Borrell vedl, že diskuse o míru na Blízkém východě se soustředily na Gazu, kde Izrael provádí vojenskou kampaň, která si vyžádala desetitisíce mrtvých a vytvořila více než milion uprchlíků v důsledku útoku Hamásu na izraelské civilisty 7. října. Borrell však uvedl, že situace na Západním břehu, kde žije asi 3 miliony Palestinců i stovky tisíc izraelských osadníků, je alespoň stejně důležitá.
„Ano, musíme ukončit válku v Gaze, ale skutečnou překážkou pro řešení dvou států je Západní břeh," řekl během panelové diskuse na Mnichovské bezpečnostní konferenci v neděli. „Západní břeh je horký," dodal. Borrell zároveň varoval, že pokud bude OSN nucena přestat podporovat Palestince na Západním břehu, "mohli bychom být na prahu ještě většího výbuchu."
Americký státní sekretář Antony Blinken vyjádřil "neochvějnou podporu" Izraeli.
V Mnichově se izraelský prezident Jicchak Herzog setkal s premiérem Kataru, šejkem Muhammadem bin Abdulrahmanem Al Thanim, aby diskutovali o osvobození rukojmí.
Borrell byl jedním z nejhlasitějších evropských politiků v konfliktu mezi Izraelem a Hamásem, vyzval mezinárodní společenství, a zejména USA, aby přestaly dodávat zbraně Izraeli vzhledem k rostoucímu počtu civilních obětí.
Další vysocí politici, jako je britský ministr zahraničí David Cameron, také na mnichovské konferenci vyzvali k řešení dvou států.
Tento vývoj zdůrazňuje složitost situace na Blízkém východě, kde politické řešení zůstává neuchopitelné vzhledem k hlubokým rozdílům mezi zainteresovanými stranami. Zatímco mezinárodní společenství vyjadřuje podporu mírovému řešení, aktuální vojenské a politické napětí poukazuje na obtížnost nalezení trvalého řešení konfliktu, který trvá již desetiletí.