Náhlé uzavření univerzity způsobilo chaos mezi studenty

zprávy

Katherine Anderson se loni vydala z Texasu do Philadelphie, aby se zapojila do vysokoškolského programu, který kombinoval hudební byznys, podnikání a technologie. Před dvěma týdny však dostala šokující zprávu, že univerzita bude v řádu dní uzavřena.

Náhlé uzavření univerzity způsobilo chaos mezi studenty
University of Arts
19. června 2024 - 07:22

Uzavření Univerzity umění (UArts) zanechalo ji a dalších 1 300 studentů v situaci, kdy musí najít novou školu nebo náhradní plán. V době, kdy škola oznámila své uzavření, mnoho vysokých škol již ukončilo přijímací řízení na podzimní semestr. Anderson byla přijata do programu hudebního průmyslu na nedaleké Drexel University, což podle ní nebylo dokonalé řešení, ale "další nejlepší možnost".

„Kvůli všemu, co se děje, jsem cítila obrovský tlak rozhodnout se co nejrychleji,“ řekla Anderson. Nyní univerzitu žaluje.

V posledních letech bylo v USA uzavřeno mnoho vysokých škol, které se potýkaly s prudkým poklesem počtu studentů, což je důsledek změn v demografii a dopadů pandemie. Tyto uzavírky zanechaly desítky tisíc studentů v nejistotě a zvýšily riziko, že nedokončí svá studia, uvádí agentura Associated Press.

Podle Asociace státních vysokoškolských úředníků soukromé vysoké školy v USA zavírají tempem přibližně dvou měsíčně. Před svým uzavřením UArts, jak se univerzita často nazývá, školila hudebníky, umělce, tanečníky a designéry v Philadelphii téměř 150 let. Škola trpěla prudkým poklesem počtu studentů a uvedla, že čelila „významným, nepředvídaným výdajům“, které vedly k jejímu uzavření. Probíhá několik státních a místních vyšetřování, jak univerzitě tak náhle došly peníze.

„Na tuto otázku jsme dosud nedostali odpověď,“ řekla v pátek Lynette Kuhn, vysoká úřednice Pensylvánského ministerstva školství, během online informačního setkání pro rodiče a studenty Univerzity umění. Kuhn reagovala na jednu z několika otázek frustrovaných studentů ohledně toho, co univerzitní úředníci věděli o jejím nejistém finančním stavu a co s tím udělali.

„Chápeme, že čelíte neřešitelným okolnostem s frustrací, která přesahuje veškeré meze,“ řekla Heather Perfetti, prezidentka Komise pro vyšší vzdělávání Středního Atlantiku, akreditační agentury, na stejném setkání. „Všichni věříme, že žádná akademická cesta by neměla zahrnovat takový druh závažného a náhlého přerušení.“Bubeník Adam Machado, 18 let, přijel na Univerzitu umění z Hudson Valley v New Yorku, aby mohl studovat různé styly, včetně jazzu a současné hudby, ve velkém městě. Měl stipendium ve výši 32 000 dolarů ročně a není jasné, zda mu jiná škola nabídne podobné podmínky. Také se obává, zda najde stejný učební plán, komunitu a možnost vystupovat jak v New Yorku, tak ve Philadelphii, kde ve středu večer vystupoval s kapelou „Kids That Fly“. Truchlí „nejen za sebe, ale za 1 000 dalších umělců, kteří jsou bez školy.“

Podobně jako mnoho jeho spolužáků, kteří prošli vyčerpávajícím procesem hledání vysoké školy teprve před rokem, ani on si není jistý, co bude dělat dál. „Nevíte, kde začít,“ řekl osmnáctiletý student Cyrus Nasib. „Je to velmi otupující,“ dodal Nasib, student divadelní vědy, který si právě pronajal byt poblíž univerzitního kampusu, protože jeho rodiče se stěhují z předměstí Philadelphie na západní pobřeží. „To vám opravdu bere veškerou motivaci cokoli dělat.“

Počet studentů na Univerzitě umění od roku 2009 klesl téměř na polovinu. Celonárodně se počet vysokoškolských studentů v USA už roky snižoval, než pandemie vedla k prudkému poklesu počtu studentů. Finanční problémy škol byly ještě zkomplikovány neúspěšným zavedením nového federálního formuláře pro finanční pomoc, což vyvolalo obavy, že stovky tisíc studentů zcela upustí od vysokoškolského vzdělání.

Univerzita umění uzavřela dohody s půltuctem vysokých škol a univerzit, které přijmou studenty UArts a pomohou jim dokončit jejich studia. Formální dohody s dalšími půltuctem škol jsou pod kontrolou akreditační agentury školy.

Přerušení způsobená uzavřením vysokých škol však mají za sebou historii narušení vzdělávání studentů. Podle Asociace státních vysokoškolských úředníků, jejíž data zahrnují jak neziskové, tak ziskové školy, včetně dvouletých vysokých škol, až polovina studentů, jejichž kampusy jsou uzavřeny, nepokračuje ve studiu. Ostatní studenti ztrácejí kredity nebo musí vynaložit více peněz, aby se zapsali jinam.

Psali jsme:

Demokratičtí státní zákonodárci uspořádali v pondělí slyšení ohledně uzavření Univerzity umění, zatímco městská rada Philadelphie plánuje vlastní slyšení na konec tohoto měsíce. „To vyvolává tolik červených vlajek,“ řekl radní Mark Squilla. „Jak je možné, že si vedení nebylo vědomo finanční situace a pak řekli: 'Právě jsme zjistili na poslední chvíli, že nemůžeme získat žádné peníze.' Byli už předtím na pokraji? Měli úvěrovou linku, ze které už nemohou čerpat? Uzavřely jim banky přístup? Víte, všechny tyto otázky, ale nikdo na ně neodpovídá.“

Student filmového oboru Ian Callaghan-Kenna, který dojížděl autobusem na Univerzitu umění, se potýká s intenzivními záchvaty úzkosti – nejen proto, že univerzita již má tisíce dolarů z jeho federální pomoci na podzimní semestr. Připojil se k potenciální hromadné žalobě proti škole. Řekl, že ho nejvíce trápí, jak rychle se to stalo. „Skutečnost, že se tvářili, jako by bylo vše normální a že jsme byli prosperující institucí ještě před pár týdny, a nyní jsou najednou v dluhu 40 milionů dolarů, což vedlo k uzavření,“ řekl s odkazem na jeden odhad schodku, „je to velmi, velmi znepokojující.“

(nov, ap news, repro: 6abc)


Anketa

Jste spokojeni s tím, že se Urshula Von der Leyenová stala opět šéfkou Evropské komise?

Ano 6%
transparent.gif transparent.gif
Ne 84%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 10%
transparent.gif transparent.gif