Dobrovolníci vytrhávali v Milovicích nebezpečnou lupinu

regiony

Dobrovolníci vytrhávali nebezpečnou lupinu, aby zabránili jejímu šíření do milovické rezervace.

Dobrovolníci vytrhávali v Milovicích nebezpečnou lupinu
Odstraňování invazní lupiny mnoholisté
19. května 2025 - 12:30

Invazní lupinu mnoholistou dnes v bývalém prostoru Milovice odstraňovali dobrovolníci ze společnosti Siemens. Dvacítka brigádníků vyrývala nebezpečnou rostlinu v sousedství rezervace velkých kopytníků. 

„Kvůli preventivním opatřením v souvislosti se slintavkou a kulhavkou, která omezují vstup do rezervace, dobrovolníci odstraňovali lupinu mimo její území. Za hranicí rezervace se vyskytují rozsáhlé porosty lupiny, které se z těchto míst šíří až na území rezervace, kde způsobují škody na vzácné vegetaci. Proto je proti lupině důležité zasahovat nejen přímo v rezervaci, ale i za její hranicí," vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. 

Lupina mnoholistá patří k nebezpečným invazním druhům rostlin. Její husté porosty vytlačují z krajiny původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. Navíc nadměrné zvyšuje koncentraci v půdě, což podporuje růst různých plevelů a vede k dalšímu šíření lupiny. 

„Dobrovolníkům ze společnosti Siemens moc děkujeme za zájem a pomoc milovické rezervaci. Vyrývání lupiny není snadná a jednoduchá práce, ale bez ní by z okolní krajiny mizely další původní druhy květin," doplnil Dalibor Dostál. 

Lupina mnoholistá, zvaná také vlčí bod, pochází ze Severní Ameriky, kde roste od Kalifornie až po území jižní Aljašky. V České republice patří k invazním druhům, které nejvíce ohrožují místní přírodu. Zvířata na pastvinách se jí vyhýbají, protože je jedovatá. Nejde přitom jen o velké kopytníky, lupinu nežerou ani druhy lesní zvěře, jako jsou divoká prasata nebo srnčí zvěř.  Na území rezervace velkých kopytníků a v jejím okolí se ochránci přírody zaměřují především na likvidaci čtyř druhů invazních rostlin, kromě lupiny mnoholisté a celíku kanadského jsou to také dřeviny trnovník akát a javor jasanolistý.


Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na podporu projektů ochrany přírody může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz .

Středočeskénovinky.cz informoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto: česká krajina, aneta kölblová)


Anketa

Souhlasíte s poslankyní Evou Decroix (ODS), že rychlé příměří na Ukrajině může být pro Česko nebezpečné?

Ano 9%
transparent.gif transparent.gif
Ne 82%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 9%
transparent.gif transparent.gif