Trnitý ďábel rohatý: Ostnatý vládce amazonského pralesa

V hlubinách jihoamerického deštného pralesa se ukrývá tvor, který na první pohled vypadá spíš jako výtvor fantazie než skutečný hmyz. Panacanthus cuspidatus, známý pod přezdívkou trnitý ďábel rohatý, patří mezi nejpodivuhodnější zástupce řádu rovnokřídlých. Je to kobylka, ale rozhodně ne taková, jakou znáte ze středoevropských luk.

Trnitý ďábel rohatý: Ostnatý vládce amazonského pralesa
Trnitý ďábel rohatý
9. května 2025 - 04:52

Jedním z nejvýraznějších znaků tohoto hmyzu je množství ostrých trnů, které pokrývají celé tělo – včetně nohou, hrudi a hlavy. Tyto výrůstky nejsou samoúčelné. Slouží jako efektivní obrana proti predátorům: málokteré zvíře se ochotně pustí do něčeho, co vypadá jako chodící kaktus. Trny zároveň pomáhají v maskování a ďábel se svým tvarem a barvou snadno ztratí v houští trnité vegetace pralesa.

Na hlavě má navíc výrazný roh či výčnělek, který připomíná korunu... možná symbolicky, protože ve svém prostředí tento hmyz skutečně vypadá jako král bizarností.

Zatímco většina kobylek a katydidů (čeledi Tettigoniidae) se živí listím a jinými rostlinami, Panacanthus cuspidatus je všežravec s loveckým instinktem. Živí se nejen rostlinnou potravou, ale také drobnějším hmyzem, kterého je schopen aktivně lovit. Jeho dlouhé, trnité nohy pravděpodobně fungují jako pasti na kořist (podobně jako u kudlanek). Tento aspekt z něj činí jedinečného zástupce své čeledi.


Jedním z fascinujících rysů tohoto hmyzu je jeho způsob komunikace. Samci lákají samice pomocí „zpěvu“ neboli stridulace, což je tření tělních částí o sebe, čímž vytvářejí hlasité zvuky. U tohoto druhu je zvuk dostatečně silný, aby přilákal samici i ze vzdálenosti několika metrů. Naneštěstí však může také přivolat netopýry a jiné predátory, kteří jsou na tyto zvuky naladěni.

Studie z roku 2004 ukázala, že čím složitější a hlasitější zpěv, tím více trnů má daný jedinec. Z toho vědci usuzují, že vysoká „ozbrojenost“ trny může být evoluční odpovědí na zvýšené riziko predace u jedinců, kteří se častěji „ozývají“. Jinými slovy „kdo chce být slyšet, musí být i těžko sežratelný“.

„Tohle je jeden z nejšílenějších brouků na světě. Trnitý ďábel rohatý vypadá, jako by se sám vyzbrojil proti celému vesmíru. Je masožravý a dává to najevo. Absolutní král mezi kobylkami. Jsem naprosto nadšený, že jsem měl šanci ho vidět,“ popsal svůj zážitek fotograf a přírodovědec Nick Volpe, který se s tímto tvorem setkal přímo v amazonském pralese.

Psali jsme:

Jeho nadšený výkřik „Absolute wow!“ vystihuje reakci většiny lidí, kteří se s tímto neobvyklým hmyzem setkají poprvé.

Trnitý ďábel rohatý je příkladem toho, jak fascinující, podivná a komplexní dokáže být evoluce v prostředí deštného pralesa. I když působí hrozivě, je to zároveň ukázka toho, jak důmyslně si příroda poradila s rovnováhou mezi viditelností a ochranou.

(mia, prvnizpravy.cz, foto: zai)


Anketa

Kdo by měl být podle Vás novým ředitelem České televize?