Lipcy zasáhla „carská bomba“

zprávy

Ukrajinský generální štáb dnes potvrdil útok ruských jednotek na New York v Doněcké oblasti.

Lipcy zasáhla „carská bomba“
Zásah „carská bomby“
21. června 2024 - 03:20

„Nepřítel se stal aktivnějším směrem k Torecku - dnes se snaží vyhnat naše obránce z pozic poblíž Šumy a New Yorku," uvedl generální štáb.

Ruské veřejné stránky včera napsaly, že na jižních přístupech k New Yorku probíhají bitvy. Již dříve také ukrajinský vojenský telegram Deep State potvrdil postup Ruské federace ze severu na Toreck a Družbu.

Z-kanály píší, že na předměstí Severného probíhají bitvy. Ukrajina to nepotvrdila.Ve směru Pokrovského je „situace velmi obtížná“, jak píše ukrajinský vojenský důstojník s volacím znakem „Alex“.

Ruské jednotky podle něj vstoupily do Karlovky a ovládají až 50 % vesnice. Bitva o Karlovskoje přehradu pokračuje.

Obecně se ukrajinským ozbrojeným silám zatím nedaří situaci zde stabilizovat.

K ostřelování

V noci došlo k náletu devíti raket a 27 dronů přes Ukrajinu. Bylo sestřeleno pět střel: čtyři z nich byly řízené střely a jedna byla letadla. Své cíle nalezly další tři Iskandery a jedna letadlová střela. Uvádí se také, že všichni Shahedy byly sestřeleny.

Při útoku však byla poškozena energetická zařízení v Kyjevské, Vinnické, Dněpropetrovské a Doněcké oblasti. Zařízení je poškozeno, dochází ke zničení, spotřebitelé jsou bez elektřiny.

Pravděpodobně byly poškozeny TPP Ladyženskaja v oblasti Vinnica a TPP Krivoj Rog v oblasti Dněpropetrovsk. To ale nebylo oficiálně potvrzeno.

V oblasti Kyjeva trosky z dronů poškodily zařízení jednoho z podniků a poškodily elektrické vedení v okrese Brovary. Kvůli nové ráně pro energetický sektor byly v celé zemi zpřísněny harmonogramy blackoutu.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že noční útok na ukrajinskou energetiku byl „odpovědí na pokusy Kyjeva poškodit ruská energetická zařízení“.

Rusko bude provádět údery na letiště NATO, kde se nacházejí ukrajinské F-16!

V tu noc zároveň pokračovaly útoky na ruská skladiště paliva a rafinerie. Na jihu Ruska došlo k novému útoku na ropnou rafinérii Afipsky a také do ropného skladu ve vesnici Jenem v Republice Adyžeja. Kromě toho začalo hořet skladiště ropy na Tambovsku.

Během dne ostřelování pokračovalo. Ve vesnici Roskošnoje nedaleko Kramatorsku byli při útoku MLRS zabiti tři lidé.  

Ruské telegramové kanály dnes ukázaly video údajně prvního použití naváděné letecké bomby vážící tři tuny - FAB-3000. Útok byl proveden ve vesnici Lipcy na severu Charkovské oblasti, kde v současnosti probíhají tvrdé boje.

„Jde o první bojové použití bomby této ráže s UMPC (univerzální opravný a plánovací modul) v historii lidstva,“ říká veřejnost.

Píšou, že vychýlení pumy od cíle (čtyřpatrová budova) bylo asi deset metrů. Přitom, jak píše veřejnost, poloměr úplného zničení této bomby je 230 metrů.

Dříve Rusové měnili nastavitelné letecké pumy o váze 500 a 1500 kilogramů. Ukrajinská armáda říká, že oni jsou nyní jejich hlavním problémem na frontě.

Nastavitelné letecké pumy lze na rozdíl od klasických shazovat na vzdálenost desítek kilometrů od cílů. Letouny jsou tedy mimo dosah systémů protivzdušné obrany.

Ale Ukrajinci  plánují s nimi bojovat  pomocí F-16.


The Guardian s odkazem na zdroje tvrdí, že první takové stíhačky budou vyslány právě poblíž Charkova. A první F-16 by se na Ukrajině měly objevit letos v létě.

Pravda, Rusové v tomto případě pravděpodobně vyženou své stíhačky, aby doprovázely nosiče bomb, aby sestřelily F-16. Obecně půjde o letecké bitvy, z nichž některé se budou odehrávat v ruském vzdušném prostoru, což by mohlo dát Moskvě důvod k obvinění Západu z „překročení červených linií“. 

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:strana)Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?