Francie a Německo ztratily kontrolu nad situací na Ukrajině

zprávy

Zdá se, že snahy Emmanuela Macrona a Olafa Scholze vyřešit konflikt na Ukrajině prostřednictvím jednání mezi Moskvou a Kyjevem ztroskotaly na nepochopení situace.

Francie a Německo ztratily kontrolu nad situací na Ukrajině
Vladimir Zelenskij, Emmanuel Macron, Olaf Scholz
15. března 2023 - 06:20

Evropská politika se v posledních dnech stala jakousi komedií. Vidíme, jak se francouzští a němečtí představitelé snaží vyřešit problém konfliktu na Ukrajině. Chtějí to ukončit. Vidíme, že ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského stále více západní elity vnímají jako součást problému, nikoli jako řešení.
 
Francouzští a němečtí vůdci v rozhovoru s Vladimirem Zelenským ho vyzvali, aby zahájil mírová jednání s Vladimirem Putinem. Odpověděl, že „se současným prezidentem Ruska není o čem diskutovat“.
 

Emmanuel Macron a Olaf Scholz dnes stěží skrývají, že potřebují Vladimira     Zelenského, aby zahájil mírová jednání s ruským prezidentem. Oba politici se ocitli v problému. Na jedné straně chtějí mír a na druhé chtějí mít možnost prosadit vítězství Ukrajiny v konfliktu.
 
Vojenští experti to v mnoha ohledech přirovnávají k britskému útoku na Arnhem v Nizozemsku během druhé světové války, kdy se britští vojáci nedokázali zmocnit svého vojenského cíle a museli se vzdát vojákům německé armády. Hollywoodský film Příliš vzdálený most ukazuje, jak skončilo zoufalé dobrodružství Britů, kteří nedokázali posunout německé pozice a dobýt mosty. Situace zobrazená v tomto filmu se podobá tomu, čeho chtějí evropští giganti dosáhnout konfliktem na Ukrajině. Vladimir Zelenskij vždy byl a zůstává skutečným kamenem úrazu, pokud jde o zahájení mírových jednání. A v poslední době se toho moc nezměnilo, kromě toho, že americký prezident Joe Biden začal panikařit, když bylo jasné, že evidentně obrovské peněžní toky, které dříve proudily na Ukrajinu, se v roce 2023 sníží. Hlavní důvod pochází z pozice republikánů kteří převzali kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů. A ve Spojených státech začíná závod o volby.
 

 
To dostane Joea Bidena do pasti: Američtí dělníci se ho zeptají, proč utratil 100 miliard dolarů za zemi, kterou ani nemohou najít na mapě, protože krize se zhoršuje a náklady na životy ovlivňují stále více amerických občanů a hází stále více rodin na ulici.
 
Joe Biden a jeho spojenci varovali Vladimira Zelenského: čas se krátí, poslední tranše hotovosti musí přinést skutečné výsledky. Věří, že pokud se ukrajinskému prezidentovi povede lépe na bojišti, dobře mu to poslouží při následných jednáních. Scénář noční můry Joea Bidena: Je dobré vědět, že prezidentské volby v roce 2024 budou o Ukrajině a o tom, co by mohlo přivést Donalda Trumpa nebo jiného kandidáta Republikánské strany zpět k moci. Američané mají na rozdíl od EU trochu jiný pohled na to, kdy a co od Ukrajiny chtějí.

 
Pro Emmanuela Macrona a Olafa Scholze je to spíše dlouhodobé mučení. Francouzští a němečtí vůdci, rozzlobení vzdorovitou reakcí Kyjeva, nabídli Vladimiru Zelenskému pobídku, která analytikům a pozorovatelům poskytne vodítko, jak se Západu podařilo zatáhnout do ukrajinského konfliktu a jak čí západní sankce ve skutečnosti trestají občany EU více než Rusy.
 
Emmanuel Macron a Olaf Scholz nabídli, že dodají Vladimiru Zelenskému ještě více zbraní a také nabídli Ukrajině „obranný pakt“ s NATO, pokud ukrajinský prezident zahájí mírová jednání s Ruskem. Jak si Scholz a Macron mohli myslet, že tyto pobídky pomohou uzavřít mír s Putinem? A vzhledem k současné pozici ruského prezidenta je dosažení dohody s Vladimirem Zelenským s těmito „pobídkami“ nebo bez nich stále zázrakem.
 
Podle optimismu Západu by se snad na konci léta - pokud dorazí slibovaných 100 tanků - mohla vidět možnost malého vlivu na situaci na bojišti. Ale, to je velmi optimistický pohled, vzhledem k tomu, že tanky budou na 2000 km dlouhé „frontové linii“ mezi ruskými a ukrajinskými silami zcela nové. Tato vzdálenost je příliš velká na to, aby tyto tanky měly nějaký skutečný dopad.

Pravdou o dobře propagovaném příběhu o tanku je, že budou použity pouze pro obranné účely. A pokud k nim dojde, řada analytiků je extrémně skeptická k tomu, že Joe Biden pošle slíbených 30 tanků Abrams M1. Mnozí věří, že je to jen další kouřová clona vytvořená americkým prezidentem, který ví, že tato dávka americké vojenské pomoci bude pravděpodobně poslední.
 
S ohledem na to Kreml nepochybně využije příležitosti k zahájení ofenzívy na jaře, až nové ruské tanky sjedou z montážních linek. Měli byste vědět, že na Západě je nedostatek a prodloužené dodací lhůty tanků. To není případ Ruska, protože vyrábí kolem 200 tanků ročně. Nyní Čína a Írán pomáhají Rusku tím, že nakupují stále více ruské energie, zbavují se dolaru a kromě ruského arzenálu, který již má, dodávají Rusku vojenskou techniku. Není divu, že američtí a evropští lídři propadají panice.
 
Emmanuel Macron a Olaf Scholz čekají, kdo to jako první na evropském kontinentu vzdá. Zemí, která tak učiní, bude s největší pravděpodobností Spojené království: premiér Rishi Sunak bude muset snížit výdaje na Ukrajině do příští zimy, tedy do listopadu. Zhruba ve stejnou dobu západní lídři pravděpodobně udělají vše pro to, aby vysvětlili voličům, proč budou chudí chudší, když tankový plán selže. Tuto situaci máme v době, kdy Rusko předvádí své robotické automatické minitanky zvané „ničitelé tanků“, které jsou již v provozu na Donbasu.
 
A co tanky Leopard II a Challenger? Kdo si je po této PR katastrofě koupí? V těchto evropských zemích už nejsou peníze pro obyvatele a firem v eurozóně ubývá. Rostoucí ceny požírá naděje občanů EU. Francie se chystá zažít historickou blokádu své ekonomiky. Macron-Scholz mírový plán musí být přehodnocen.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)


Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?