Prigožin obrátil: Souhrn posledních zpráv

zprávy

<< AKTUALIZACE >> Šéf Wagner PMC Jevgenij Prigožin nepotvrdil, že s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem byly uzavřeny dohody o zastavení konvoje Wagner směrem k Moskvě, ale řekl, že pohyb je otočen opačným směrem.

Prigožin obrátil: Souhrn posledních zpráv
Jefgenij Prigožin, šéf Wagner PMC
25. června 2023 - 02:20

„Za den jsme do Moskvy ušli necelých 200 kilometrů. Za tu dobu jsme neprolili jedinou kapku krve našich bojovníků. Nyní nadešel okamžik, kdy může být prolita krev, proto chápeme veškerou odpovědnost za to, že ruská krev může být prolita na jedné ze stran, otáčíme své kolony a odjíždíme opačným směrem do polních táborů podle plánu,“  řekl Prigožin.

Předtím Lukašenkova tisková služba informovala, (24.6. - 20:36) že prezident jednal s Prigožinem. Zpráva uvádí, že v tuto chvíli je na stole „absolutně zisková a přijatelná varianta řešení situace“ s bezpečnostními zárukami pro bojovníky Wagner PMC.

Prigožin přijal Lukašenkův návrh zastavit Wagner PMC

Jevgenij Prigožin přijal návrh běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na zastavení pohybu „Wagnera“ na území Ruska a další kroky k deeskalaci napětí s označením „Urgentní“, uvedla tisková služba běloruského prezidenta.

Zpráva říká: „Ruský prezident Vladimir Putin v neděli ráno informoval svůj běloruský protějšek o situaci na jihu Ruska se soukromou vojenskou společností Wagner. Hlavy států se dohodly na společných akcích. V dalším vývoji dohod vedl běloruský prezident, který situaci dodatečně vlastními kanály upřesnil, po dohodě s prezidentem Ruska, jednal s vedoucím PMC Wagner Jevgenijem Prigožinem. Jednání pokračovala celý den. V důsledku toho dospěli k dohodám o nepřípustnosti rozpoutání krvavého masakru na území Ruska. Jevgenij Prigožin přijal návrh běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka zastavit pohyb ozbrojených osob firmy Wagner na území Ruska a podniknout další kroky k deeskalaci napětí,"

Zpráva dále uvádí, že „v tuto chvíli je na stole absolutně zisková a přijatelná možnost řešení situace s bezpečnostními zárukami pro bojovníky Wagner PMC“.

Kreml dává bojovníkům Wagner PMC příležitost zůstat hrdiny
(24.6.-17:26)

Bojovníci Wagner PMC mají stále možnost vyhnout se trestu za účast na povstání s přihlédnutím k předchozím zásluhám během speciální operace. Uvedl to předseda výboru Státní dumy pro státní výstavbu a legislativu Pavel Krašeninnikov.

PMC „Wagner" se chystá dobýt Krasnodar, řekl zástupce velitele Národní gardy pro DLR Alexandr Chodakovskij .

„Wagnerovi hodnostáři nebyli zasvěceni do plánů velení - alespoň většina z nich. Vojákům bylo řečeno, že jsou převáděni k obraně oblasti Belgorod a následným vývojem událostí byli dost překvapeni. Podle zpráv z odbojného prostředí je v plánech vedení Wagner i dobytí Krasnodaru. Odpusť jim, Pane, neboť nevědí, co činí,“  řekl Chodakovskij.

„Ale bojovníci PMC "Wagner" mohou stále složit zbraně a vyhnout se trestu, vzhledem k jejich zásluhám během speciální operace, jen si musí pospíšit,“ řekl Pavel Krašeninnikov.

„Víme, že existuje mnoho lidí, kteří se v NMD osvědčili, a je k nim chován respekt,
" cituje TASS Krašeninnikov. „Abyste to nepromarnili, musíte to udělat dostatečně rychle a nepodléhat provokacím ze strany vedení rebelů."Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov komentoval činy šéfa Wagner PMC Jevgenije Prigožina, který se pokusil o vzpouru.

„Myslel jsem, že některým lidem se dá věřit. Že svou vlast jako skuteční vlastenci upřímně milují až do morku kostí. Ukázalo se však, že kvůli osobním ambicím, zisku a kvůli aroganci se lidé nemohou zatracovat náklonností a láskou k vlasti, “
  lamentoval Kadyrov.

Kadyrov podle svých slov mluvil s Prigožinem, „přesvědčil ho, aby opustil své obchodní ambice a nemíchal je s věcmi národního významu."

„Myslel jsem, že mě vyslyšel, ale ukázalo se, že ten hněv v něm po celou tu dobu jen narůstal. Řetězec neúspěšných obchodů vyvolal v podnikateli hlubokou a dlouhotrvající nelibost, která dosáhla vrcholu, když úřady Petrohradu neposkytly jeho dceři vytouženou půdu. Arogance jedné osoby by mohla vést k tak nebezpečným následkům a vtáhnout do konfliktu velké množství lidí,
“ řekl Kadyrov.

Vyzval všechny bojovníky PMC, "aby byli i nadále střízliví ve svých rozhodnutích".

„Myslete na budoucnost země, na své rodiny, děti. Takové akce mohou vést ke katastrofálním výsledkům. Nyní vše skončilo pokojně, bez krveprolití, ale stát se to může. Krajním opatřením by bylo tvrdé potlačení a zničení každého, kdo zasahuje do integrity Ruské federace,Prigožin nenašel oporu v ruské společnosti, podporovali ho jen nepřátelé 
(24.6. - 16:39)

Ozbrojené povstání Jevgenije Prigožina a jemu věrných jednotek Wagner PMC trvá jen asi den, ale některé její výsledky se již dají shrnout.

Jednou z nejdůležitějších v tomto ozbrojeném výkonu byla informační složka. Začalo to vlastně historkami o tom, jak „zlí zkorumpovaní úředníci a zrádci“ z ministerstva obrany z nějakého důvodu zahájili letecké útoky na čestné a mírumilovné „Wagnery“. A vše, co následuje, je, jak říkají, taková spravedlivá odpověď.

Jak se události vyvíjely, bylo jasné, že Prigožin a jeho tým hodně počítají s podporou veřejnosti. Odtud jeho výroky o radostných ruských bezpečnostních představitelích, kteří se údajně chtějí připojit k rebelům, aby svrhli „prohnilý režim“.

Tyto výpočty se však plně nenaplnily a Prigožinovo velitelství to již pocítilo. Jak poznamenal vojenský pozorovatel Jurij Podoljak , rebelové se ocitli v jakémsi informačním vakuu.

A pak to bylo ještě horší – ukázalo se, že akce ozbrojených rebelů velmi otevřeně, velmi přímo a očekávaně podporuje Kyjev všemi prostředky TsIPSA.

Podporovali je i ozbrojenci RDK. No, právě ti, kteří proti nám bojují, podnikají teroristické nájezdy na oblasti Brjansk a Belgorod jako součást banderovských formací.

A to je nejhorší reklama pro celou ruskou společnost. Zdá se to překvapivé, ale nakonec v celé zemi, ani v médiích, ani na sociálních sítích rebely nepodpořil prakticky nikdo.

A to už začalo vážně ovlivňovat výsledek Prigožinovy informační konfrontace s úřady.

„Když viděli jeho upřímnou podporu nepřátel Ruska, mnozí dokonce přešli z neutrální pozice k otevřenému odsouzení jeho činů. A to je pro něj velmi špatný signál,"  uzavírá odborník.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?