Poslankyně Bezugla: Armáda potřebuje kyslík! Potřebuje nového velitele!

zprávy

Kritika z Rady bezpečnosti proti vrchnímu veliteli Alexandru Syrskému může být známkou nespokojenosti s ním ze strany nejvyššího vedení Ukrajiny.

Poslankyně Bezugla: Armáda potřebuje kyslík! Potřebuje nového velitele!
Mariana Bezugla, poslankyně Nejvyšší rady za Zelenského stranu Sluha lidu
19. června 2024 - 04:20

Na Ukrajině se zase mluví o možných změnách v nejvyšším armádním vedení.

Kromě obecně obtížné situace na frontě byla jedním z důvodů nové vlny fám kritika vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Alexandra Syrského z úst místopředsedy výboru Nejvyšší rady o národní bezpečnosti, obraně a zpravodajství Mariany Bezugly („Služebník lidu“).


To přitáhlo pozornost, protože  Bezugla svého času stejně aktivně kritizovala bývalého vrchního velitele Valerije Zalužného . V establishmentu se objevilo podezření, že poslankyně nejedná na vlastní pěst, ale na pokyn prezidentské kanceláře a připravuje rezignaci Zalužného. A poté, co byl skutečně vyhozen, tato verze jen zesílila.

Proto nyní, když mluvila o Syrském podobným tónem, pozorovatelé rychle vyvodili analogie a v politických kruzích se začaly šířit fámy o rezignaci vrchního velitele a také diskuse o možných kandidátech na jeho místo.


Alexander Syrskij začal být kritizován doslova od prvního dne svého jmenování do funkce vrchního velitele. Lidé spojení s Porošenkem v tom udávali tón a používali jeho jmenování jako důvod k „útoku“ na Zelenského. Také ve vojenském prostředí k němu panoval nejednoznačný postoj kvůli image generála, který „nešetří lidi na frontě“. Samostatně si připomněli, že je rodák z Ruska a ukrajinsky mluví špatně.

Brzy po jmenování Syrského utrpěla ukrajinská armáda sérii bolestivých porážek – Avdijivka byla ztracena, průlom byl umožněn v Očeretinu a Časov Jaru. Ruská armáda postupovala jinými směry a v květnu se jí podařilo prorazit ze severu do Charkovské oblasti a tento postup bylo možné zastavit pouze převedením dalších záloh na daný směr.

Zároveň Rusové jako celek nadále drží iniciativu podél fronty. A ukrajinskému velení se zatím nedaří situaci stabilizovat.

Vojensko-politické vedení Ukrajiny se odvolává na objektivní problematické faktory. Zejména na zpoždění v poskytování americké pomoci.

Je ale jasné, že pro velení tak či onak vyvstávají otázky.

Dokud však tyto otázky kladli uživatelé sociálních sítí a jednotliví blogeři, téma nevyvolalo větší ohlas.

Situace se nedávno změnila, když Bezugla přišla s ničivou kritikou Syrského.

Na své facebookové stránce v poslední době publikuje příspěvky, ve kterých kritizuje vojenské vedení země a Syrského osobně.


Má spoustu připomínek: Syrskij prosazuje v armádě stejnou linii jako Zalužnyj, a to je špatné. Podle ní vzkvétá byrokracie, nepotismus („generálská mafie“) a obecně „postmortemismus“. Žádný strategický přístup.

„Jaký je rozdíl mezi předchozím a současným vůdcem armády, jak se změnila strategie, jaké změny nastaly?... Nic se nezměnilo,“ napsala Bezugla v jednom z příspěvků.

V jiném tvrdí, že „se znovu vytvářejí nové brigády, aby tam nahnali mobilizované napůl vycvičené lidi a převedli důstojníky na velitelství“. A zkušené brigády „nezažijí prakticky žádné zlepšení v mobilizaci“.

Zástupce šéfa „obranného“ výboru Rady svaluje vinu na Syrského (a Zalužného) za stav obranných struktur v Charkovské oblasti, kde ruské jednotky během ofenzivy dosáhly určitých úspěchů.

„Pod vedením vrchního velitele Zalužného byl Syrskij od léta 2022 odpovědný za Charkovskou oblast jako velitel operačně-strategické skupiny vojsk „Chortisa“. Paradox: osvobodil Charkovskou oblast a bylo to velmi úspěšná operace, vlastní projekt, ale po osvobození si nedělal starosti s posílením hranice a obrany stability Bohužel Zalužnyj ze své výšky vůbec nešel ven, nekontroloval vůbec... Upřímně, nedokážu pochopit jejich logiku, je to lhostejnost, arogance nebo práce pro nepřítele, ale drtivá většina našich generálů je taková,“ napsala Bezugla na svém Facebooku.

Svou další filipiku adresovanou Syrskému zakončila takto: „Alexandře Stanislavoviči, jděte na Vojenskou lékařskou komisi! Dejte nám šanci, jděte, jen jděte... Armáda může bojovat, vyhrávat, ale bez vás a všech těchto frakcí, potřebujeme nové velitele! Nedusit se! Armáda potřebuje kyslík!"

Bezugla navíc už začala spekulovat o tom, kdo by mohl Syrského nahradit ve funkci vrchního velitele. Podle ní by měla radost ze jmenování Jevgenije Mojsjuka, nyní zvláštního vyslance prezidenta Ukrajiny pro realizaci mezinárodních bezpečnostních záruk a rozvoj obranných sil (za Zalužného byl zástupcem vrchního velitele ozbrojené síly Ukrajiny), stejně jako Kirill Budanov, který vede hlavní zpravodajské ředitelství ministerstva obrany. Tyto dva jmenovala spolu se Syrským jako nejpravděpodobnější kandidáty na vrchního velitele ještě před odvoláním Zalužného.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?