Zlín Film Festival přinese program pro děti se zrakovým postižením

regiony

Ve čtvrtek 16.května hodnotila odborná porota výtvarná díla zrakově handicapovaných dětí, která byla přihlášena do 26. ročníku projektu Radost tvořit.

Zlín Film Festival přinese program pro děti se zrakovým postižením
K akci
20. května 2024 - 07:30

Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v sobotu 1. června, v rámci doprovodného programu 64. Zlín Film Festivalu. Děti se zrakovým postižením opět navštíví i filmová představení opatřená audio komentářem.

Do projektu bylo letos přihlášeno 105 děl od dětí z České republiky, Slovenska a Francie. Jejich úkolem bylo výtvarně zpracovat téma „Malujeme písničku“. Odbornou porotu tvořili výtvarník a malíř Josef Ruszelák, malířka, kreslířka a sochařka Taťána Havlíčková, výtvarnice Jarmila Sítníková a speciální pedagožky Miroslava Urbánková a Kristina Balunová ze Speciálně pedagogického centra.

Výtvory dětí budou k vidění ve foyer Kongresového centra ve Zlíně od 30. května do 6. června, v rámci konání Zlín Film Festivalu. „I letos oceníme tvorbu malých výtvarníků během slavnostního ceremoniálu, který jsme připravili na sobotu 1. června od 13.00 hodin, a budeme velmi rádi, když se vyhlášení výsledků v Kongresovém centru zúčastní i publikum z řad veřejnosti,“ pozvala výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu, Jarmila Záhorová, a doplnila, že letošní novinkou bude možnost navštívit výstavu i po skončení festivalu v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně (budova 14/15), kde bude přístupná v rámci expozice „Princip Baťa“ do 1. 9. 2024.

Druhým rokem se na projektu podílí také Nadační fond Českého rozhlasu SVĚTLUŠKA, který jednomu z vítězů umožní uvést své dílo na titulní straně notopisu v Braillově písmu. „Letošním titulem bude notopis Jaroslava Krčka: Hrajte mně, muziky, vesele pro klavír. Autor letos slaví 85. narozeniny a bude mu věnovaný i letošní koncert pro ZUŠky pořádaný ČRo,“ uvedla Gabriela Drastichová, ředitelka nadačního fondu.

Zrakově handicapovaní návštěvníci budou mít možnost sdílet emoce a zážitky společně s ostatními filmovými fanoušky. Festival uvede v rámci svého filmového programu dvě projekce opatřené audio komentářem, a to v sobotu1. června od 16:00 hodin distribuční předpremiéru rodinného loutkového filmu Velký pán a ve středu 5. června od 16:00 hodin pohádka Tři zlaté dukáty.

Nově bude součástí Zlín Industry Days v neděli 2. června ve 13:00 hodin i praktický workshop pro filmové tvůrce s názvem Audiopopis ve filmovém světě, na kterém se hosté dozví, třeba to, jak audiopopis vytvářet, včetně představení možností využití umělé inteligence či příkladů dobré praxe.

O projektu Radost tvořit
Radost tvořit je společný projekt Zlín Film Festivalu a Speciálně pedagogického centra při Dětském domově, Mateřské škole, Základní škole a Praktické škole Zlín. Již 26 let je pravidelnou součástí doprovodného programu festivalu a vzbuzuje každoročně zájem nejen mnoha osobností kulturního či politického života, ale především zachycuje průřez dovedností dětí se zrakovým postižením a seznamuje veřejnost s jejich výtvarnými projevy.


Zlínskénovinky.cz informovala Ing. Kateřina Martykánová, ZlinFestival.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:ZlinFestival)


Anketa

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?