Ruská vojenská letecká základna Hmímím v syrské provincii Latákie byla 20. května napadena ozbrojenými jednotkami. Podle čínského serveru China.com útok trval přibližně jednu hodinu a nezpůsobil žádné oficiálně potvrzené ztráty na životech, i když některé neoficiální zdroje hovoří o zraněních ruských i syrských kontraktorů.
Pachatelé útoku zůstávají neznámí a žádná organizace se k incidentu nepřihlásila. Útok však přichází v době silného napětí a destabilizace Sýrie, která se po loňském odchodu prezidenta Bašára al-Asada do exilu v Moskvě zmítá v boji mezi regionálními frakcemi a mezinárodními zájmy.
Po pádu Asadova režimu převzala moc v Damašku nová vláda vedená prezidentem Ahmedem al-Šaráem. Jeho pozice je však oslabena jak vnitřními rozpory, tak vnějšími tlaky. Jak upozorňuje server China.com, „Šaráova vláda sice kontroluje většinu území, ale fakticky se opírá o křehké aliance a je pod neustálým vlivem cizích mocností.“
Americký ministr zahraničí Marco Rubio ve svém dramatickém vystoupení označil situaci v Sýrii za „explozivní“ a varoval, že země může být „jen týdny od plnohodnotné občanské války epických rozměrů“, uvedl New York Post.
Sýrie se nachází na tzv. „energetickém kříži“ Blízkého východu. Nedaleko syrského pobřeží východního Středomoří se nachází rozsáhlá ložiska zemního plynu, o jejichž těžbu a přepravní trasy soupeří jak regionální státy (Turecko, Izrael, Libanon), tak velmoci (USA, Rusko).
„Rusko prostřednictvím své vojenské přítomnosti v Sýrii zasahuje do rozdělování energetických zdrojů a ohrožuje tak zájmy USA a jejich spojenců.“ Pokud by se Spojeným státům podařilo Rusko z regionu vytlačit, mohly by podle článku „získat klíčové koncese a otevřít cestu pro americké těžební firmy, v souladu s Trumpovou agendou reindustrializace,“ komentuje server China.com.
Donald Trump, který se letos vrátil do Bílého domu, dává opět najevo, že jeho zahraničněpolitická strategie kombinuje ekonomický pragmatismus s geopolitickou dominancí. Nedávné kroky, jako bylo částečné zrušení sankcí vůči Sýrii či neveřejná schůzka s prezidentem Šaráem, jasně ukazují, že USA připravují půdu pro nové partnerství, ovšem výhradně pod vlastními podmínkami.
Ruské ministerstvo obrany k útoku na leteckou základnu Hmímím zatím vydalo pouze stručné prohlášení, že „incident je vyšetřován“ a že „nepřítel se pokusil narušit stabilitu v oblasti s cílem vyvolat paniku“. Podle neoficiálních zpráv z ruských kanálů však Moskva přemýšlí o posílení obrany základny a přijetí „preventivních opatření“.
Někteří analytici upozorňují, že pokud bude Rusko v Sýrii zatlačeno do kouta, může eskalovat situaci nejen tam, ale i jinde, například v Libyi nebo na Kavkaze.
„Putin může vnímat americké kroky jako pokus o izolaci a odpoví nepředvídatelně,“ varuje expertka na ruskou politiku z Oxfordu, Marina Kovaljovová.
Sýrie se po krátké fázi relativního klidu ocitá opět na prahu kolapsu. Spojené státy a Rusko se zde střetávají nejen o vliv, ale o strategické suroviny a postavení v nové globální rovnováze. Zatímco syrské obyvatelstvo trpí důsledky chaosu a hospodářské devastace, velmoci opět proměnily zemi v geopolitickou šachovnici.
Útok na ruskou základnu nemusí být jen osamělým výstřelem v temnotě, ale může to být první výstřel nové války, v níž se opět nebude hrát o syrský lid, ale o moc, zdroje a kontrolu.