„Málo se vzpomíná, nebo spíše všichni zapomínáme na to, jak nám zabili Ferdinanda. A na to, že o měsíc později vydal František Josef I. „Provolání k mým národům“, vyhrožoval Srbsku válkou a pak skutečně postupně následovalo vyhlášení války Srbsku a carskému Rusku. Tím odstartoval vznik takového propletence vyhlašování válek: Rakousko-Uhersko a Německo Srbsku, obou těchto zemí carskému Rusku a na konec tento evropský už předválečný karneval zemí Trojspolku a Trojdohody vrcholí trochu nesmělým posledním vyhlášením války Velké Británie na pomoc jak carskému Rusku, tak Srbsku. Odehraje se to zhruba v rozmezí dvou, tří týdnů, ale mohli bychom si ale všimnout i toho, že je to ještě doba, kdy se války vyhlašovaly a mnozí to brali vážně.
Dnes, když chce někdo jít s někým do války a začne organizovat vojenské operace, tak to vlastně tomu partnerovi nebo potencionálnímu nepříteli ani neříká. Werich k tomu prohlásil, že „dnes už je doba tak rychlá, že když chce jeden druhému říct, že je vůl, a než mu místo k vyhlášení války pošle to svoje telegrafické tů-tů-tů, tak ten druhý to ví dřív, než mu to řeknou“. Místo vyhlášení války prostřednictvím diplomatické nóty nebo manifestu, tak to i dnes „všichni vědí dřív, než to řeknou.“ A k tomu dodává důležitou větu, také se vztahující k současnosti, „dneska panovníci a vladaři nejsou ale tak hákliví,“ připomíná Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.
Současnost, to už dávno není salónní vyhlašování válek…
„To je, myslím, poučení až po dnešek. Války už se nevyhlašují, ale vedou. A většinou znepřátelené strany vědí předem, že k nějaké válce dojde a někdy dokonce i to, jak dopadne. Takže moudrost lidská, a především představa, že se války vedou při dodržování určitých pravidel vedení války, má velké mezery. Dneska salónní diplomatické vyjadřování evropských panovníků a jejich emisarů z července a srpna 1914, kdy jistě tušili, že se schyluje k Velké válce, ale ještě nemluvili o první světové anebo Velké válce v rozměrech, které všechny zúčastněné strany tak překvapily, pravděpodobně ještě chtěli, alespoň na území Evropy, dodržovat určitá pravidla. Pozoruhodné však také bylo, jak rychle na ně hned po několika týdnech všichni zapomněli,“ dodává Zdeněk Zbořil.

BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX
