Zbořil: Nejnebezpečnější uhlíková stopa je vojenská
politika
<< VIDEO >> Z teletextu České televize jsme se v těchto dnech dozvěděli zajímavou informaci, že největší a nejnebezpečnější uhlíkovou stopu po sobě zanechávají armádní cvičení, války a válečné operace na zemi, na mořích a v celé biosféře.
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
27. ledna 2024 - 02:20
Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?
„Zpočátku jsem si myslel, že se jedná o poplašnou zprávu, protože teletext ČT neuvádí autora tohoto relativně dlouhého textu. Je pod pořadovým číslem 602 a 603 a odkazuje jen na takzvané experty a nebo na Hnutí Duha. To se špatně dešifruje, ale důležité je, že heslo, které toto vyprávění uvozuje, říká, že emise armád a jejich válek jsou enormní, že největší uhlíkovou stopu tvoří vojáci a škodlivé emise z válek a vojenských cvičení a to všechno poškozuje klima víc než cokoliv jiného.
To všichni, kteří nesledujeme jen politickou třídou kontrolovaná média víme, ale současně také mám zkušenost, že se o tom často nemluví, respektive se to téměř nikde nezmiňuje.
Důvodem proč tento článek vznikl, nebo proč tato zpráva vznikla, je, že se někdo zabýval dopadem válek na Ukrajině a v Gaze na životní prostředí a na klima obecně a zjistil pozoruhodné hodnoty, které nejsou v běžném jazyce, dokonce i v jazyku státy a nadstátním organizacemi kontrolovaných klimatologů pro normálního člověka rozpoznatelné,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.
Uhlíková stopa armád a NATO….
„Pravda je, že toto citované zpravodajství je až příliš burcující. Například se tam mluví o tom, že války nebo že přelety amerických vojenských letadel přepravující americký materiál z místa na místo po celém světě také zanechávají za sebou enormní uhlíkovou stopu a tak dále. Ta hlavní zajímavost na tom celém je, že z toho zkoumání citovanými „experty“ vypadávají vojenské operace a doprava vojenského materiálu a zbraní, které obstarává Severoatlantický pakt. Doslova se zde píše, že NATO má výjimku, exkluzivní výjimku, že nemusí sdělovat data, která souvisejí s jeho vojenskými operacemi,“ pokračuje Zdeněk Zbořil.
Chci mír…
„Pak se v této zprávě České televize konstatuje, že války jsou zabíjení lidí, že války ničí hodnoty, že války ničí výsledky práce celých generací a to, za co jsou u nás lidé pohánění k odpovědnosti jako šiřitele proruských nálad, nebo jsou hanlivě označováni ve vládě aplaudujícímu mediálnímu mainstreamu za „chcimíry“. Tímto slovem se myslí hanlivá urážka a nikoliv konstatování skutečnosti, které je možné označit slovním spojením zdaleka ne s urážlivým despektem „chcimír“. V ČT je to konstatováno jako závažná informace, kterou zjistili nějací stále ještě anonymní experti a končí to výzvou, že vlády by měly uznat toto mimořádné „vojenské“ nebezpečí šíření emisí poškozujících životní prostředí a působících na změnu klimatu mnohem více než všechny ostatní věci nad kterými se pozastavují všichni „grýndýlové“ dohromady.
Takže debata o elektromobilitě, o tom, zda můžeme jezdit auty na benzín nebo na naftu, nebo se může vyrábět těch sto milionů aut, které se ve světě ročně prodává, je třeba zakázat nebo nezakázat, je v této zprávě rozhodnuto jednoznačně ve prospěch těch, kteří nevedou války a chtějí mír,“ je přesvědčen Zdeněk Zbořil.
„A jen možná jeden „kolaterální efekt“ na konec. Ještě před několika desítkami let se nedalo obeplout „severní cestou“ Sibiř a ústí velkých sibiřských řek do severních moří. Dnes je na tomto směru přelidněno a hledají se tam vzácné suroviny bez ohledu na klimatické změny a znečištění životního prostředí. Až se tam začne válčit, tak se o tom rychle dozvíme zejména my v Evropě. A kdo bude první, a kdo poslední to můžeme už dnes vědět, když se podíváme do školního atlasu," dodává Zdeněk Zbořil.