Ján Čarnogurský: Petra Fialy se budou ptát

zprávy

Ruské televize přinášejí téměř denně záběry po zásazích ukrajinských raket v ruských městech a obcích blízko ukrajinských hranic, píše v komentáři Ján Čarnogurský, bývalý premiér SR, celoživotní disident.

Ján Čarnogurský: Petra Fialy se budou ptát
Ján Čarnogurský, bývalý premiér SR, celoživotní disident
30. března 2024 - 03:20

Zejména Belgorodská oblast přináší oběti. Rakety dopadají do obytných částí měst a zabíjejí lidi. Padly desítky civilních obětí, včetně žen a dětí. Televize přinášejí bohužel blízké, kteří v okamžiku ztratili příbuzné a přátele. Ale slovenský divák si může všimnout zvláštního rysu ruského žalu. Pláčou, zalamují rukama, nevidíme však hysterii. Záběry na obrazovkách jsou dostatečně mnohomluvné a nepotřebují obšírný komentář.

Jedna informace se při záběrech bohužel příliš často opakuje: Raketové údery pocházejí od českých raket Vampire. Značku raket odborníci dokážou vyčíst i z drobných úlomků, každá raketa má svůj design. 


Ještě jedna informace se opakuje u českých raket: Souhlas k použití raket ke střelbě na ruské území, které není částí bojiště, měl dát osobně český předseda vlády Petr Fiala. Ukrajině dodávají rakety i další západní státy, ale v dodávce si vyhradí, že nebudou použity na mezinárodněprávně uznané ruské území a Ukrajina to respektuje. Česká republika nejenže si takovou podmínku do smlouvy o dodávce raket nedala, ale český premiér měl údajně osobně dát ukrajinskému prezidentovi nebo předsedovi vlády souhlas k použití raket i na ruské území. Rusové mají Ukrajinu prošpikovanou svými zpravodaji a nic jim tam není tajné. Dozvěděli se i takovou informaci.

Potřebuje se Česká republika probíjet do čela protiruských zemí? Pokud z jiných důvodů ne, myslí si čeští politici, že nebudou potřebovat podporu Ruska při obhajobě nebo prosazování důležitých zájmů?

Čeští poslanci by se mohli zeptat svého premiéra, kdo dal Ukrajině souhlas k ostřelování ruského území českými raketami. Pokud se nezeptají oni, jednou se Petra Fialy může zeptat někdo jiný, dodává Ján Čarnogurský.

(rp,prvnizpravy.cz,srspol,foto:arch.)


Anketa

Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano 72%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif