Velrybí návrat po 200 letech. V Atlantiku byla spatřena šedá velryba

Šedá velryba, která byla v Atlantiku považována za vyhynulou více než dvě století, byla nedávno znovu pozorována u pobřeží amerického státu Massachusetts. Vědci jsou objevem ohromeni a pátrají po důvodech jejího nečekaného návratu.

Velrybí návrat po 200 letech. V Atlantiku byla spatřena šedá velryba
Šedá velryba
22. května 2025 - 04:52

Vědecký tým z novinářsky respektovaného New England Aquarium oznámil šokující objev. U pobřeží ostrova Nantucket byla 1. března loňského roku pozorována šedá velryba (Eschrichtius robustus), která měla být podle dosavadních poznatků již přes dvě století v Atlantiku vyhynulá. Zvíře bylo zachyceno během leteckého průzkumu asi 48 km jižně od ostrova.

Pozorování trvalo přibližně 45 minut, během kterých výzkumníci pořídili sérii detailních fotografií. Až jejich následná analýza odhalila, že se skutečně jedná o šedou velrybu, druh typický pro severovýchodní Tichomoří, s výraznou šedou až modrošedou kůží posetou skvrnami, hrbolatým hřbetem a chybějící hřbetní ploutví.

„Zůstala jsem zcela oněmělá. Mozek mi odmítal uvěřit tomu, co právě vidím,“ komentovala dramatický okamžik mořská biologyně Orla O’Brienová. 

„Smály jsme se. Byl to jeden z nejvíce vzrušujících momentů našich vědeckých kariér,“ dodala její kolegyně Kate Laemmleová.


Šedé velryby, které dosahují délky až 15 metrů a hmotnosti kolem 36 tun, se běžně vyskytují v Tichém oceánu, kde migrují mezi Aljaškou a Kalifornií. V Atlantiku však kvůli intenzivnímu lovu v 18. století zcela zmizely a byly považovány za regionálně vyhynulé.

Zaznamenané pozorování je přitom šestým případem, kdy byla šedá velryba v posledních 15 letech spatřena mimo své obvyklé prostředí, konkrétně v Atlantském oceánu nebo ve Středozemním moři.

Vědci vyslovili hypotézu, že se zvíře mohlo do Atlantiku dostat díky klimatickým změnám, konkrétně díky častějšímu letnímu tání ledu v Severozápadním průjezdu, tedy mořské trase, která spojuje Tichý oceán s Atlantským přes kanadské Arktické oblasti. Dříve byl tento průchod prakticky neprůchodný kvůli ledu, ale dnes bývá v letních měsících volný.

Psali jsme:

Pokud se tato teorie potvrdí, mohli bychom být svědky začátku nečekaného návratu zvířete, které bylo v atlantických vodách po generace považováno za ztracené. Vědci nyní vyzývají k mezinárodní spolupráci a dalším pozorováním, která by mohla pomoci zjistit, zda se jedná o jedince, který zabloudil, nebo o první známku změny v migračních vzorcích tohoto dávného druhu.

(mia, epochtimes.com, foto: zai)


Anketa

Souhlasíte s poslankyní Evou Decroix (ODS), že rychlé příměří na Ukrajině může být pro Česko nebezpečné?

Ano 8%
transparent.gif transparent.gif
Ne 84%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 8%
transparent.gif transparent.gif