Velká část hlasovala proti svému třídnímu zájmu, míní Paroubek

politika

Někdejší předseda ČSSD a bývalý premiér ČR Jiří Paroubek okomentoval výsledky prvního kola prezidentských voleb s tím, že velká část českých občanů hlasovala proti svému třídnímu zájmu. A varoval před generálem Pavlem.

Velká část hlasovala proti svému třídnímu zájmu, míní Paroubek
Jiří Paroubek
18. ledna 2023 - 11:03

Konkrétně svá slova míří na generála Petra Pavla, před nímž důrazně varuje. Paroubek zmiňuje důvody, proč je pro něj přijatelným kandidátem Andrej Babiš, u kterého je přesvědčen, že obyčejným českým lidem může prospět. Zato generál jako „americký kandidát“ prý bude poslouchat Washington.

„Když jsem ve zpravodajství ČT viděl, jací lidé si dělají fotografie (často rodinné) s generálem Pavlem, zůstával mně rozum stát. Chtělo by se upřesnit. Velká část českých občanů hlasovala proti svému třídnímu zájmu,“ napsal Jiří Paroubek ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz.

Mezi příznivci generála Pavla zde byli podle Paroubkových slov viditelně lidé z nižší střední třídy. Tedy lidé, které trápí vysoký nárůst cen energií, cen potravin, tedy inflace.

„Nejméně pětina lidí u nás v produktivním věku se dostala do velmi vážné sociální, a tedy i životní situace. Pětina mladých rodin nemá na to, aby zaplatila svým dětem ve školách obědy. Důchodci, kteří žijí sami, jsou jasně pod hranicí chudoby, i když dochází k valorizaci důchodů. Nejméně dvě třetiny lidí v české společnosti jsou na tom zle anebo očekávají, že se jejich situace v nejbližší době ještě zhorší,“ popsal Paroubek vážnou sociální situaci lidí z nízkopříjmových a středněpříjmových skupin.


V prvním kole prezidentské volby získali pravicoví kandidáti (Pavel, Nerudová, Fischer ad.) hodně přes 50 % hlasů. 

„Volila je tedy i významná část občanů, kteří nechtějí pokračovat ve válce na Ukrajině, v nedomyšlených sankcích proti Rusku, v politice inflace a omezování svobody slova. Prostě ve vládní politice,“ pokračoval Paroubek.

Paroubek však upozorňuje, že to vše výše zmíněné generál Pavel jako kandidát vládních stran představuje.
 
„Pokud by byl zvolen prezidentem, byl by jen prodlouženou rukou vlády a nejmenované cizí mocnosti. Zcela jistě by podporoval neukojené zbrojní choutky současné ministryně obrany, které si vyžádají v příštích letech stamiliardy korun vojenských výdajů. Lze očekávat, že presumptivní prezident Pavel k tomu neřekne ani Hugo. A do roka bude přijat v Oválné pracovně Bílého domu a generální tajemník NATO bude pět oslavné ódy nad jeho mistrovskou politikou,“ napsal bývalý premiér.

Razantně zvyšující se výdaje na zbrojení, které chystá vláda v nejbližších letech, se promítnou negativně v jiných oblastech výdajů státu. 

„Vláda naznačuje, že chce snížit valorizaci důchodů, jinak řečeno, růst důchodů nebude napříště odpovídat inflačním nárůstům a krýt je. Vláda také chce zvýšit nejnižší sazbu DPH, a vytřepat tak ve státním rozpočtu chybějící desítky miliard z těch nejpotřebnějších občanů. Ano, je to tatáž vláda, která ráda mluví proti plošným rozpočtovým opatřením. Tatáž vláda chce také zkrouhnout stavební spoření, které je vlastně jednou z mála možností, jak určité části střední třídy mohou akumulovat prostředky na vylepšení své bytové situace anebo pořízení bytu,“ dal Paroubek výdaje na obranu do širších souvislostí.

V kontextu toho připomněl postoj generála Pavla, který chválí tuto vládu a říká, že je jediná možná v nastalé situaci. A co Paroubek na Pavlovi kritizuje, je „vazalství“. 

Také jsme psali:
„Co mi silně vadí kromě jeho bezohlednosti ve vztahu k příjmově slabším vrstvám veřejnosti, mezi něž dnes patří i podstatná část střední třídy, to je vazalství, které projevuje ve vztahu ke svým bývalým chlebodárcům v NATO a ve Washingtonu. Pan generál by měl zveřejnit výši svého důchodu z NATO, kde několik let ve vysoké funkci působil,“ uvedl Paroubek s tím, že pokud Američané nezavelí, prezident Pavel neřekne ani slovo o potřebě zahájení mírového procesu na Ukrajině.

„Podle televizní diskuse, kterou jsem minulý čtvrtek viděl, Pavel nemá žádnou kloudnou představu o tom, jak řešit inflaci. A jako výkonný úd amerických zájmů v naší zemi již jistě dávno pochopil, co dosud nepochopila značná část dezorientovaných občanů, která jej v prvním kole volila. Válka na Ukrajině je totiž jen první kapitolou konfliktu zemí NATO a především USA s Čínou. Konfliktu, který už dnes hodnotím jako zcela zbytečný,“ uvedl dále bývalý šéf ČSSD.

„Myslím, že alespoň částečně toto chápe A. Babiš, ale kandidát našich amerických přátel, Pavel, tohle nepochopí nikdy. Nebude to mít v popisu práce. Možná že Andrej Babiš má určité nectnosti a velké nedostatky, ale proti generálu Pavlovi je to alespoň pro mě přijatelný kandidát s velkou vládní zkušeností a s rozumným politickým programem. A obyčejným českým lidem může prospět,“ napsal na závěr Jiří Paroubek.

(fan, prvnizpravy.cz, foto: arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Jste spokojeni s výsledky voleb do Evropského parlamentu?

Ano 28%
transparent.gif transparent.gif
Ne 62%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 10%
transparent.gif transparent.gif