Gočárova galerie měla v roce 2025 rekordní návštěvnost přes 47 tisíc lidí, což je o 13,5 tisíce víc než v předchozím roce. „Z bohatého výstavního programu měla mezi návštěvníky jednoznačně největší ohlas výstava Žitý sen Andy Warhola a její vzdělávací doprovodné programy. Hlavním odborným výstupem roku byla konference Muzea bez bariér, která představila výsledky mezioborového výzkumu v oblasti přístupnosti výstav realizovaného Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně a Gočárovy galerie. Úspěšný byl přednáškový cyklus, koncertní cyklus GočART i taneční lekce Pohyb v obrazech, které potvrdily, že kombinace umění a živých zážitků prostě funguje.“ shrnula ředitelka Gočárovy galerie Klára Zářecká. Bonbónkem toho letošního bude letní monografická výstava Anny Zemánkové v Automatických mlýnech.
Díky stále rostoucí popularitě hradu Rychmburk, který spravuje Regionální muzeum v Chrudimi, výrazně rostou počty návštěvníků i pro tuto organizaci. V loňském roce přivítali 18,5 tisíc turistů na hradě a přes 11,5 tisíc lidí v chrudimském sídle, a to i přesto, že po většinu roku probíhala rozsáhlá renovace oken celé budovy, která výrazně omezila běžný provoz. V Chrudimi nejvíce lákala návštěvníky výstava Krása nostalgie – historické hračky, kočárky a dobová móda ze sbírek Renáty Glänznerové a akce Halloween v muzeu. Na Rychmburku slavili 700 let a nejvíce zájemců se přijelo bát na akci Strašidelný hrad. Letos budou pokračovat některé rekonstrukce a místo hraček přivítají na hradě interaktivní (exo)planety.
Mimořádnou situaci mělo v loňském roce také Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, které na konci října uzavřelo Muzeum českého karosářství a připravovalo dokončení Krajského technického muzea v nově rekonstruovaném objektu. Tradičně oblíbenou akcí bylo Sodomkovo Vysoké Mýto a také výstava 1265 – středověk ožívá. Celkem přišlo do muzea a jeho poboček přes 16 tisíc lidí. Největší výzvou pro letošní rok bude plné zpřístupnění všech expozic v rámci Krajského technického muzea v Poplerově ulici 272, a to od 18. dubna.
Regionální muzeum v Litomyšli sčítá návštěvnost v hlavní budově, v Portmoneu a v Rodném bytě Bedřicha Smetany. Také tam byli v loňském roce spokojení, standardní návštěvnost činila přes 31 tisíc návštěvníků. Velkou pozornost vzbudila výstava Zdeněk Burian – dobrodružství pravěku, kde ilustrace známého výtvarníka doplňovaly archeologické nálezy z regionu Svitavska. K vydařeným akcím patřila také rozsahem nevelká, ale pozoruhodná výstava děl Josefa Váchala ze soukromé sbírky. V Portmoneu si ji prohlédlo přes pět tisíc návštěvníků.
Mimořádnou kategorií je Krajská knihovna. V ní nabídli v loňském roce přes tisíc kulturních a vzdělávacích akcí, odborných seminářů, besed, kreativních i naučných workshopů a výstav pro odbornou i širokou veřejnost všech věkových kategorií. Krajskou knihovnu v Pardubicích osobně navštívilo 110 tisíc uživatelů, což je o 13 tisíc více než v roce 2024. Virtuální návštěvnost knihovny v roce 2025 dosáhla počtu 904 tisíc a byla tak o 56 tisíc uživatelů vyšší než v roce předchozím. V muzeu na Příhrádku se na tři měsíce zabydleli rytíři známého výtvarníka Jiřího Vavřiny a úspěšné bylo opět i Léto na Příhrádku. Velký zájem byl tradičně o Den pro dětskou knihu na začátku adventu. V letošním roce čeká historickou budovu knihovny dokončení rekonstrukce vnitrobloku a čtenáři se mohou těšit na spuštění samoobslužné knihovny.
„Pardubický kraj v posledních několika letech výrazně investuje do svých kulturních institucí. Jasně vidíme i na návštěvnosti, že pokud se to spojí s invencí a kreativitou jejich pracovníků, přináší to výborné výsledky. Děkuji všem, kteří nám pomáhají definovat náš kraj jako zajímavé místo pro život s dobrým kulturním vyžitím,“ uzavřel toto téma Roman Línek.










