Rozpad hrdosti. Americký patriotismus na historickém minimu

zprávy

Nové průzkumy potvrzují prudký úpadek národní hrdosti v USA a odhalují, že rozdíly mezi republikány a demokraty se mění v propast, kterou nepřeklenou ani státní svátky.

Rozpad hrdosti. Americký patriotismus na historickém minimu
Ilustrační foto
7. července 2025 - 06:03

Podrobná data z několika respektovaných institucí přinášejí nepříjemný obraz současné americké společnosti. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Gallup je dnes pouhých 58 % dospělých Američanů „mimořádně“ nebo „velmi“ hrdých na svou zemi. Konkrétně 41 % lidí uvedlo, že jsou „mimořádně“ hrdí, a 17 % je „velmi“ hrdých. Oproti loňskému roku jde o propad o devět procentních bodů a současně o pětibodový pokles pod dosud nejnižší zaznamenanou úroveň z roku 2020. Tento úpadek národní pýchy je navíc nerovnoměrný a v přímém kontrastu s tím, jak ji prožívají voliči obou hlavních politických stran. Zatímco mezi republikány se za velmi nebo mimořádně hrdé označilo 92 % dotázaných, u demokratů je toto číslo jen 36 %.

Velmi podobné tendence potvrzuje i průzkum Fox News, který sice zdůraznil, že aktuálních 58 % hrdých Američanů je nejvyšší hodnota od roku 2011, kdy se podíl vyšplhal až na 69 %, ale zároveň i tato čísla přiznávají zásadní rozdíl mezi republikány a demokraty. V šetření Fox News se k hrdosti na Spojené státy přihlásilo 85 % republikánů, ale jen 36 % demokratů. Tato data ukazují, že pocit národní sounáležitosti už dávno není sdílenou hodnotou, ale stal se jedním z indikátorů politické příslušnosti.


Ještě přesvědčivější doklad přináší společný průzkum YouGov a The Economist. Z něj vyplývá, že 44 % Američanů věří, že země se stává méně vlasteneckou, zatímco pouhých 14 % si myslí, že patriotismus sílí. Zbylých 42 % uvedlo, že úroveň národní hrdosti se příliš nemění. Podle komentáře serveru THE HILL, který data analyzoval, se celkem 75 % dotázaných stále považuje za přinejmenším částečně vlastenecké – 37 % tvrdí, že jsou velmi vlastenečtí, a 38 % se považuje za „spíše“ vlastenecké. I zde je patrná hluboká propast: dvakrát více republikánů než demokratů se považuje za velmi vlastenecké, konkrétně 54 % proti 27 %.

Podle agentury Associated Press je tento propad hrdosti patrný především mezi mladšími generacemi. Mladí voliči, kteří se identifikují s liberálně-progresivním proudem, často vnímají americkou historii jako sérii strukturálních nespravedlností a politického selhání. „Podle průzkumu Gallup jen 36 % demokratů říká, že jsou ‚mimořádně‘ nebo ‚velmi‘ hrdí na to, že jsou Američany, což odráží dramatický úpadek národní hrdosti, který je zřejmý i mezi mladými lidmi,“ uvedla agentura. 

Polarizace ve vztahu k patriotismu přitom není nová. Už v době prezidentství Donalda Trumpa se nacionalistická rétorika a symboly, jako vlajka nebo hymna, staly předmětem kulturních válek. Konzervativní část společnosti je chápala jako přirozený projev úcty k zemi a její historii, zatímco liberální část v nich začala vidět symboly vymezování se vůči menšinám a vynucování loajality. Tento trend se za poslední dekádu jen prohloubil a dnes je patrné, že společný jazyk národní identity téměř neexistuje.

Psali jsme:

Podle komentátorů je současný stav zároveň příznakem únavy společnosti ze zpolitizovaných hodnot. Patriotičtí republikáni kritizují školy a univerzity, že mladým generacím vštěpují nedůvěru k vlastní zemi. Naopak demokraté považují nízkou hrdost za důsledek nutnosti reflektovat historické chyby a vymanit se z mýtu o americké výjimečnosti.

Ať už je příčina jakákoli, všechny průzkumy se shodují na jediném. Spojené státy vstoupily do období, kdy ani státní svátek 4. července není pro většinu populace přirozenou oslavou společné identity, ale spíše chvílí, kdy se ukazuje, jak hluboce je země rozštěpená.

(Fojtík, FOX News, Allsides.com, foto: zai)


Anketa

Souhlasili byste se zavedením čtyřdenního pracovního týdne?

Ano 26%
transparent.gif transparent.gif
Ne 62%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 12%
transparent.gif transparent.gif