„Ukrajinci nabízejí na síti zbraně z války. Černý obchod bují už teď, bude to horší, informují média. A nedej Bože, aby k těm zbraním u nás přibyl i Vetchého "milion frustrovaných mužů z Ukrajiny, kteří mají v sobě tu postsovětskou pouliční brachialitu". Vlády západoevropských států a Fialova vláda podle mého názoru způsobují možné ohrožení občanů, protože dodávají zbraně zkorumpovanému ukrajinskému režimu. A ty zbraně se pak ztrácí a nikdo neví kam. SPD odmítá, aby čeští občané financovali dodávání zbraní Ukrajině a aby dotovali zkorumpovaný kyjevský režim i Ukrajince.
Různé typy samopalů, samonabíjecí pušky, ruční pistole Glock nebo granáty. To vše se dá sehnat na "bazaru" zbraní z Ukrajiny, který prodejci provozují online přes sociální síť Telegram. K nákupu navíc nepotřebujete žádné povolení ani zbrojní průkaz, stačit vám bude účet s kryptoměnami. O bujícím byznysu se zbraněmi z východu, který děsí evropské tajné služby,“ napsal na síti facebook předseda SPD Tomio Okamura s odkazem na server iDnes, který o problematice informoval:
Reportér MF DNES mezi tyto prodejce pronikl. Do sítě černého obchodu se zbraněmi, kterého se bojí české i evropské tajné služby – obávají se, že do západní Evropy s koncem války budou plynout černé zbraně. Rozsah problému je prý mnohem větší než dříve třeba prodej zbraní z Balkánu nebo Afghánistánu,“ napsal před časem server iDnes.
Takových prodejců jsou podle reportéra MF Dnes na Telegramu desítky, nabízí i zbraně, které jsou v České republice pro běžné držitele zakázané. I proto se evropské tajné služby konce války na Ukrajině bojí, v zemi jsou totiž v oběhu či mezi lidmi tisíce nelegálních zbraní. Po ruské invazi se jejich počet ještě znásobil,“ pokračuje Okamura a poukazuje na znepokojující vyjádření Bezpečnostní informační služby (BIS).
Americký vojenský expert Glenn Ignazio, který před časem osobně navštívil Ukrajinu, vyjádřil již v roce 2022 znepokojení nad tím, jakým způsobem se v zemi distribuují zbraně a vybavení. Darovaná pomoc nejen z USA údajně často končí na černém trhu.
Riziko, i to, že se jimi již nyní intenzivně zabývá, veřejně připouští i ředitel BIS Michal Koudelka.
„Ať už skončí válka na Ukrajině jakkoliv, bude tu problém se zbraněmi. Jedním z nejvážnějších problémů bude jejich pašování do celého světa. To je riziko, kterému se věnuje celá zpravodajská komunita, tedy i ta u nás,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.
(dan, prvnizpravy.cz, repro: cnn prima)