


Reportér MF DNES mezi tyto prodejce pronikl. Do sítě černého obchodu se zbraněmi, kterého se bojí české i evropské tajné služby – obávají se, že do západní Evropy s koncem války budou plynout černé zbraně. Rozsah problému je prý mnohem větší než dříve třeba prodej zbraní z Balkánu nebo Afghánistánu,“ napsal před časem server iDnes.

Takových prodejců jsou podle reportéra MF Dnes na Telegramu desítky, nabízí i zbraně, které jsou v České republice pro běžné držitele zakázané. I proto se evropské tajné služby konce války na Ukrajině bojí, v zemi jsou totiž v oběhu či mezi lidmi tisíce nelegálních zbraní. Po ruské invazi se jejich počet ještě znásobil,“ pokračuje Okamura a poukazuje na znepokojující vyjádření Bezpečnostní informační služby (BIS). 

„BIS i všechny další zpravodajské služby evropských demokratických zemí informují o vážném riziku pašování zbraní z Ukrajiny po skončení války. Zatím se jedná o jednotlivé případy, které spadají především do působnosti policie,“ řekl mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha.

Psali jsme:

Americký vojenský expert Glenn Ignazio, který před časem osobně navštívil Ukrajinu, vyjádřil již v roce 2022 znepokojení nad tím, jakým způsobem se v zemi distribuují zbraně a vybavení. Darovaná pomoc nejen z USA údajně často končí na černém trhu.

Riziko, i to, že se jimi již nyní intenzivně zabývá, veřejně připouští i ředitel BIS Michal Koudelka. 

„Ať už skončí válka na Ukrajině jakkoliv, bude tu problém se zbraněmi. Jedním z nejvážnějších problémů bude jejich pašování do celého světa. To je riziko, kterému se věnuje celá zpravodajská komunita, tedy i ta u nás,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.

(dan, prvnizpravy.cz, repro: cnn prima)


Anketa

Premiérem ČR by měl být po podzimních volbách podle Vašeho názoru: