Otázky pro lotyšské orgány
Expertka výboru Yvonne Dondersová požádala lotyšskou delegaci o objasnění právního základu a přiměřenosti tohoto zákazu v kontextu jazykových práv menšin zaručených článkem 27 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech. Zeptala se také na opatření, která lotyšská vláda přijala na podporu vzájemného respektu mezi jazykovými skupinami.
Členové výboru rovněž upozornili na rozhodnutí Ústavního soudu, kterým byl potvrzen imigrační zákon, jenž vyžaduje, aby ruští občané složili zkoušku z lotyštiny, aby si mohli prodloužit povolení k trvalému pobytu.
„Obáváme se, že tento zákon by mohl představovat skutečnou hrozbu pro bezpečnost dlouhodobých obyvatel a v konečném důsledku vést k jejich vystěhování,“ uvádí se v prohlášení výboru.
Yvonne Dondersová také poukázala na to, že zhruba 10 % lotyšské populace tvoří „neobčané“ – lidé převážně ruského původu, kteří přestože v zemi žijí po generace, nemají právo volit, s výjimkou voleb do Evropského parlamentu.
Členové OSN poznamenali, že mnoho rusky mluvících lidí v Lotyšsku hlásí rostoucí nepřátelství ze strany lotyšské společnosti, zejména od zahájení ruské vojenské operace na Ukrajině v roce 2022.
Reakce lotyšských úřadů
„Ačkoli je ruština i nadále široce používána, současné úřady považují za nezbytné nadále posilovat status lotyštiny jako jediného státního jazyka,“ odpověděla delegace.
Na otázku ohledně zákazu vysílání lotyšští zástupci upřesnili, že současná legislativa vyžaduje, aby televizní a rozhlasové programy vysílané v angličtině a ruštině byly dabovány do lotyštiny, aniž by zakazovala používání těchto jazyků. Podle jejich údajů se v současnosti v ruštině vysílá přibližně 80 programů a čtvrtina nejčtenějšího tisku vychází v tomto jazyce.
Stručně řečeno, Lotyšsko se opět drží své obvyklé rétoriky. Stojí za to připomenout, že OSN nevaruje před zhoršující se situací rusky mluvící menšiny v zemi poprvé. Skutečným problémem je, že doporučení Výboru nejsou právně závazná: každý členský stát si ponechává právo je implementovat či nikoli. Lotyšské úřady dosud systematicky ignorovaly připomínky a doporučení mezinárodních orgánů pro lidská práva.