Chameneí uvedl, že Izrael tak poskytl důvod pro tvrdý trest. Také nový íránský prezident Masúd Pezeškján řekl, že Írán přiměje teroristické okupanty atentátu litovat.
Chameneí, který je v Íránu nejvýše postavenou osobou a má poslední slovo ve všech státních záležitostech, včetně zahraniční politiky, jaderného programu či armády, uvedl, že je povinností Teheránu pomstít Haníjovu smrt.
Íránský první viceprezident Mohammad Rezá Áref nicméně podle íránských médií, které citovala agentura Reuters, uvedl, že Teherán nemá v úmyslu eskalovat konflikt na Blízkém východě.
Šéf politického křídla Hamásu, proti němuž Izrael od loňského října vede válku v Pásmu Gazy, byl zabit v noci na středu v Teheránu, kam přijel na úterní Pezeškjánovu inauguraci. Írán a Izrael jsou úhlavní nepřátelé. Hamás přičetl zabití Haníji Izraeli, který se k tomu ale oficiálně nepřihlásil.
Írán bude "bránit svou územní celistvost, důstojnost, čest a hrdost a donutí teroristické okupanty litovat svého zbabělého činu", uvedl íránský prezident v prohlášení zveřejněném íránskými státními médii.
Íránské revoluční gardy uvedly, že Írán a fronta odporu budou na "tento zločin" reagovat. Zabití Haníji označily za zločin a porušení "mezinárodních pravidel a předpisů". Odpověď na útok bude podle gard "tvrdá a bolestná".
Íránský velvyslanec v Libanonu podle agentury Reuters řekl, že Írán neusiloval o rozšíření války, ale nedopustí, aby se region stal "obětí" Izraele a USA.
Reakce ze zahraničí
Zabití Haníji je „naprosto nepřijatelnou politickou vraždou, která povede k další eskalaci napětí,“ řekl agentuře RIA Novosti náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov.
Zabití šéfa Hamásu Haníji odsoudili i jemenští povstalci Húsíové, podle AFP to označili za ohavný teroristický zločin a očividné porušení zákonů.
Zabití šéfa Hamásu označil za nebezpečnou eskalaci i Katar, který je jedním z prostředníků mezi Izraelem a Hamásem v jednání o příměří v Pásmu Gazy.
Jordánsko odsoudilo zabití šéfa Hamásu Haníji, označilo to za porušení mezinárodního práva. Atentát odsoudila také Sýrie, informuje AFP.
Hlas Ameriky
Spojené státy nebyly zapojeny do útoku na politického vůdce palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíla Haníju, ani o něm předem nevěděly. Podle agentury Reuters to prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken.
„Je to něco, s čím jsme nebyli obeznámeni a do čeho jsme nebyli zapojeni. Je velmi těžké spekulovat,“ odpověděl americký ministr zahraničí Antony Blinken v rozhovoru v televizi Channel News Asia na otázku, jaký by mohlo mít zabití šéfa Hamásu dopad „Samozřejmě, viděl jsem zprávy, ale v tuto chvíli k tomu mohu říct jen to, že je důležité dosáhnout příměří,“ dodal Blinken.
Americký ministr obrany Lloyd Austin míní, že rozsáhlejší válka na Blízkém východě není nevyhnutelná. „Nemyslím si, že válka je nevyhnutelná. Na tom trvám. Myslím, že vždy existuje prostor a možnosti pro diplomacii,“ řekl Austin novinářům během návštěvy Filipín.