Zneužívání odborů k prosazování osobních zájmů: Případ JUDr. Hábových

politika

Před dvěma týdny jsme v našem článku informovali o napjaté situaci na Krajské hygienické stanici Zlínského kraje, kde odbory kritizovaly vedení za změny v obsazování klíčových pozic. Nyní ale skutečné motivy vyplouvají na povrch.

Zneužívání odborů k prosazování osobních zájmů: Případ JUDr. Hábových
Krajská hygienická stanice Zlínskéo kraje
28. ledna 2025 - 05:30

Vedení Krajské hygienické stanice Zlínského kraje obvinění odborů odmítlo jako účelová a nové informace naznačují, že skutečným motivem konfliktu je prosazování osobních zájmů některých členů odborové organizace.

Podle dostupných informací se na počátku celé situace nachází neúspěch Mgr. Ivany Hábové ve výběrovém řízení na pozici vedoucího pracovníka, kterou do té doby zastávala. Místo toho, aby situaci přijala, se spolu se svým manželem JUDr. Martinem Hábou, členem výboru odborové organizace, rozhodla využít odbory jako nástroj nátlaku na vedení stanice.

JUDr. Hába, právník hygienické stanice, se stal hlavním aktérem organizování těchto akcí, přičemž zaštiťoval své kroky údajným zastupováním zaměstnanců. Skutečné motivy jsou však podle mnoha zdrojů zcela jiné - prosadit vlastní zájmy a udržet si vliv v organizační struktuře.

Kdo je JUDr. Martin Hába?

JUDr. Martin Hába je právník se vzděláním v oboru policejní management a kriminalistika, které získal na Policejní akademii České republiky. Rigorózní zkoušku pak složil na Akadémii policajného zboru v Bratislavě. Navzdory tomuto vzdělání opustil v roce 2007 řady Policie České republiky za okolností, které vzbudily značnou pozornost – kdy ve Zlínském deníku 20. července 2007 vyšel článek “Policista odmítl dýchnout a dostal padáka. Teď řeší dopravu na kraji”.



Po odchodu z policie nastoupil na Krajský úřad Zlínského kraje a později na Krajskou hygienickou stanici. Jeho působení na těchto pozicích se však od počátku neslo v duchu střetů s vedením a snah o prosazování vlastních cílů. Současná situace ukazuje, že podobné praktiky nyní využívá i v rámci odborové činnosti.

Zneužití odborů: Závažný precedens


Odbory by měly sloužit především k ochraně zaměstnanců a zlepšování jejich pracovních podmínek. Jejich hlavními úkoly jsou vyjednávání kolektivních smluv, zajištění spravedlivého zacházení se zaměstnanci a podpora bezpečného pracovního prostředí. Zásadním principem by mělo být hájení veřejných zájmů, zejména v organizacích státní správy, kde jsou zaměstnanci odpovědní za poskytování klíčových služeb veřejnosti.

Psali jsme:

Případ JUDr. Hábových však ukazuje na zcela opačné využití odborové organizace – jako nástroje k prosazování osobní vendety a ovlivňování organizačních změn ve svůj prospěch. Takové jednání nejen že poškozuje pověst odborové organizace, ale především podrývá důvěru zaměstnanců i veřejnosti v jejich skutečné poslání.

Situace na Krajské hygienické stanici Zlínského kraje není ojedinělá. Tento případ je příkladem, jak mohou být odbory zneužity jednotlivci, kteří upřednostňují osobní cíle před zájmy svých kolegů. Je proto nutné, aby se pravidla fungování odborových organizací zaměřila na větší transparentnost jejich činnosti a jasné oddělení osobních zájmů od těch kolektivních.

Odborová činnost má ve společnosti své nezastupitelné místo. Pokud má však nadále plnit svou funkci, je nezbytné zajistit, aby byla vykonávána zodpovědně a v souladu s principy, na kterých byla založena. Případ JUDr. Hábových je varováním, kam může vést absence kontroly a etiky v odborovém hnutí.

(m.hynek, prvnizpravy.cz, repro: khszlin)


Anketa

Premiérem ČR by měl být po podzimních volbách podle Vašeho názoru: