V druhé polovině května by volby do sněmovny vyhrálo hnutí ANO

politika

<< SANEP >> Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by v druhé polovině května vyhrálo hnutí ANO v čele s jeho předsedou a bývalým premiérem Andrejem Babišem.

V druhé polovině května by volby do sněmovny vyhrálo hnutí ANO
Ilustrační foto
27. května 2024 - 06:20

Hnutí ANO by vyhrálo se ziskem 32,1 procentního bodu, což je 0,5 % méně než v dubnu. Do Sněmovny by se v druhé polovině května dostalo šest stran.

Na druhém místě by nyní skončili Piráti pod vedením Ivana Bartoše se ziskem 11,1 %, čímž si tato strana oproti minulému měsíci polepšila o 0,4 procentního bodu.  

Třetí příčku by v nynějších hypotetických volbách do Poslanecké sněmovny obsadila ODS v čele s předsedou a premiérem Petrem Fialou se ziskem 10,4 %. Tato strana si oproti minulému měsíci pohoršila o necelé dva procentní body. Nárůst preferencí v minulém měsíci, za kterým mohla být premiérova návštěva USA a přijetí u amerického prezidenta Joea Bidena v Bílém domě či jeho znovuzvolení do funkce předsedy občanských demokratů, se však v tomto měsíci nepotvrdil. Naopak se ukazuje, že se ODS se po jednom výkyvu preferencí opět vrací na dlouhodobý sestupný trend voličské přízně.

Hnutí SPD v čele s jeho předsedou Tomiem Okamurou by nyní obsadilo čtvrté místo se ziskem 10,1 %, což je o 0,2 procentního bodu méně než v dubnu.  

Pátou příčku by v druhé polovině května obsadilo hnutí STAN (nově Starostové) v čele s jeho předsedou a ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Starostové si oproti minulému měsíci polepšili o 0,7 % přízně voličů. Za nárůstem preferencí Starostů může být i částečný přesun zklamaných voličů ODS.

Šesté místo by nyní získala strana PRO v čele s advokátem a předsedou Jindřichem Rajchlem se ziskem 6,1 procentního bodu.  Strana PRO si oproti minulému měsíci polepšila o 0,3 procentního bodu.

Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Sněmovny PČR nedostal.

Před branami do Sněmovny Parlamentu České republiky by se v druhé polovině května ocitli Svobodní se ziskem 4 %, TOP 09 (3,9 %), hnutí Přísaha (3,8 %), SOCDEM (3,7 %), KSČM (3,3 %) a KDU-ČSL se ziskem 2,2 %.

Žádný další subjekt by v druhé polovině května nepřekročil hranici 2 procent. 

Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden metodou CAWI ve dnech 15. – 23. května 2024 na vybrané skupině v souhrnu 2.300 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Průzkum květnových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 66,7 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

(rp,prvnizpravy.cz,sanep,foto:arch.)


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?