Vobořil připustil legalizaci kokainu. A strhla se mela

politika

S odvážným návrhem přišel národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, podle kterého by mohl být kokain po marihuaně další drogou, u které by mohl fungovat regulovaný trh. Drogovou politiku podle něj dnes přehodnocuje řada států světa.

Vobořil připustil legalizaci kokainu. A strhla se mela
Jindřich Vobořil (ODS)
21. září 2023 - 07:30

Kokain byl legální za první republiky, kdy byl k dostání v lékárnách na předpis. Drogovou politiku v současnosti přehodnocují různé státy světa. Kanaďané v provincii Britská Kolumbie mohou mít legálně u sebe 2,5 gramu kokainu, ve švýcarském Bernu schválili legální prodej kokainu a v Portugalsku platí dekriminalizace drog včetně kokainu už několik let. 

S odvážným návrhem přišel národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, podle kterého by mohl být kokain po marihuaně další drogou, u které by mohl fungovat regulovaný trh. S jeho nápadem ale nesouhlasí někteří odborníci na závislosti, ale také členové vlády především z řad lidovců.

„Myslím, že u kokainu by fungovat mohl (regulovaný trh). Měli bychom regulovat různé látky podle jejich rizik. Budu se dívat úplně jinak na heroin, nebo dokonce fentanyl než na kokain a konopí. Kokain je někde uprostřed, není jedna z těch nejrizikovějších látek,“ řekl v rozhovoru pro server idnes.cz Jindřich Vobořil s tím, že jeho nápad je provokativní a očekává, že se setká s nesouhlasem. 


„Chtěl bych zdůraznit, že někteří lidé si nemůžou pomoct, závislost je součást jejich duševní výbavy. I kdyby neznali kokain nebo pervitin, sahali by po něčem jiném,“ dodal národní protidrogový koordinátor.

„Prohibiční model je mýtus, nefunguje. Je načase si přiznat, že válku proti drogám jsme prohráli, a je potřeba kapitulovat a udělat nějaké slušné podmínky té kapitulace. Dnes máme v Česku 11 procent vězňů za drogové trestné činy, což jsou malí výrobci, pěstitelé trávy, občas nějaký překupník. Ale nesedí tam žádný narkobaron,“ řekl dále v rozhovoru pro středeční MF Dnes Vobořil.

S nápadem regulovaného zpřístupnění kokainu nesouhlasí vládní politici. 

„Ani náhodou! Překvapuje mě liberální postoj pana Vobořila, jeho návrh liberalizace konopí má řadu vážných otazníků, mluvit o podobném nápadu u kokainu je nepřijatelné,“ reagoval vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Jeho stranický kolega a ministr zemědělství Marek Výborný na sociální síti X (dříve Twitter) napsal, že "za sebe a za KDU-ČSL je toho názoru, že je na čase hledat skutečného PROTIdrogového koordinátora!“

Výborný také uvádí, že se nechce stát "novým“ Amsterdamem. „Cesta absolutní liberalizace dle pana Vobořila bude mít fatální dopad na mladou generaci,“ dodal Výborný.

Psal jsme:

Podle lidoveckého ministra pro životní prostředí Petra Hladíka se dokonce jedná o selhání národního protidrogového koordinátora. 

„Jako rodič odmítám, aby si naše děti mohly koupit kratom nebo HHC volně v automatu. A pokud pan Vobořil hovoří o legalizaci kokainu, není protidrogový, ale PROdrogový koordinátor,“ napsal Hladík na sociální síti X s tím, že je to nepřípustné.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: repro: protiproudu)


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?