Šampiony Valtických vinných trhů jsou Ryzlink vlašský a Cabernet Sauvignon

regiony

Šampiony soutěže Valtické vinné trhy 2024 se mezi bílými víny stal Ryzlink vlašský TERROIR PÁLAVA 2022, výběr z hroznů z Vinařství Vajbar Bronislav a mezi červenými pak Cabernet Sauvignon 2021 výběr z hroznů z Vinařství Garčic.

Šampiony Valtických vinných trhů jsou Ryzlink vlašský a Cabernet Sauvignon
Superkomise
21. dubna 2024 - 11:00

Vína uspěla v konkurenci více než 700 přihlášených vzorků z 11 zemí světa a čtyř světadílů. S více než stošedesátiletou historií se jedná o nejstarší soutěž vín u nás s mezinárodní účastí, díky své prestiži často označovaná jako vinařský Wimbledon. Veřejná ochutnávka všech vín proběhne v reprezentativních prostorách valtického zámku již 10. a 11. května. Akci pořádá společnost Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích.

Po čtyřdenním hodnocení, které probíhalo již tradičně v Národním vinařském centru, dnes o vítězích rozhodla superkomise složená z nejlepších hodnotitelů Česka. Vedle národních šampionů bylo oceněno také víno Merlot Riserva 2020 z italského vinařství Traverso, z oblasti Furlansko (dovozce společnost Wine Passion) jako šampion zahraničních vín. Největší zastoupení měla vína z domácí produkce, sousedního Rakouska a Slovenska, ale soutěžila zde také vína z USA, Nového Zélandu nebo Chile. Kromě tradičních odrůd jako je Ryzlink vlašský, Velínské zelené či Ryzlink rýnský byly zastoupeny i méně známé a novošlechtěné odrůdy (Cabernet Cortis, Donauer Riesling, nebo Cabernet Blanc) a také „světové“ odrůdy Syrah nebo Malbec.„Vítěze 57. ročníku poválečné novodobé historie soutěže už známe a patří jim velká gratulace a uznání. Vína označená medailemi jsou zárukou kvality a jednoznačné doporučení k ochutnání. Vyhlášením výsledků soutěže ale Valtické vinné trhy nekončí, naopak spíš teprve začínají. Unikátní jsou totiž tím, že prakticky vzápětí můžete všechna vína ze soutěže, včetně šampionů, ochutnat v rámci veřejné výstavy,“ sdělil předseda Valtických vinných trhů David Šťastný. „Rád bych tedy jménem pořadatelů, ale i našich vinařů pozval všechny milovníky vína a tradiční vinařské kultury, 10. a 11. května k nám do hlavního města vína Valtic. V krásných a reprezentativních prostorách renovované jízdárny a Španělské konírny státního zámku ve Valticích, s úžasnou a přátelskou atmosférou, spolu opět po roce strávíme příjemné chvíle ve společnosti skvělých vín z celého světa,“ dodal.

Stávková pohotovost na Valtických vinných trzích


Na Valtických vinných trzích bude také prezentována aktivita domácích vinařů – pozor křehké, chceme stejné podmínky jako celá vinařská Evropa. „Chceme tím upozornit na zranitelnost a hrozbu fatálního poškození celého vinařského a vinohradnického oboru na Moravě na několik dalších desítek let. To hrozí v případě zavedení absurdní spotřební daně na víno, kterou nemá žádná vinařská země v Evropě. V boji za rovné podmínky v Evropě nás přijedou do Valtic podpořit tisíce milovníků vína, kterým není lhostejný osud a budoucnost moravského vinařství,“ doplnil David Šťastný.  

Přehlídku nejlepších vín doplní bohatý kulturní program a chybět nebudou ani vybrané gastronomické speciality a různé pochutiny, které se k vínu skvěle hodí. V pátek 10. 5. opět proběhne dražba archivních šampionů a výtěžek poputuje na dětské kardiocentrum v Praze v Motole. „Snažíme se tím zdůraznit, že vinaři a také milovníci vína, jsou skuteční srdcaři a dlouhodobě pomáhají i s léčbou dětí s vrozenou srdeční vadou a zároveň jako vinaři chceme také připomenout, že víno je již po staletí součástí naší kultury a zdravého životního stylu. Bude tomu tak i nadále a nenecháme si to nikým vzít,“ dodal Šťastný. Celkový program a více informací naleznete na www.vinnetrhy.cz nebo na Facebooku.

Valtické vinné trhy se každoročně konají jako jedna z nejprestižnějších výstav u nás i v Evropě pod patronací Ministerstva zemědělství, Jihomoravského kraje, Senátu ČR, měst Valtic a Břeclavi a za podpory Vinařského fondu, SZIF a dalších významných partnerů. Záštitu převzal ministr zemědělství Marek Výborný.

Jihomoravskénovinky.cz informoval Jiří Bažant, Omnimedia.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:omnimedia)


Anketa

Uvítali byste, kdyby se šéfem Evropské komise stal maďarský premiér Viktor Orbán?

Ano 89%
transparent.gif transparent.gif
Ne 6%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 5%
transparent.gif transparent.gif